کد مطلب: 250093
لاريجاني: افزايش ۷۰ درصدي حقوق نمايندگان کذب محض است/ گلايه ازمطرح کردن مسئله افزايش قيمت بنزين
تاریخ انتشار : 1396/09/28 12:15:12
نمایش : 234
رييس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد براينکه افزايش ۷۰ درصدي حقوق نمايندگان صددرصد کذب است، گفت که ما در هيئت رئيسه به دنبال کاهش بوجه مجلس هستيم لذا نبايد با آبروي افراد بازي شود ما در کشور بيشتر از عدالت اقتصادي به عدالت اخلاقي نياز داريم.
به گزارش کلار، علي لاريجاني در جلسه علني امروز (سه‌شنبه) مجلس به دو اخطار عليرضا سليمي نماينده محلات و کاظم دلخوش نماينده صومعه سرا درباره انتشار اخباري در خصوص افزايش ۷۰ درصدي حقوق نمايندگان و بودجه مجلس پاسخ داد و توضيحاتي را مطرح کرد.

وي توضيح داد: اين روزها در رسانه‌ها اعم از راديو تلويزيون و روزنامه ها فضايي را مي بينم که انگار به دنبال مشغول کردن و ايجاد اضطراب در بين مردم به خصوص درباره قيمت بنزين و يارانه ها هستند که اين مطالب درست نيست چون تازه دولت لايحه بودجه را به مجلس ارائه کرده و نمايندگان، نمايندگان مردم هستند و اجازه نمي دهند حقوق آنها تضييع شود .پس اينطور نيست که هرچه دولت در لايحه بودجه آورد را مجلس تصويب کرد.

لاريجاني تاکيد کرد: رسانه‌ها توجه کنند و بي‌جهت اضطراب در بين مردم ايجاد نکنند نمايندگان مصالح را در نظر دارند کميسيون هاي مختلف و تلفيق بودجه ابعاد موضوع را بررسي مي کند و سپس لايحه در مجلس تصويب مي‌شود پس بي جهت در کشور التهاب ايجاد نشود.

رييس مجلس شوراي اسلامي درباره مطالب متنشر شده نسبت به بودجه مجلس و حقوق نمايندگان گفت: برخي در مجلس و برخي ديگر در بيرون از مجلس نکاتي را نسبت به بودجه مطرح کردند که لازم به شفاف سازي است چيز پنهاني وجود ندارد بودجه مجلس تنها توسط هيئت رئيسه تصميم گيري نمي شود کميسيون بودجه مجلس و هيئت رئيسه مشترکا تصميم گيري مي‌کنند لذا موضوع پنهاني وجود ندارد و ما متناسب با شرايط تصميم گيري مي کنيم

لاريجاني با تاکيد بر اينکه کل بودجه مجلس اندک است، گفت: اضافه شدن ۷۰ درصد به حقوق نمايندگان صددرصد کذب است و چنين چيزي وجود ندارد بايد حرف‌ها به قاعده زده شود.

وي در عين حال گفت: ما در هيئت رييسه بحث کرديم که بودجه امسال مجلس را کاهش دهيم بر همين اساس کل بودجه مجلس را امسال به دليل مشکلات کشور در حد توان کاهش داديم. آنچه حقوق نمايندگان و کارکنان مجلس است متعارف با قانون مي باشد. ما حرفي نداريم که اگر مي خواهند بودجه مجلس را کاهش دهند. لذا افزايش ۷۰ درصدي حقوق و بودجه مجلس ۱۰۰ درصد خلاف است و چنين عدد و رقمي وجود ندارد.

لاريجاني با طرح اين انتقاد که چرا حرفهايي زده مي شود که ذهنها را خراب مي کند، گفت: برادران و کساني که پوپوليسم را تقبيح مي کردند خودشان دجار پوپوليسم کذب شده اند نبايد فضايي ايجاد شود که به  دنبال آن حرفهاي خلافي بيان شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: در اين بين شنيدم که گفته شد ديوان محاسبات بودجه مجلس را رسيدگي مي کند و سپس رئيس ديوان اين بودجه را خط مي زند چنين چيزي درست نيست دليلي ندارد که ما بخواهيم ديوان را معطل کنيم و کاري که ديوان انجام داده را رد کنيم اگر ديوان گزارشي دهد بررسي مي کنيم.

وي با بيان اينکه بودجه مجلس داراي حقوق و مزاياي نمايندگان و کارکنان و ديگري مربوط به بودجه ساير مراکز وابسته هچون مرکز پژوهشها و کتابخانه مجلس است، گفت: بودجه اين مراکز نيز اندک است لذا فکر مي کنم اين فضاسازي ها نه تنها درست نيست که به مصلحت کشور نيز نيست.

لاريجاني با اشاره به تعيين چالشهاي اصلي کشور در ابتداي سال در مجلس گفت: کميسيون هاي مجلس توجه و تمرکزشان رسيدگي به اين چالشها و پيداکردن راه حل است که چطور از تنگناها نجات پيدا کنيم تا مشکلاتي همچون اشتغال رفع شود پس نبايد حرفهاي خلاف زده شود و مشکلاتي را به وجود آورد به همين دليل طرح موضوع ۷۰ درصدي بودجه و حقوق نمايندگان خلاف در خلاف است و حرف ناصحيح است.

رئيس قوه مقننه افزود: در اين بين برخي مي گويند که بودجه مجلس شفاف نيست اين صحبت چه معنايي دارد بودجه مجلس همچون ساير نهادها نوشته مي شود و در هيئت رئيسه و کميسيون بودجه مورد بررسي قرار مي گيرد ارقام اعلام شده چيزي خلاف معمول نيست چنين مطالبي تنها يک ظلم محسوب مي شود و درست هم نيست.

رئيس مجلس شوراي اسلامي بعد از توضيحات تاجگردون رئيس کميسيون برنامه و بودجه درباره افزايش بودجه مجلس و حقوق نمايندگان گفت: نکته ديگر لازم است اضافه کنم مبني بر اينکه مي گويند چرا تکميل ساختمان مجلس براي نمايندگان و کميسيون ۱۰ سال است که طول کشيده است ما براي تسريع در اين کار بايد اعمال نفوذ مي‌کرديم که بودجه عمراني مجلس بيشتر شود. مثل پروژه هاي عمراني که در استانها و حوزه‌هاي انتخابيه تان مي بينيد که بعضا حتي اتمام آن بيش از ۱۶ سال طول مي کشد دليل هم کمبود منابع و تعداد زياد پروژه‌هاي عمراني است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: ما براي اينکه مثلا دو ساله احداث ساختمانها و کميسيون هاي مجلس را تمام کنيم بايد اعمال نفوذ به سازمان برنامه براي افزايش بودجه مي کرديم که اين روش را نادرست دانسته و اين کار را انجام نداديم.

لاريجاني همچنين تاکيد کرد: هرکدام نمايندگان که بخواهند مي توانند گزارش ديوان محاسبات که در کميسيون برنامه است را ببينند و مشکلي وجود ندارد. ولي بيان چنين حرفهايي براي کشور درست نيست اينکه بخواهند در موضوع بودجه اضطراب ايجاد کنند روند مناسب نمي‌شود.

به گفته لاريجاني انگار مسابقه‌اي براي تخريب روحيه مردم به وجود آمده است، ما اکنون بيشتر از اينکه به عدالت اقتصادي در کشور نياز داشته باشيم به عدالت اخلاقي نياز داريم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در پايان گفت که نبايد با آبروي افراد بازي شود بايد همه مسائل باهم ديده شود و فضاي کشور به سمت مصالح و نيازهاي اساسي کشور برود.
*ايسنا
انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا