کد مطلب: 250083
افزايش ۷۰ درصدي حقوق نمايندگان/ ‏ميانگين حقوق يک نماينده مجلس منهاي پاداش، 32ميليون تومان در ماه
تاریخ انتشار : 1396/09/27 09:56:24
نمایش : 214
کميته بودجه نويسي مجلس براي افزايش حقوق نمايندگان تا 10ميليون تومان در‌ ماه به توافق رسيده است. افزايش حقوق نمايندگان از 5 ميليون و 800هزار تومان به 10 ميليون تومان تنها خبر خوش اين کميته براي مجلسي‌ها نيست و قراراست هزينه دفاترآنها نيز بنا به تورم 10تا 15درصد اضافه شود.
به گزارش کلار، احتمالا توجيه اين کميته براي افزايش حقوق نمايندگان قانون خدمات کشوري است. ماده 71قانون خدمات کشوري، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي را هم‌تراز وزرا و معاونان رئيس‌جمهور تعريف مي‌کند.

تيرماه گذشته محمدباقر نوبخت، سخنگوي هيأت دولت از آخرين تصميم هيأت وزيران براي حقوق مديران دولتي خبر داد و اعلام کرد: براساس مصوبات شوراي حقوق و دستمزد، مديران سياسي کشور بايد کمتر از 10ميليون تومان و ساير مديران حدود 18ميليون تومان دستمزد دريافت کنند.

به گزارش همشهري، تصميم هيأت وزيران درباره تعيين سقف حقوق مديران دولتي در پي جنجال‌آفريني ماجراي حقوق‌هاي نجومي صورت گرفت. اواسط خردادماه سال 95با فاش‌شدن فيش‌هاي حقوقي جمعي از مديران بيمه‌اي و بانک‌هاي دولتي بحث حقوق‌هاي نجومي مطرح شد و به استعفا و برکناري بعضي مديران دولتي انجاميد. در پي خبر استعفاي برخي مديران دولتي، دولت اعلام کرد در سامان دادن حقوق مديران ارشدش جدي است و پيگير ماجرا.

حالا اما افزايش حقوق نمايندگان درحالي به توافق کميته بودجه‌نويسي مجلس رسيده که در لايحه بودجه امسال قرار است يارانه نقدي30ميليون نفر حذف شود. منتقدان لايحه دولت مي‌گويند کاهش يارانه نقدي 40درصد از جمعيت يارانه‌بگيرها در کنار افزايش احتمالي قيمت بنزين شرايط دشواري را براي طبقه متوسط اقتصادي و ضعيف کشور رقم خواهد زد.

به گفته يکي از نمايندگان مجلس که خواست نامي از او برده نشود، جمع دريافتي مجلسي‌ها در سال‌جاري به حدود 30ميليون تومان مي‌رسد که اين دريافتي شامل حقوق نمايندگي بالاي 5ميليون توماني و حق دفاتر نمايندگي، حق نقليه، حق دفاتر نمايندگان و خودرو در حوزه‌هاي انتخابيه و حق مسکن مي‌شود. نمايندگان همواره از حقوق‌شان گلايه‌مندند و به همين دليل است که برخي ترجيح مي‌دهند منهاي مزاياي نمايندگي که مربوط به حق دفاتر و حق نقليه‌شان است، اصل حقوق‌شان را از مراکزي که در استخدام آنها هستند؛ يعني سازمان‌هاي دولتي و دانشگاه‌ها گرفته يا قوه قضاييه دريافت کنند.

در همين راستا يحيي کمالي‌پور، نايب‌رئيس کميسيون قضايي به همشهري گفت: حقوق نمايندگان واقعا خيلي کم است و به همين دليل نمايندگان ترجيح مي‌دهند حقوقشان را از نهادهايي که قبلا در آنجا مشغول به خدمت بوده‌اند بگيرند؛ مثلا بنده شخصا حقوق نمايندگي را دريافت نمي‌کنم و به‌عنوان يک قاضي همچنان از قوه قضاييه حقوق مي‌گيرم چرا که حقوق دستگاه قضا به بنده 4ميليون بيشتر از حقوقي است که مجلس به من مي‌دهد. او مي‌افزايد که مزايا و حق نمايندگي نمايندگان هم بسته به تعداد حوزه‌هاي انتخابيه‌شان متفاوت است و آنها که حوزه انتخابيه بيشتري دارند به نسبت حق دفاتر و روساي دفاترشان هم بيشتر است. مجلس دهمي‌ها تنها منتقدان حقوق نمايندگان نيستند و اين موضوع در ادوارگذشته مجلس نيز از سوي نمايندگان همواره مطرح بوده است. حالا بايد ديد نگاه خود نمايندگان به افزايش70درصدي حقوقشان چيست و آيا در روزگاري که دولت مردم را به سياست انقباضي براي فقرزدايي براي رشد اقتصاد تشويق مي‌کند از اين رقم استقبال خواهند کرد يا خير؟

 چه کساني درباره بودجه مجلس تصميم مي‌گيرند؟

کميته بودجه نويسي بهارستان جمعي 5نفره‌اي است که زيرنظر مستقيم رياست مجلس امور مالي بهارستان را پيش مي‌برد. در اين کميته بهروز نعمتي، عضو هيأت رئيسه و حسن زماني، مشاور رئيس مجلس به نمايندگي از هيأت رئيسه در جلسه‌اي مشترک با محمدرضا تابش، محمدحسيني و عبدالرضا مصري 3تن از اعضاي کميسيون برنامه و  بودجه درباره بودجه مجلس رايزني مي‌کنند و براي فهرست دخل و خرج مجلس بودجه مي‌نويسند. کميته‌اي که جز رقم کلي که در 5رديف بودجه (مجلس شوراي اسلامي، مرکز پژوهش‌هاي مجلس، کتابخانه و مرکز اسناد، ديوان محاسبات و اداره تنقيح قوانين) به صحن علني بهارستان ارجاع مي‌شود، جزئيات بيشتري در اختيار نمايندگان قرار نمي‌دهد.

*الف
انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا