کد مطلب: 250063
تداوم واردات کالاهاي غيرضروري به کشور
تله موش‌هاي چيني هم به گمرک ايران رسيد/ مرگ تدريجي توليد داخلي با واردات چسب‌زخم و پشه‌بند
تاریخ انتشار : 1396/09/23 11:40:19
نمایش : 224
آمارهاي رسمي نشان مي‌دهد در سال جاري عمده کالاهاي وارداتي به کشور، اجناس مصرفي، بنجل و غير ضروري بوده است.
به گزارش کلار به نقل از نافع، اين روزها اخباري مبني بر واردات اقلام غير ضروري به گوش مي رسد، اقلامي که با مشاهده آنها در ليست واردات کشور؛ تنها جمله اي که  از ذهن مي گذرد" وارات، از شير مرغ تا جان آدميزاد است"

 

حالا اين واردات از شيرمرغ هم فراتر رفته و به آب پنير، تله موش، پشه بند، کاهو فلفل، پفيلا، چوب کبريت، ويفر، چسب زخم، کلنگ و سنگ پا رسيده است.

آمارهاي رسمي نشان مي‌دهد در سال جاري عمده کالاهاي وارداتي به کشور، اجناس مصرفي، بنجل و غير ضروري بوده است.

 

واردات از جنس حشره کش و آدامس

متاسفانه بر اساس آمار گمرک؛ در نيمه نخست امسال ۳۰۵ تن حشره‌کش به ارزش ۶۲٬۵۹۲٬۶۸۶٬۳۱۶ ريال وارد کشور شده  که اين نوع واردات؛ ۱٬۸۸۸٬۷۸۷ دلار از کشور خارج کرده است.

 

همچنين در ماه هاي فروردين،ارديبهشت،خرداد و تير ماه سال جاري،حدود 25 ميليارد ريال آدامس،29 ميليارد ريال شيريني،50 ميليارد ريال شکلات،24 ميليارد ريال پفيلا،13 ميليارد ريال ويفر و 40 ميليارد ريال مربا و ژله و 11هزار تن لوازم آرايشي وارد کشور شده است.

 

فلفل خرد شده و آب پنير در ليست واردات ايران

ايران همچنين در ۸ ماه اول امسال ۴۳۸۳ تن فلفل خردشده به ارزش ۲۲۳۴۷۲۰۷ دلار وارد کرده است.

 

آمار گمرک درباره واردات آب پنير به کشور نيز جالب توجه است به طوري که در ۷ ماه اول امسال ۲۰۱۰ تن آب پنير به ارزش ۶۲۵۱۸۸۲ دلار وارد ايران شده است.

 

اين نوع واردات درشرايطي انجام  شده که به گفته ؛ شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت؛ مجموع ارزش صادرات کشور در سال گذشته به 10 کشور عمده هدف صادراتي  35.8 ميليارد دلار بوده در حالي که همسايه  ما ترکيه ظرف 10 سال گذشته به صادرات 377 ميليارد دلاي رسيده است.

 

بر مبناي موارد پيش گفته، خبرنگار ما سعي کرد علت اين نوع واردات غير ضروري را از متوليان امرجويا شود.

 

احمد وند: گمرک ايران تنها مجري است/ اين نوع واردات پيش از اين هم وجود داشته

يکي ازکارکنان گمرک جمهوري اسلامي ايران در اين رابطه درگفتگو با خبرنگار ما، با شاره به اينکه، اقلام وارداتي که در حال حاضر ازسوي رسانه ها مورد توجه قرار گرفته، پيش از اين نيز وارد ميشد، گفت: اطلاعات قبلا، در دسترس نبود اما در حال حاضر بر روي سايت اطلاع رساني گمرک قرار گرفته است.

 

احمدوند با بيان اينکه البته اين نوع از واردات تازگي ندارد،اظهار کرد: گمرک ايران براي ورود هيچ يک از اين اقلام مجوز صادر نمي کند و تنها مجري است.

 

وي توضيح داد: سازمان توسعه و تجارت ايران، مجوزهاي لازم در اين رابطه را صادر مي کند.

 

پاسخگويي متوليان امر در سازمان توسعه و تجارت ايران به روزهاي آتي موکول شد

 درادامه خبرنگار ما سعي کرد طي تماسي تلفني، با علي علي آبادي ؛ مديرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت مصاحبه اي ترتيب دهد که البته اين مصاحبه پس از تماس هاي پي در پي امکان پذير نشد و به ارسال سوالاتي براي پاسخگويي در روزهاي آتي موکول گرديد.

مدير روابط عمومي  سازمان توسعه و تجارت ايران : چيزي که غير قانوني باشد وارد نمي شود

به دنبال پيگيري هاي خبرنگارنافع ؛ اصغري؛ مدير روابط عمومي  سازمان توسعه و تجارت ايران در توضيح به خبرنگار نافع گفت: در رابطه با واردات محصولاتي چون کاهو، کلم، فلفل خرد شده، و اقلامي از اين دست؛ وزارت جهاد کشاورزي بايد پاسخگو باشد.

اصغري درادامه با بيان اينکه البته بايد دانست، چيزي که غيرقانوني باشد وارد کشور نمي شود، گفت: به عنوان مثال خوردوهاي 2500 سي سي به بالا شامل منع واردات هستند و اين واردات خلاف مقررات است!

کارشناس اقتصادي: واردات غير ضروري به منزله مرگ توليد داخلي است

با توجه به موارد پيش گفته؛ گفتگويي ترتيب داديم با هوشنگ شجري، يکي از اساتيد دانشگاه و کارشناسان حوزه اقتصادي؛
 

 شجري ضمن تاکيد بر توصيه هاي مقام معظم رهبري در خصوص توجه به اقتصاد مقاومتي،گفت: پرهيز از واردات برخي کالاها و اقلام غير ضروري از الزامات است.

وي ادامه داد: واردات غير ضروري علاوه بر اينکه موجب خروج ارز از کشور مي شود، خسارات جدي  اي را نيزبه توليد داخلي وارد مي سازد.

هوشنگ شجري با تاکيد بر اينکه واردات غير ضروري و خارج ازقاعده، بر پيکره اقتصاد کشورضربه سنگيني وارد مي سازد،گفت: البته از سوي ديگر چنانچه منع قانوني در گمرکات نيزافزايش يابد، شمارکالاهاي قاچاق نيزافزايش مي يابد، که در اين حالت مبارزه با واردات قاچاق دشوار مي شود.

وي  توضيح داد: در حقيقت؛ واردات غير ضروري به منزله مرگ توان توليد داخلي است و در چنين شرايطي چالشها قابل کنترل نخواهند بود.

اين کارشناس با بيان اينکه؛ متاسفانه در حال حاضر، منابع آگاه ،خبراز ورود اقلامي مي دهند که هيچگونه ضرورتي براي تامين آن از آن سوي مرزها احساس نمي شود، گفت:اين نوع واردات به توليد کنندگان ما ديکته مي کند که ايران توان توليد حتي محصولات کم ارزش و دم دستي را هم ندارد.

و اما نا گفته اينکه؛

برخي کارشناسان معتقدند تعدد معافيت هاي وارداتي نيز در افزايش واردات خارج از اصول به کشور اثر گذاراست به طوري که به بيان همين کارشناسان، در تمام کشورهاي دنيا معافيت هاي وارداتي حدود ۵ الي ۶ نوع اما در کشور ما اين معافيت‌ها 76مورد گزارش شده است!

همچنين عليرغم توصيه هاي مقام معظم رهبري در توجه به اقتصاد مقاومتي، به نظر مي رسد هنوز هم عزمي راسخ و جدي به منظور تحقق اين مهم در ميان مسئولين وجود ندارد!

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا