کد مطلب: 238366
علل بروز چاقي در کودکان
تاریخ انتشار : 1395/10/18 11:33:51
نمایش : 587
متخصص تغذيه گفت: در ساليان اخير شاهد افزايش ۳۰ تا ۴۰ درصدي چاقي در کودکان بوده ايم. اين طرز تفکر که هرچه کودک چاق تر باشد سالم تر است بسيار اشتباه است به گونه اي که اين موضوع نيز خود زمينه ساز بيماري در سنين بالاتر است.
به گزارش کلار، سيد ضياالدين مظهري، در خصوص علل بروز افزايش يا کاهش گفت: وزن همواره در طول زندگي انسان با دريافت انرژي روزانه مرتبط است، به گونه اي که بعد از مصرف قند، چربي‌ها و پروتئين ها بدن انرژي مازاد را به صورت چربي ذخيره مي کند، به گونه اي که اگر تعادل در مصرف مواد غذايي بهم بخورد دچار افزايش يا کاهش وزن خواهيم شد.اگر بعد از ايام رشد و بلوغ بتوانيم بين انرژي دريافتي و فعاليت هاي جسماني تعادل برقرار کنيم مي توان تا ده سال وزن را ثابت نگه داشت.
 
وي ادامه داد: هر ده سال به ده سال به دليل کاهش انرژِي مصرفي بدن( به ميزان 5 تا 7 درصد )، اگر نسبت به ميزان سابق غذا مصرف کنيم به مرور زمان دچار افزايش وزن خواهيم شد که در ميان سالي يا سالمندي اين اضافه وزن به صورت شکم تجلي مي‌کند.
 
بنيانگذار و قائم مقام انستيتو ژنتيک گفت: مقايسه کردن کودکان خود با کودکان ديگران کاري اشتباه است به طوري که بايد به مسايل ژنتيکي توجه داشت، برخي از مادران فکر مي کنند کاهش رشد قد به دليل کاهش خوراک کودک است که به دليل کاهش نياز به مواد غذايي نسبت به دو يا سه سال اول زندگي کودک امري عادي است.
 
وي تصريح کرد: اما متاسفانه عده اي از مادران اصرار دارند که با اجبار و زور و استفاده از هر روشي به کودک خود غذا بدهند که اين امري بسيار اشتباه است به گونه اي که همين باور غلط باعث افزايش وزن و چاقي در کودکان شده است و در ساليان اخير شاهد افزايش 30 تا 40 درصدي چاقي در کودکان بوده ايم. اين طرز تفکر که هرچه کودک چاق تر باشد سالم تر است بسيار اشتباه است به گونه اي که اين موضوع نيز خود زمينه ساز بيماري در سنين بالاتر است.
 
مظهري افزود: آموزش مادران در خصوص تغذيه صحيح کودک و زدودن باورهاي غلط، از بين بردن وسواسي که در مادران کم سن و سال در زمينه تغذيه کودکشان به صورت سينه به سينه دريافت کرده اند، از اصول مهم براي کنترل وزن کودک است، همچنين تحليل برنامه هاي غذايي روزانه کودک و بررسي تغذيه هفتگي کودکان و شناخت و تعيين اشتباهات به عمل آمده در تغذيه روزانه و ارائه توصيه هاي عملي و کاربردي به خانواده ها براي رفع تدريجي روشهاي غلط به کار برده شده و  تعديل تدريجي و حذف کامل ميان وعده هاي غذايي پرانرژي و فاقد مواد مغذي لازم (چيپس، پفک، شربتها و نوشابه ها) از روش هاي تعديل وزن در کودکان است./فارس/

انتهاي پيام/540 ک
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا