کد مطلب: 238397
رکورد جديد نقدينگي ثبت شد
تاریخ انتشار : 1395/10/22 12:20:55
نمایش : 149
حجم نقدينگي مرز ۱۱۶۰ هزار ميليارد تومان را هم پشت سر گذاشت.
به گزارش کلار، تازه‌ترين گزارشي که بانک مرکزي از ترازنامه شبکه بانکي منتشر کرده از رشد ۱۴.۳ درصدي نقدينگي در پايان آبان‌ماه امسال در مقايسه با اسفندماه سال گذشته خبر مي‌دهد به‌طوري که ميزان نقدينگي از حدود ۱۰۱۷ هزار ميليارد تومان در پايان سال قبل به ۱۱۶۲ هزار ميليارد در انتهاي ۹ ماهه امسال رسيده است.

حجم نقدينگي در حالي روند فزاينده را طي مي‌کند که نسبت به آبان‌ماه سال گذشته تا ۲۸ درصد رشد دارد و در قياس با رقم ۹۰۷ هزار ميلياردي اين دوره تا بيش از ۲۵۰ هزار ميليارد تومان افزايش دارد.

اين در حالي است که نقدينگي در مهرماه حدود ۱۱۳۷ هزار ميليارد تومان اعلام شده بود که تا ۱۱.۹ درصد نسبت به شهريورماه رشد داشت. در عين حال که روند رشد نقدينگي در مهرماه سال ۱۳۹۵ در مقايسه با همين ماه در سال گذشته تا ۲۸.۳ درصد افزايش داشته است.

بر اين اساس مي‌توان اين گونه برآورد کرد که نسبت رشد نقدينگي در آبان‌ماه امسال نسبت به ماه قبل با رشد بيشتري در مقايسه با ميزان افزايش مهرماه نسبت به شهريورماه امسال همراه است، اما در مقابل از سرعت رشد نقدينگي در آبان‌ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل که ۲۸ درصد بوده تا حدودي کاهش يافته است، اگر آن را با ميزان رشد مهرماه امسال نسبت به مهرماه سال قبل که حدود ۲۸.۳ درصد بود مقايسه کنيم.

اما جزئيات تشکيل دهنده نقدينگي نشان‌دهنده آن است که حدود ۱۰۱۰ هزار ميليارد تومان از مجموع کل ۱۱۶۲ هزار ميلياردي نقدينگي متعلق به شبه پول که عمده آن را سپرده‌هاي بانکي تشکيل مي‌دهند، تعلق دارد. اين حجم نسبت به اسفندماه سال قبل تا ۱۴.۹ درصد افزايش يافته است.

در سويي ديگر حدود ۱۵۰ هزار ميليارد تومان ديگر از نقدينگي را پول تشکيل داده که تا ۹.۵ درصد افزايش دارد./ايسنا/

انتهاي پيام/540 ک
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا