کد مطلب: 250078
سياسي‌ترين و بحراني‌ترين اعداد سه دولت اخير؛
9 روز خاتمي، 11 روز احمدي‌نژاد، 7 روز روحاني
تاریخ انتشار : 1396/09/26 12:36:52
نمایش : 305
اعداد و ارقام دنياي پيچيده و پررمز و رازي دارند؛ دنيايي پر از شگفتي، جذابيت و البته پرچالش؛ اعدادي که حالا نه فقط در علم رياضيات، بلکه در دنياي سياست نيز نقش بازي مي‌کند.
به گزارش کلار به نقل از سبلان‌ما اعداد و ارقام دنياي پيچيده و پررمز و رازي دارند؛ دنيايي پر از شگفتي، جذابيت و البته پرچالش. در پر رمز و راز بودن اعداد همين بس که دانشمندان بزرگي همانند فيثاغورث بنيان فلسفه خود را برهمين اعداد بنا نهاده و اعداد را اصل و واحد هستي مي‌دانستند.

اعدادي که نقش مهمي در علم و به ويژه رياضيات و آمار داشته و از کاربردهاي مهمي در رشته هاي مهندسي و حسابداري برخوردارند.

اما در اين ميان و با مرور زمان برخي اعداد نه براي هندسه و رياضيات، بلکه نمادي شد براي خوش شانسي‌ها وبداقبالي‌ها!

 عدد 8 به عنوان نمادي از بهشت با معاني مختلفي چون شانس، نامحدود بودن و کمال مترادف شد. 13 عددي بود که مورد بي‌مهري قرار گرفت، بطوريکه از آن به عنوان "سيزده گربه سياه" نيز ياد مي‌شود؛ و بسياري از اعداد ديگر که برحسب اتفاقات تاريخي، اجتماعي و حتي ورزشي مقبول و منفور شد.

اما در اين ميان، اعداد و ارقام، وارد بازي سياسي نيز شدند؛ 9،7،11،100،88 از جمله اعدادي هستند که هر يک تداعي کننده اتفاقي خاص در کشورمان هستند و حالا به سياسي‌ترين و بحراني‌ترين اعداد سه دولت اخير ايران تبديل شده است.

عدد"2

انتخابات هفتمين دوره رياست جمهوري ايران در 2 خرداد 1376 برگزار شد؛ پيروزي سيد محمد خاتمي در اين انتخابات آغاز گر دوراني بود که به دوره اصلاحات و دوم خردادي معروف شد.

عدد "2" اولين عددي بود که در دولت اصلاحات با سياست عجين شد و تا به امروز نيز دوم خردادي به عنوان نمادي از همان انتخابات در بين مردم کاربرد دارد.

عدد"9

اعداد و ارقام در دوران اصلاحات تنها به "2" ختم نشد؛ در اين دوران "9" نيز به واژگان اعداد سياسي پيوست.

هر"9" روز يک بحران عليه دولت سازندگي؛ اين اصطلاحي بود که رئيس دولت اصلاحات در ماه‌هاي پاياني دولتش عنوان کرد؛ ادعايي که حکايت از سنگ‌اندازي گروه‌هاي مخالف، بر سر راه دولت سازندگي داشت.

عدد " 88" و "9

"88" از جمله اعدادي است که شرايط  سياسي_ بحراني کشور را در ذهن مردم مبتادر مي‌کند.

اعلام عدم تمکين به نتيجه انتخابات از سوي دو تن از کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري در سال"88"، سرآغاز فتنه‌اي 8 ماهه شد.

فتنه اي که خسارت‌ زيادي برکشور تحميل کرد و در نهايت اين فتنه با درايت رهبري و با اعتراض گسترده ملت در" 9" دي با شکست منجر شد.

حماسه "9" دي که حالا نمادي از اتحاد و انسجام ملت ايران در برابر بدخواهان نظام جمهوري اسلامي به شمار مي‌رود.

عدد "11

فروردين ۱۳۹۰، خبر استعفاي حيدر مصلحي، وزير اطلاعات وقت از سمت خود همراه با متن موافقت محمود احمدي نژاد با اين استعفا رسانه‌اي شد.

امري که بنا به اخبار منتشر شده به دليل تصميمات وزير اطلاعات در برخي عزل و نصب هاي مربوط به معاونانش و مخالفت‌هاي رييس دولت صورت گرفته بود.

اين استعفا اما با مخالفت رهبري معظم مواجه شد و ايشان خواستار ابقاي وزير اطلاعات در سمت خود شدند.

محمود احمدي نژاد اما در واکنش به اين خواسته رهبري در اقدامي بي سابقه و در اعتراض به حکم حکومتي در ابقاي وزير اطلاعات به منزل رفت و در نهايت اعتراضات عمومي به اين عدم تمکين رييس جمهور سابق از حکم حکومتي، سبب شد وي پس از "11" روز خانه نشيني به محل کار خود بازگردد.

عدد "100

عدد "100" اشاره به وعده‌هاي رئيس دولت تدبير و اميد در تبليغات انتخابي‌اش دارد.

حسن روحاني در اولين برنامه تبليغاتي اش در يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در برنامه "با دوربين" با مردم سخن گفت.

در آخرين بخش اين گفت و گوي 30 دقيقه اي روحاني از سياست‌هاي خود براي رفع مشکلات اقتصادي حرف زد و تاکيد کرد: در برنامه من علاوه بر برنامه‌هاي ميان مدت براي حل مشکلات اقتصادي، اجتماعي، سياست‌خارجي و امور فرهنگي، برنامه کوتاه مدت يک ماهه و "100" روزه وجود دارد.

کانديداي آن روزهاي انتخابات رياست جمهوري ادامه داد: ما مي‌توانيم در يک زمان کوتاه، تحول اقتصادي در کشور بوجود آوريم و در اين دوره تحول اقتصادي، با ايجاد تنفس به کارخانه‌ها و مراکز توليدي که مشکل دارند، اين معضلات را حل کنيم.

وعده "100" روزه، از جمله موضوعات پرحاشيه و جنجالي دولت روحاني بود.

عدد "45500

"45500" از جمله اعدادي است که از دولت احمدي نژاد تا دولت روحاني نقل محافل بوده و صرف نظر از بهره برداري‌هاي سياسي از اين عدد، اقتصاد نابسامان خانوارها نيز به نوعي  با آن گره خورده است.

قانون هدفمند کردن يارانه‌ها در زمستان 87 به صورت لايحه از سوي دولت نهم ارائه شد و پس از کش و قوس‌هاي فراوان با اعمال تغييراتي به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد.

اين طرح در 28 آذر 89 رسما اجرايي شد و از آن تاريخ به بعد ماهانه"45500" تومان در قبال هر نفر به حساب خانوارها واريز شد.

"45500" توماني که در طول سال‌هاي گذشته نام ‌هاي مختلفي همچون "عذاب اليم" و "مصيبت عظما" به خود ديده است و در اين روزها نيز برنامه‌هاي اقتصادي دولت انگار تنها بر سر کاکل آن مي‌چرخد.

عدد"7

عدد "7" نيز از جمله اعدادي است که به تازگي وارد ارقام سياسي کشور شده و سياست‌مداران ايراني در طي يک سال اخير از آن رونمايي کرده‌اند.

محمدجواد حق‌شناس، عضو شوراي مرکزي حزب اعتمادملي در تيرماه 95، اظهار کرد: مخالفان روحاني از همان سال 92 خود و اقدامات‌شان را براي نابودي دولت مهندسي کردند و هر روز شاهد مانع‌تراشي يا ايجاد مشکل بر سر راه روحاني و دولت وي هستيم. همين مخالفان هر"9" روز يک بار براي آقاي خاتمي مشکل درست مي‌کردند، اما براي آقاي روحاني هر"7" روز يک بار مشکل خلق مي‌کنند.

حالا "7" هم به اعدا سياسي کشورمان اضافه شده است.

عدد"1550

در وضعيت نابسامان معيشتي و اقتصادي اين روزها، انگار دولتمردان مي‌خواهند از عدد ديگري نيز رونمايي کنند؛ و اين عدد شايد"1550" باشد.

زمزمه افزايش قيمت بنزين از" 1000" به "1550" تومان  حالا به موضوع چالشي اين روزها تبديل شده است.

 افزايش قيمتي که روزي قرار بود تناسبي با يارانه دريافتي مردم داشته باشد حالا انگار در جاده يکطرفه و با سرعتي غيرمجاز در حال پيشروي است...!

انتهاي پيام/540 ک

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا