کد مطلب: 249868
درآمدي بر خيزش جهاني مستضعفين
تاریخ انتشار : 1396/08/21 11:07:46
نمایش : 505
خيزش جهاني محرومان و مستضعفان يک پديده آخر الزماني است. اين حقيقت را خوبان عالم خوب درک مي کنند و لذا به فراخوان «هل من ناصرٍ ينصرني» امام حسين عليه السلام که از اعماق تاريخ به گوش مي رسد، پاسخ مثبت دادند.
به گزارش کلار، محمدکاظم انبارلويي در رسالت نوشت: جهانيان اين روزها شاهد صحنه هايي از يک خيزش جهاني براي رسيدن به فضايي روحاني، معنوي توأم با عشق،  محبت و نوعدوستي بودند. شهروندان 91 کشور در پهناي جاده اي که از نجف شروع و به کربلا ختم مي شود، صحنه هايي به نمايش گذاشتند که حکايت از يک جنبش اجتماعي در مقياس جهاني بود.

خيزش جهاني محرومان و مستضعفان يک پديده آخر الزماني است. اين حقيقت را خوبان عالم خوب درک مي کنند و لذا به فراخوان «هل من ناصرٍ ينصرني» امام حسين عليه السلام که از اعماق تاريخ به گوش مي رسد، پاسخ مثبت دادند.

امروز ميليون ها تن از مجموعه عظيم انساني که از سراسر جهان به کربلا رفته بودند، بر مي‌گردند به مواطن اصلي خود، با کوله باري از مهر، محبت و تجربه عاشقي. حفظ اين حسّ روحاني و مقدس فقط با توصيه اين عبارات عاشقانه مولانا امکان پذير است؛

هله عاشقان، بکوشيد که چو جسم و جان نماند
دلتان به چرخ پرّد، چو بدن دگر نماند
دل و جان به آب حکمت، ز غبارها بشوييد
هله، تا دو چشم حسرت، سوي خاکدان نماند

محرم و صفر فرصتي است که بشريت به سرنوشت خود بينديشد و از باب آينده نگري و آينده پژوهي مطالعه کند که چه فراز و نشيب هايي را در گذشته طي کرده تا به اينجا رسيده است؟

بشر امروز نياز دارد که درک درستي از حيات فکري، معنوي و روحي خود داشته باشد و بر اساس اين درک کنوني، انسان ها حق دارند بدانند به کجا مي روند؟ 

متفکران عالم نياز به زمان و مکاني دارند که به آنها براي رسيدن به اين درک تاريخي کمک کند. آنها محرم و صفر و کربلا و نجف و از همه مهمتر اربعين را براي اين هنگامه تاريخي انتخاب کرده اند.

جهان امروز شاهد شکل گيري يک ملت جهاني است که تمايز نژادي، قومي، قبيله اي، ملي و مذهبي حتي ديني ندارد و در حال و هواي کربلا و عاشورا تنفس مي کند. اين ملت در حال حرکت و جنبش است و در صدد پديداري بهمني است که همه پليدي ‌ها و پلشتي ‌هاي عصر خود را بشويد و پاک کند و جهاني مملو از عشق، شور، حماسه، معنويت و نوعدوستي به وجود آورد.

راهپيمايي اربعين آوردگاه نمايش گسترش قدرت نرم انقلاب اسلامي و شمّه اي از بيداري روزافزون اسلامي است و هر سال به عظمت و شکوه و مقدار خود مي افزايد. امتداد راهپيمايي اربعين در حضور 17 کيلومتري مردم تهران تا حرم حضرت عبدالعظيم الحسني و شهرستان  ها پر معنا بود.

راهپيمايي اربعين باطل السّحر فرهنگ اسلام آمريکايي و تجلي‌گاه ارزش‌ هاي نوراني قرآن و اسلام ناب محمدي (ص) و مکتب اهل بيت عليهم السلام است . امام حسين عليه السلام وارث همه انبياء و اولياء و مصلحان تاريخ بشر است. امروز توليد محتوا براي جنبش هاي الهي و اجتماعي فقط از مکتب عاشورا امکان پذير است. هيچ نحله فکري و ايدئولوژيک در جهان نه در گذشته و نه حال و نه در آينده قادر به بازتوليد شور، عشق، معنويت و حماسه هاي انقلابي نيست.
راهپيمايي اربعين بيش از آنکه ناظر به گذشته باشد، تحولات آينده منطقه و جهان را نشانه رفته است. قدرت نرم اسلام و انقلاب، طاغوت را در اشکال گوناگون آن در عصر ما هدف قرار داده است. عمر فرعونيان و قارون هاي منطقه و سرمايه سالاران جهاني به سر آمده است. آنها به زودي در انقلاب موسايي ملت ها و در امواج خروشان اقيانوس پر تلاطم انساني انقلاب اسلامي، غرق و نابود خواهند شد.

تمدن متکي بر ليبرال دموکراسي، هنري جز بازتوليد شقاوت، شرارت و تبهکاري ‌هاي قوم لوط را نداشته است. 

تمدن جديد دستاوردي جز تعميق شکاف طبقاتي و فاصله جنون آميز فقير و غني نداشته است. تمدن جديد چيزي جز ادامه وحشي‌گري ‌ها و خشونت بي حد و حصر عليه محرومان و مستضعفان جهان نداشته است. مردم دنيا به دنبال تنفس در فضاي باز  معنوي و الهي است.امام خميني (ره)  بنيانگذار و رهبر معظم انقلاب اسلامي، پرچمدار نهضت بيداري اسلامي در جهان هستند. بيداري اسلامي بدون بانگ بيدارباش امام حسين عليه السلام و ياران باوفايش ممکن نيست. اربعين فرصتي براي پاسخگويي به تهديدات کفر، شرک و الحاد، و همچنين جهاني سازي بيداري اسلامي است. استکبار جهاني با ابزار تروريسم به جان بيداري اسلامي افتاد. اکنون رزمندگان اسلام و نيروي مقاومت در حال عبور از داعش و توطئه ‌هايي نظير استقلال کردستان و اخلال در وحدت و همبستگي مردم لبنان هستند. مسير بيداري اسلامي پس از عبور  از اين گردنه ها هموار خواهد شد؛ ترديدي در آن نيست. راهپيمايي اربعين امسال در کربلا، اين حقيقت را عريان‌ تر از هميشه نشان داد.

انتهاي پيام/540 ک
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا