به گزارش کلار، حضرت آيت الله خامنه اي، ظرفيت همکاري اقتصادي دو کشور را بسيار فراتر از سطح کنوني خواندند و افزودند: در زمينه حمل و نقل، استفاده از محور مهم بندر چابهار تا بندر سن‌پطرزبورگ، و ديگر عرصه هاي اقتصادي مي توانيم همکاري گسترده تري داشته باشيم.

رهبر انقلاب اسلامي به تجربه خيلي خوب همکاري دو کشور در موضوع سوريه اشاره کردند و افزودند: نتايج اين همکاري نشان داد تهران و مسکو مي توانند در ميدان هاي دشوار، اهداف مشترک را محقق کنند. ايشان خاطرنشان کردند: شکست ائتلاف امريکايي حامي تروريست‌ها در سوريه واقعيتي انکارناپذير است اما آنها همچنان مشغول طراحي و توطئه هستند، بنابراين حل کامل مسئله سوريه نيازمند  تداوم همکاريهاي مستحکم است.رهبر انقلاب اسلامي، ايستادگي مشترک ايران و روسيه در مقابل تروريستهاي تکفيريِ مورد حمايت چند کشور خارجي را داراي نتايج مهم برشمردند و افزودند: ترکيب خيلي خوب و ايستادگي مشترک تهران و مسکو در مقابل فتنه و فساد تروريستها در سوريه، پرمعنا است و روسيه را در مسائل منطقه غرب آسيا تأثيرگذار کرده است.
 

حضرت آيت الله خامنه اي، مردم سوريه را تصميم‌گير نهايي مسائل آن کشور خواندند افزودند: همانطور که شما گفتيد بايد همه مسائل و راه حلها درباره حکومت سوريه از درون اين کشور بجوشد، و دولت سوريه براي اجراي هيچ  طرحي تحت فشار قرار نگيرد و هرچه ممکن است طرحها جامع الاطراف باشد. رهبر انقلاب اسلامي، سخنان رئيس جمهور روسيه در اين ديدار را درباره برجام و ضرورت رعايت معاهده هاي چند جانبه، خوب دانستند و افزودند: امريکايي ها متأسفانه به ياغي گري خود ادامه مي دهند که بايد با تکيه بر عقل و استفاده از راههاي صحيح با آنها برخورد شود.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأييد مواضع آقاي پوتين درباره حل مشترک مسائل منطقه اي بدون طرفهاي خارجي خاطرنشان کردند: امريکايي‌ها درصدند که در همه مسائل منطقه و جهان دخالت کنند و براي اين کار، بر روي مسئولان ضعيف برخي کشورها، حساب باز کرده اند. ايشان، دخالت‌هاي خونين سعوديها در برخي کشورها از جمله جنايات روزانه اين کشور در يمن را زمينه‌ساز گرفتار شدن عربستان در مخمصه‌هاي عميق خواندند و افزودند: آنها حتي نمي‌گذارند به مردم مظلوم يمن که گرفتار بيماريهاي واگير و کُشنده شده اند، دارو و کمک برسد.


رهبر انقلاب اسلامي، همکاري براي مقابله مشترک با تحريم هاي امريکا بر ضد ايران و روسيه را مفيد خواندند و افزودند: بدون توجه به تبليغات منفي دشمنان براي تضعيف روابط کشورها، مي‌توانيم تحريم هاي امريکايي ها را با روشهايي از جمله حذف دلار و جايگزين کردن پول ملي در معاملات اقتصاديِ دو يا چند جانبه، بي‌اثر و امريکا را منزوي کنيم. ايشان، آقاي پوتين را داراي شخصيتي قوي و اهل تصميم و عمل خواندند و افزودند: به همين علت مي توان با روسيه به عنوان يک قدرت بزرگ درباره کارهاي بزرگ و نيازمند عزم و تلاش، صحبت و همکاريِ منطقي کرد.
حضرت آيت الله خامنه اي همچنين پيشنهاد آقاي پوتين را براي گسترش چند جانبه همکاريهاي منطقه اي قابل قبول دانستند.

در اين ديدار که بيش از يک ساعت و ربع طول کشيد، رئيس جمهور روسيه با ابراز خرسندي فراوان از سفر به تهران و ديدار با رهبر معظم انقلاب تأکيد کرد: ايران را «شريکي استراتژيک» و «همسايه اي بزرگ» مي دانيم و از هر زمينه و فرصتي براي گسترش و تحکيم همه جانبه روابط استفاده مي کنيم. آقاي پوتين ديدار خود با رئيس جمهور کشورمان را بسيار خوب توصيف کرد و انرژي، حمل و نقل، فناوريهاي نوين، کشاورزي، و طرحهاي مشترک نفت و گاز و انرژي را از جمله زمينه‌هاي مناسب براي گسترش روابط اقتصادي خواند

رئيس جمهور روسيه گفت: صادرات محصولات کشاورزي ايران به روسيه 7 برابر شده اما همچنان در زمينه هاي مختلف، ظرفيتهاي فراواني براي همکاري وجود دارد. آقاي پوتين با تأکيد بر ضرورت حفظ ثبات و امنيت در منطقه گفت: با همکاري مشترک در سوريه به نتايج بسيار خوبي دست يافتيم و بايد ضمن ادامه مبارزه با تروريسم، روند سياسي مناسبي در اين کشور در نظر گرفته شود.

رئيس جمهور روسيه، مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامي را در تحقق اهداف مشترک در سوريه بسيار مؤثر و خردمندانه دانست و گفت: به جهان نشان داديم که بدون نياز به کشورهاي فرا منطقه اي قادر به حل و فصل مسائل منطقه بسيار مهم خود هستيم. آقاي پوتين حفظ تماميت ارضي سوريه و حمايت از دولت و آقاي بشار اسد رئيس جمهور قانوني اين کشور را از اصول سياست خارجي روسيه خواند و گفت: معتقديم هرگونه تغيير و تحول در هر کشوري از جمله سوريه بايد از درون شکل بگيرد. رئيس جمهور روسيه با اعلام حمايت مسکو از برجام گفت: با هرگونه تغيير يک جانبه در مفاد اين توافقنامه چند جانبه مخالفيم و يکجانبه گرايي را زير پا گذاشتن قوانين و نظام بين الملل مي دانيم.
 

رئيس جمهور روسيه افزود: تغيير اصول اصلي آژانس بين المللي انرژي اتمي را کاري نادرست مي دانيم و با مرتبط کردن برنامه هسته اي ايران با مسائل ديگر از جمله مسئله دفاعي مخالفيم. ولاديمير پوتين همکاري دفاعي- نظامي دو کشور را در چارچوب مقررات بين المللي، قابل گسترش بيشتر ارزيابي کرد.

آقاي پوتين با اشاره به اينکه کشورهاي غيرمنطقه اي درصدد آتش افروزي هستند، گفت: امريکا مي خواهد در همه مسائل جهان و منطقه دخالت کند و در اين راه اگر لازم شود حتي منافع متحدان خود را ناديده مي گيرد. رئيس جمهور روسيه با اشاره به دروغ‌گويي مقامات امريکايي درباره روسيه در مذاکرات  شوراي امنيت سازمان ملل گفت: به هيچ وجه فکر نمي‌کردم در اين سطح از روابط بين الملل چنين کارهايي انجام شود اما اکنون به اينگونه رفتار امريکايي ها عادت کرده‌ايم.

رئيس جمهور روسيه، تکيه بر توان داخلي را سياست اصلي اين کشور در مقابله با تحريم هاي امريکا اعلام کرد و گفت: برخي توليد کنندگان و صاحبان صنايع روسي دعا مي کنند تحريم‌هاي امريکا پايان نيابد، زيرا موجب شده به ظرفيتهاي آنها توجه شود. آقاي پوتين افزود: از سال 2014 يعني آغاز تحريم‌هاي امريکا، منابع مالي را عمدتاً  به پيشرفت علمي و فناوري اختصاص داديم و در زمينه بيوتکنولوژي، آي‌تي، کشاورزي و صنايع فضايي رشد قابل توجهي داشته ايم.

رئيس جمهور روسيه گفت: اکنون برخلاف نگراني‌هاي اوليه فهميده‌ايم که هرکاري را اراده کنيم، مي‌توانيم انجام دهيم. آقاي پوتين در پايان تأکيد کرد: ما به مواضع اصولي خود پايبنديم و با هرکسي کاري را شروع کنيم، تا پايان ادامه مي‌دهيم.

انتهاي پيا/540 ک