کد مطلب: 165184
رهبر معظم انقلاب:
در مقابل تهديد، تطميع، رودربايستي و فشارِ جو عمومي بايستيد
تاریخ انتشار : 1394/04/07
نمایش : 1077
رهبر معظم انقلاب در ديدار مسئولان عالي قضايي تصريح کردند: بايد در برابر عوامل مخدوش کننده استقلال قضا از جمله تهديد، تطميع، رودربايستي و فشارِ جو عمومي ايستاد و بر رفتار و روش صحيح قضا تکيه کرد.

به گزارش کلار، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر امروز (يکشنبه) در ديدار رئيس و مسئولان قوه قضاييه، با تجليل از شهيد مظلوم آيت الله بهشتي و شهيد قدوسي دو شهيد والا مقام دستگاه قضا، «استقلال و تأثير ناپذيري» دستگاه قضا را بسيار مهم خواندند و تأکيد کردند: بايد در برابر عوامل مخدوش کننده استقلال قضا از جمله تهديد، تطميع، رودربايستي و فشارِ جو عمومي ايستاد و بر رفتار و روش صحيح قضا تکيه کرد.

ايشان «اقتدار» را از عوامل استقلال دستگاه قضايي برشمردند و افزودند: اقتدار طلبي قوه قضاييه، قدرت طلبي متعارف سياسي و جناحي نيست بلکه به معناي قاطعيت و ايستادگي بر سر حرف حق است.

«قانون گرايي و سلامت کامل» دستگاه قضايي دو عامل ديگري بودند که رهبر انقلاب آنها را در تحقق استقلال قوه قضاييه، مؤثر و مهم خواندند.

ايشان افزودند: در زمينه سلامت قوه، کارهاي خوبي شده است و بايد با جديت به اين راه ادامه داد، چرا که هر گونه فساد در دستگاه قضايي، زمينه ساز فسادهاي بزرگتر در جامعه خواهد بود.
حضرت آيت الله خامنه‌اي «پيشگيري از جرم» را از ديگر مسائل حساس و مهم قوه قضائيه برشمردند.

ايشان افزودند: البته دستگاههاي ديگر هم بايد در اين زمينه فعال باشند اما بايد تلاشي سازمان‌يافته در اين زمينه صورت پذيرد، چرا که در غير اين صورت، جرائم، مدام افزايش و گسترش مي‌يابند و مديريت کلان آنها ممکن نخواهد بود.

رهبر انقلاب، افزايش تعداد زندانيان را واقعاً تأسف بار خواندند و افزودند: اين مسئله از زواياي مختلف مالي، خانوادگي، اخلاقي و اجتماعي هزينه ساز است و بايد با تمرکز بر راه حلهاي مختلف، براي علاج آن فکري جدي کرد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي در همين زمينه ترويج فرهنگ صلح و سازش در جامعه و آسيب شناسي و تقويت شوراهاي حل اختلاف را در افزايش نيافتن تعداد زندانيان، مؤثر خواندند و افزودند: براي مقابله با تبعات منفي افزايش زندانيان مالي و زندانيان مواد مخدر نيز بايد دنبال پيشنهادها و راه حلهاي تازه اي بود.

رهبر انقلاب با تأکيد بر تلاش براي تسهيل ازدواج جوانان به برخي مشکلات دادگاههاي خانواده از جمله «طلاق توافقي» اشاره کردند و افزودند: قضات محترم با کمک بزرگان خانواده ها، اينگونه مسائل را تقليل دهند.

«برنامه محوري»، «تنقيح و اصلاح قوانين» و «کادرسازي» سه نکته و توصيه مهمي بود که رهبر انقلاب در ادامه سخنان خود به تبيين آنها پرداختند.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر ضرورت «برنامه محوري» در دستگاه قضايي گفتند: تکيه کردن بر برنامه روشن و مدون، به حرکت دقيق در مسير چشم انداز  آينده کمک مي کند و مانع از گرفتار شدن در کشمکش هاي روزمره مي شود.

رهبر انقلاب در تبيين نکته دوم، يعني «تنقيح و اصلاح قوانين»، افزودند: قانون، راه پيشرفت کشور را هموار مي کند و چنانچه برخي قوانين ايراد و يا با يکديگر تعارض دارند، بايد آنها را اصلاح کرد اما بنده به هيچ وجه قانون گريزي را قبول ندارم.

حضرت آيت الله خامنه اي در بيان آخرين توصيه، «کادر سازي» را بسيار مهم دانستند و گفتند: نيروهاي مستعد و سالمي در قوه قضاييه وجود دارند که بايد آنها را براي کارهاي بزرگ پرورش دهيد.

حضرت آيت الله خامنه اي در ابتداي سخنان خود با تبريک هفته ي قوه قضاييه ياد شهيدان بهشتي و قدوسي را گرامي داشتند.

ايشان با اشاره به نقش و شخصيت استثنايي شهيد آيت الله بهشتي در دوران مبارزات انقلابي و همچنين در جريان اداره کشور در شرايط انقلاب گفتند: آيت الله بهشتي از نوادر زمان و شخصيتي جذاب، مدير، مدبر و انقلابي محسوب مي‌شد که زندگيش، براي انقلاب و کشور حقيقتاً مفيد و موثر بود و شهادتش نيز مايه وحدت و انسجام جامعه و تقويت جريان انقلاب شد.

ايشان شهيد قدوسي (اولين دادستان انقلاب) را نيز شخصيتي برخوردار از روحي لطيف و در عين حال شجاع و نفوذناپدير خواندند.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين با تقدير از تحرک، عزم و مديريت جهادي رئيس قوه قضاييه در ايفاي مسئوليت در تبيين اهميت دستگاه قضايي افزودند: قوه قضاييه يکي از سه رکن اساسي کشور و مجري بخش مهمي از احکام اسلامي است لذا انتظار هرگونه تلاش، مجاهدت و تحمل سختي در اين قوه انتظار به جايي است.

پيش از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي، آيت الله آملي لاريجاني رييس قوه قضائيه با گرامي‌داشت ياد و خاطره شهداي حادثه هفتم تير بويژه شهيد آيت الله دکتر بهشتي، گزارشي از اقدامات و برنامه هاي دستگاه قضايي بيان کرد.

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به مطالبات رهبر معظم انقلاب از قوه قضائيه، شش اولويت دستگاه قضايي را ايجاد سازوکار ويژه و روشن براي تدوين سياستها و پيگيري اجراي آن، نظارت بر عملکرد دستگاه قضايي، جلوگيري از تاخير در اقدامات قوه، کادرسازي و جانشين پروري، پيشگيري از جرم و تعامل با ساير قوا اعلام کرد و گفت: سياستهاي قوه قضائيه بر اساس رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب، سند چشم انداز و برنامه پنج ساله کشور، جمع بندي و بصورت برنامه پنج ساله قضايي تدوين شده است.

رييس قوه قضائيه با اشاره به تشديد نظارت بر عملکرد قضات و کارکنان دستگاه قضايي گفت: همه دستگاه قضايي براي ارتقاي سلامت اداري بسيج شده است.

کاهش زمان رسيدگي به پرونده ها در محاکم قضايي، افزايش نرخ بهره وري در ساختار قضايي و همچنين تلاش در جهت پيشگيري از وقوع جرايم، از ديگر موضوعاتي بود که آيت الله آملي لاريجاني آن را بيان کرد.

در پايان اين ديدار حاضران نماز جماعت مغرب و عشاء را به امامت حضرت آيت الله خامنه‌اي اقامه کردند.
منبع: leader.ir
انتهاي پيام/540/ک/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا