کد مطلب: 134520
امام خميني(ره) پس از قطع رابطه آمريکا در ۱۹ فروردين ۵۹:
قطع رابطه آمريکا را به فال نيك مي‌گيريم/ ملت ايران اگر جشن بگيرد حق دارد
تاریخ انتشار : 1394/01/19
نمایش : 1252
«ما اين قطع رابطه را به فال نيك مي‌گيريم چون كه اين قطع رابطه دليلي بر قطع اميد دولت آمريكا از ايران است. ملت رزمنده ايران اين طليعه پيروزي نهايي را كه قدرت سفاكي را وادار به قطع رابطه يعني خاتمه دادن به چپاولگري‌ها كرده اگر جشن بگيرد حق دارد.»
به گزارش کلار، روز ۱۹ فروردين ۱۳۵۹ جيمي كار‌تر رئيس‌جمهوري آمريكا طي دستوري، قطع روابط سياسي و بازرگاني با جمهوري اسلامي ايران را اعلام كرد.

اين دستور كه ۵ ماه پس از تسخير سفارت آمريكا در تهران توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام صادر شد، عكس‌العمل جديد دولت آن كشور در برابر گروگان‌گيري ديپلمات‌هاي آمريكايي در ايران بود.

كار‌تر در سخنان خود درباره قطع رابطه با ايران گفت: «... مطالبات شاكيان آمريكايي و شركت‌ها، از اموال مسدودشده ايران در آمريكا برداشت خواهد شد و مسئوليت بحران با شوراي انقلاب ايران است كه خود را پشت سر دانشجويان پنهان مي‌كند. اگر گروگان‌ها آزاد نشوند، تصميمات شديد‌تري عليه ايران اتخاذ خواهد شد و آمريكا با هم‌پيمانان خود اقدامات مقتضي به عمل خواهد آورد. هيچ ويزاي جديدي براي ايرانيان صادر نخواهد شد و كليه ويزاهاي صادرشده پس از بحران باطل است...»

در پي اين تصميم، از يك‌سو دفتر امام خميني اعلام كرد «نظر امام در مورد گروگان‌ها عوض نشده و مثل گذشته سفارت و گروگان‌ها تا تشكيل مجلس شوراي اسلامي و تعيين سرنوشت آنها توسط وكلاي مردم در دست دانشجويان باقي خواهد ماند» و از جانب ديگر امام خميني خود بيانيه جداگانه‌اي در اين رابطه منتشر كردند. امام در اين پيام با اشاره به انتشار خبر دستور كار‌تر براي پايان روابط سياسي ايالات متحده با ايران گفته بود: «اگر كار‌تر در عمر خود يك كار خير كرده باشد، همين قطع رابطه است.»

متن كامل پيام بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران بدين شرح بود:

«بسم الله الرحمن الرحيم - ملت شريف ايران، خبر قطع رابطه بين آمريكا و ايران را دريافت كردم. اگر كار‌تر در عمر خود يك كار كرده باشد كه بتوان گفت به خير و صلاح مظلوم است، همين قطع رابطه است. رابطه بين يك ملت به‌پا‌خاسته براي رهايي خود از چنگال چپاولگران بين‌المللي با يك چپاولگر عالم‌خوار هميشه به ضرر ملت مظلوم و به‌ نفع چپاولگر است.

ما اين قطع رابطه را به فال نيك مي‌گيريم چون كه اين قطع رابطه دليلي بر قطع اميد دولت آمريكا از ايران است. ملت رزمنده ايران اين طليعه پيروزي نهايي را كه قدرت سفاكي را وادار به قطع رابطه يعني خاتمه دادن به چپاولگري‌ها كرده اگر جشن بگيرد حق دارد. ما اميدواريم كه نابودي سرسپردگاني مثل سادات و صدام حسين به زودي انجام گيرد و ملت‌هاي شريف اسلامي به اين انگل‌هاي خائن، آن كنند كه ملت ما با محمدرضاي خائن كرد و دنبال آن براي آزاد زيستن و به استقلال تمام رسيدن، قطع روابط با ابرقدرت‌ها خصوصا آمريكا نمايند.

من كرارا گوشزد نموده‌ام كه رابطه ما با امثال آمريكا رابطه ملت مظلوم با جهان‌خواران است. شما اي ملت عزيز كه براي رضاي خداوند متعال با بانگ الله اكبر بر دشمنان خود چيره شديد و آزادي و استقلال را به دست آورديد، با اتكا به خداوند تعالي و حفظ وحدت كلمه مهيا باشيد براي رودررويي دشمنان اسلام و دشمنان مستضعفين. شما به خواست خداي تعالي پيروز هستيد و بر مشكلات غلبه خواهيد كرد. صدام حسين كه همچون شاه مخلوع چهره قبيح غيراسلامي و انساني خود را نشان داده و به هدم اسلام و حوزه مقدسه نجف كمر و با علماي اسلام خصوصا حضرت آيت‌الله‌ آقاي سيد محمدباقر صدر آن كند كه رضاخان و محمدرضا پهلوي با علما و روحانيون و ساير طبقات كردند، بايد بداند كه با اين اعمال ضد اسلامي گور خودش و رژيم تحميلي و غيرانساني و غير قانوني بعث را با دست خود مي‌كند.

ملت شريف عراق شما اخلاف آنان هستيد كه انگليس را از عراق راندند. به‌پا خيزيد و قبل از آنكه اين رژيم فاسد همه چيز شما را تباه كند دست جنايتكار او را از كشور اسلامي خود قطع كنيد.‌ اي عشاير فرات و دجله همه با همه ملت اتحاد كنيد و اين ريشه فساد را قبل از آنكه فرصت از دست برود قطع و قمع نماييد و براي خدا دفاع از كشور اسلامي خود و از اسلام مقدس نماييد كه خدا با شما است. اي ارتش عراق اطاعت از اين مخالف اسلام و قرآن نكنيد و به ملت بگراييد و دست آمريكا را كه از آستين صدام بيرون آمده است قطع كنيد و بدانيد اطاعت از اين سفاك مخالفت با خداي متعال است و جزاي آن عار و نار است. از خداوند متعال عظمت اسلام و مسلمين و كشور ايران را خواستارم، والسلام و عليكم و رحمه‌الله. روح الله الموسوي الخميني»
منبع: مرکز اسناد انقلاب اسلامي
انتهاي پيام/540/ک/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا