به گزارش کلار، دکتر مسعود مرداني در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاري سلامت)، در خصوص ضرورت تزريق آمپول آنفلوآنزا اظهار کرد: بر اساس اولويت‌هاي سازمان جهاني بهداشت در سال ۲۰۱۷ اولين اولويت تزريق واکسن آنفلوآنزا براي خانم‌هاي باردار است و هرچه سريع‌تر اين افراد در مراکز بهداشتي و درماني بايد نسبت به تزريق واکسن اقدام کنند چراکه اين بيماري در طولاني مدت مي‌تواند سير باليني غم‌انگيزي داشته باشد و حتي سبب مرگ افراد شود.

عضو کميته کشوري آنفلوآنزا با اشاره به اينکه پرسنل پزشکي شامل پزشک، پرستار و خدمه‌اي که در بيمارستان کار مي‌کنند نيز بايد در اسرع وقت نسبت به تزريق واکسن آنفلوآنزا اقدام کنند، گفت: پرسنل پزشکي در صورتي که خودشان سالم نباشند نمي‌توانند به مردم ارائه خدمات دهند.

مرداني خاطرنشان کرد: افرادي که از يک بيماري صعب العلاج رنج مي‌برند نيز بايد نسبت به تزريق آمپول آنفلوآنزا اقدام کنند که در راس آنها بيماران ديابتي است که بايد واکسن را در ابتداي فصل سرد سال بزنند.
وي ادامه داد: همه افرادي که نارسايي کليه دارند و همودياليز يا پيوند کليه مي‌شوند نيز بايد به تزريق اين واکسن اقدام کنند، همچنين افرادي که بيماري صعب العلاج، مثل سرطان دستگاه گوارش، پستان يا مشکلات سرطان غدد لنفاوي دارند حتما بايد سالي يک‌بار نسبت به تزريق واکسن آنفلوآنزا اقدام کنند.

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با بيان اينکه براي کودکان در سنين ۶ ماه تا ۶ سال حتما بايد نسبت به تزريق اين واکسن اقدام شود، گفت: افرادي که اچ آي وي مثبت دارند و بدن آنها از نظر دفاعي پايين و ممکن است امکان ابتلا به آنفلوآنزا داشته باشند، تزريق اين واکسن براي آنها ضرورت دارد.

مرداني خاطرنشان کرد: همه افرادي که پيوندهاي مختلف همچون ارگان‌هاي مختلف قلب، کليه، ريه و …دارند نيز بايد نسبت به تزريق اين واکسن اقدام کنند همچنين بيماراني که بيماري مزمن ريوي مثل برونشيپ دارند نيز بايد حتما اين واکسن را تزريق کنند.

وي با تاکيد بر اينکه تمامي افراد بالاي ۶۰ سال بايد واکسن آنفلوآنزا بزنند، گفت: اميدواريم با تزريق واکسن آنفولانزا بتوانيم نسبت به پيشگيري اين بيماري اقدام کنيم.

وي عنوان کرد: ايران تاکنون نتوانسته است واکسن آنفلوآنزا توليد کند اما اميدواريم در سال آينده اگر بودجه‌ لازم محقق شود نسبت به توليد آن اقدام کنيم چراکه تا به حال تنها واکسن‌هاي وارداتي از کشورهاي فرانسه، هلند و روسيه آمده است و تفاوت زيادي بين آنها وجود ندارد اما ضرورت دارد افراد پيش از تزريق نسبت به نوع آن با پزشک خود مشورت کنند.

مرداني در پايان گفت: استفاده از اين واکسن عارضه به خصوصي را به همراه ندارد اما بايد در هنگام تزريق نکات بهداشتي رعايت شود همچنين کل واکسن‌هاي آنفلوآنزا در دنيا نتوانسته‌اند بيشتر از ۶۰ درصد از بروز اين بيماري پيشگيري کنند بنابراين رعايت نکات بهداشتي همچون دست ندادن با فرد مبتلا، نبوسيدن و جداکردن اتاق فرد مبتلا از ديگر اعضاي خانواده مي‌تواند در پيشگيري از اين بيماري مؤثر باشد.

انتهاي پيام/540 ک