کد مطلب: 250039
چهار نکته در مورد بودجه 97
تاریخ انتشار : 1396/09/20 10:14:58
نمایش : 465
در هيچ جاي قوانين کشور اعم از عادي و اساسي نداريم که رئيس جمهور بودجه را بر اساس برنامه چهارساله دولت به مجلس بدهد . اين برنامه در کدام مجلس تصويب و در کدام شوراي نگهبان تاييد شده است؟
به گزارش کلار، «محمدکاظم انبارلويي» در سرمقاله شماره امروز روزنامه «رسالت» نوشت:

ديروز رئيس جمهور لايحه بودجه سال 1397 کل کشور را وفق اصل 52 قانون اساسي تسليم مجلس کرد .
وي در نطق بودجه اي خود گفت: "لايحه بودجه سال 1397 برشي از برنامه چهارساله دولت است."
برنامه چهارساله دولت چيست؟ نسبت آن با برنامه پنج ساله ششم  توسعه جمهوري اسلامي کدام است؟ دولت بارها گفته است برنامه ششم را قبول ندارد و حاضر نيست بودجه را منطبق بر آن به مجلس تسليم کند. رئيس جمهور در هيچ جاي نطق خود پذيرش برنامه ششم توسعه را حتي مورد اشاره قرار نداد بلکه روي برنامه دولت تاکيد کرد. در همين گام اول بودجه 97 مغاير اصل 52 قانون اساسي است. چرا که در اين اصل تصريح شده است؛ "بودجه سالانه کل کشور به ترتيبي که در قانون مقرر مي شود از طرف دولت تهيه و براي رسيدگي و تصويب به مجلس تسليم مي گردد. هر گونه تغيير در ارقام بودجه نيز تابع مراتب مقرر در قانون خواهد بود."
منظور از واژه "قانون" در اصل 52 چيست؟
قانون محاسبات عمومي کشور اولين قانوني است که بودجه حتما بايد مبتني بر آن نوشته شود . سياست‌هاي کلي برنامه ششم ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري وفق بند اول اصل 110 قانون اساسي است. دومين قانوني است که بايد در بودجه 97 رعايت شود.
سومين قانون که بايد بودجه بر اساس آن نوشته شود قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه است . چهارمين قانوني که بايد بودجه وفق آن نوشته شود قانون برنامه و بودجه است که مقررات بودجه‌نويسي در آن آمده است.
در هيچ جاي قوانين کشور اعم از عادي و اساسي نداريم که رئيس جمهور بودجه را بر اساس برنامه چهارساله دولت به مجلس بدهد . اين برنامه در کدام مجلس تصويب و در کدام شوراي نگهبان تاييد شده است؟
در اولين صفحه بودجه 97 روايتي را بودجه نويسان از قول مولاي متقيان امير مومنان علي (ع) آورده‌اند که فرمود: برنامه ريزي درست، مال اندک را افزايش مي دهد و برنامه‌ ريزي نادرست ، مال فراوان را نابود مي سازد. (غررالحکم/167)
سوال اين است؛ برنامه 4 ساله دولت درست است يا برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوري اسلامي، کدام مال را افزايش و کدام مال را نابود مي سازد؟
نکته دوم اينکه دولت در بودجه 97 پرداخت يارانه نقدي و غيرنقدي خانوارها را به 23 هزار ميليارد تومان کاهش داده است. اين عدد با رقم 48 هزار ميليارد تومان سال قبل کاهش قابل توجهي را نشان مي دهد. آيا سازمان هدفمندي يارانه ها نمي خواهد راجع به دخل و خرج موضوع اين قانون از باب بودجه عملياتي و بودجه‌ريزي و بودجه‌بندي بر مبناي حسابرسي عملکرد گزارشي بدهد و ابهامات را در اين باره رفع و نوري به تاريکخانه عدد و رقم واقعي درآمد يارانه ها بيندازد؟ بر مبناي اين تصميم و عدد و رقم مربوط به آن دولت در بودجه 97 بي ترديد 30 ميليون نفر از کساني که يارانه مي گرفتند از فهرست يارانه بگيرها حذف خواهند شد.
آيا دولت در اين تصميم جدي است يا مثل سال‌هاي قبل قدمي در حذف يارانه ثروتمندان برنخواهد داشت؟
نکته سوم اينکه همان طور که در سرمقاله مورخه 7/9/96پيش‌بيني کردم دولت عزمي براي بودجه ريزي و بودجه‌بندي عملياتي براي بزرگترين بنگاه اقتصادي کشور يعني شرکت ملي نفت که بودجه آن بيش از بودجه عمومي کل کشور است، ندارد. تبصره يک لايحه بودجه دولت در سال 97 که اختصاص به نفت دارد عينا مطابق سال‌هاي گذشته شامل 4 بند و چند جزء آمده است و اثري از نگاه دولت به بودجه عملياتي و نيز حسابداري و حسابرسي عملکرد ديده نمي شود.
عدم شفافيت همچنان بر درآمدها و هزينه هاي بزرگ‌ترين بنگاه اقتصادي دولت سايه افکنده است و هيچ عزمي براي شفاف‌سازي آن در نگاه جديد دولت در مورد بودجه ريزي و بودجه بندي در بند نفت ديده نمي شود.
نکته چهارمي که در گزارش رئيس جمهور حائز اهميت مي باشد آن است که گفت: "اشتغال، رشد اقتصادي، رفع فقر، کاهش نابرابري‌ها، تحرک در طرح هاي اصلي در اين لايحه پيگيري شده است." تفريغ بودجه سال هاي گذشته و نيز گزارش عملکرد اقتصادي دولت در اين سال‌ها نشان مي دهد دولت در هدف‌گذاري‌هاي اقتصادي خود توفيق چنداني نداشته است و نشاني از رسيدن به هدف‌گذاري‌هاي بودجه‌هاي دولت در اين سال‌ها ديده نمي شود. به زودي تفريغ بودجه سال 95 به صحنه علني مجلس خواهد آمد. بايد ديد دولت در عملکرد بودجه اي خود ادعاهاي مطرح شده در نطق سال گذشته را محقق کرده است؟

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا