کد مطلب: 249832
طاق نظام سلطنتي عربستان ترک برداشته است
تاریخ انتشار : 1396/08/15 14:07:53
نمایش : 497
سعودي‌ها به دليل وجود فساد دروني و همچنين مقابله سخت با دموکراسي‌خواهي در منطقه جايگاه متزلزلي پيدا کرده است.
به گزارش کلار به نقل از دانا، روزنامه «جام‌جم» در يادداشتي از «حشمت‌الله فلاحت‌پيشه» نوشت:

تحولاتي که در نظام عربستان در حال وقوع است و پادشاهي ملک سلمان بن عبد العزيز هم به اين وقايع شتاب بخشيده است چند مورد است که به آن اشاره مي شود؛

اول، فساد حوزه مرموز نظام سلطنتي عربستان کم کم در حال آشکار شدن است و روز به روز ابعاد گسترده تري پيدا مي کند. اين در حالي است که هنوز بسياري از مردم اين کشور زندگي عشيره اي را مي گذرانند. دوم، وحدتي که ميان 11 ولي خاندان سلطنتي برقرار بود اکنون در حال فروپاشي است. اگر درگذشته شاهد اختلاف بر سر جانشيني بوده ايم اکنون وضعيت به گونه اي است که خود «جانشيني» تبديل به بحران شده است و اين ناشي از اين است که اعضاي خاندان سلطنتي در حال ضربه زدن به يکديگر هستند. سوم، مقامات عربستان در مقابل موج بلند دموکراسي خواهي در منطقه قرار گرفته و به شدت از اين پديده دچار آسيب شده اند؛ بويژه اين موج از سمت يمن و بحرين وارد خاک عربستان شده است و فضاي مجازي هم اين موضوع را شدت بخشيده است.

به اين ترتيب سعودي ها به دليل وجود فساد دروني و همچنين مقابله سخت با دموکراسي خواهي در منطقه که مصاديق آن را در جنايت هايي که در يمن و سوريه و کمک به رژيم آل خليفه در بحرين براي سرکوب مردم شاهد هستيم جايگاه متزلزلي پيدا کرده اند. افکار عمومي جهان و همچنين داخل عربستان ديگر رژيم سياسي عقب مانده عربستان را تحمل نمي کند. چهارم، قراردادي که ملک سلمان با دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا منعقد کرد، يک قرارداد تحقير آميزي بود به طوري‌که مقامات عربستان سعي کردند با اين قرارداد 500 ميليارد دلاري رژيم سياسي خود را در آينده مستحکم کنند. حتي اين قرارداد در خود آمريکا هم جنبه اجرايي کامل پيدا نکرد و در حد يک موضوع تبليغاتي باقي ماند. علاوه بر اين‌که در جهان هم واکنش هاي منفي بسياري را برانگيخت. انعقاد اين قرارداد يک نقطه عطفي بود به طوري‌که مشخص شد رشوه هاي بسياري از طرف نزديکان ملک سلمان براي اين موضوع پرداخت شده است.

مقامات عربستاني اکنون براي لاپوشاني پرداخت اين رشوه هاي سنگين، بسياري از شاهزاده ها را به اتهام فساد دستگير کرده اند؛غافل از آن‌که بزم شاهزاده‌هاي عربستاني فاسد است. همچنين خاندان حاکم سعودي براي اين‌که اين موارد را مديريت کنند به فرافکني متوسل شده اند از جمله در مسائل اخير لبنان و سعد الحريري شاهد هستيم که نخست وزير مستعفي لبنان يک بدهکار اقتصادي به مقامات سعودي محسوب مي شود و قراردادهايي را با اين کشور بسته است. چون وي در مديريت تحولات لبنان ناکام مانده است موضوع دخالت ايران را مطح کرده است در صورتي‌که حضور ايران در لبنان بسيار افتخار آميز است و باعث شده که لبنان از تهاجم رژيم صهيونيستي و به چنگ افتادن توسط داعش در امان بماند. در نهايت به نظر مي رسد شکافي در طاق نظام سلطنتي عربستان ايجاد شده است که در آينده شاهد تحولات ديگري خواهيم بود.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا