کد مطلب: 250125
دبير ستاد تنظيم بازار:
آغاز عرضه تخم مرغ شانه‌اي ۱۱هزار و ۶۰۰ توماني از امروز/ کاهش قيمت با واردات ۲۰ هزار تن تخم مرغ
تاریخ انتشار : 1396/10/05 11:03:11
نمایش : 184
دبير ستاد تنظيم بازار از واردات ۲۰ هزارتن تخم مرغ براي کاهش قيمت آن خبرداد، همچنين مهرفرد معاون وزير جهاد کشاورزي از عرضه تخم مرغ تنظيم بازار به نرخ شانه‌اي ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان از امروز دوشنبه خبرداد.
به گزارش کلار به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت ، ماجراي ورود رئيس جمهور به مساله گراني نان و جلوگيري از افزايش قيمت آن يکي از نمونه هاست که در يک ماه گذشته شاهد بوديم.

اين مساله مورد توجه وزارت جهاد کشاورزي و وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز بوده است و اگرچه همچنان جاي نظارت بيشتر احساس مي شود، اما نکته قابل توجه آمارهاي منابع رسمي از جمله بانک مرکزي از قيمت کالاهاي اساسي در يک سال گذشته است.

تازه ترين گزارش بانک مرکزي از قيمت کالاهاي اساسي نشان مي‌دهد، قيمت بسياري از خوراکي ها در يک سال گذشته پايين تر از نرخ تورم و در واقع تک رقمي بوده است.

براساس اعلام بانک مرکزي، در هفته منتهي به يکم دي ماه متوسط قيمت متوسط خرده فروشي لبنيات ۴.۳ درصد، برنج ۲.۲ درصد، حبوب ۳.۲ درصد، گوشت مرغ ۷.۵ درصد، روغن نباتي ۲.۲ افزايش و قيمت قند و شکر ۱۲.۷ درصد کاهش داشته است. اين در شرايطي است که در برخي کالاها نيز از جمله تخم مرغ، ميوه و سبزي، گوشت قرمز و چاي شاهد افزايش تورم بوده‌ايم.

يکي از کالاهايي که در روزهاي اخير با گراني همراه بوده قيمت تخم مرغ در بازار است. رييس ستاد تنظيم بازار عمده ترين دليل گراني آن را آنفلوانزاي مرغي و از بين رفتن مرغ هاي تخم گذار عنوان کرده و به پايگاه اطلاع رساني دولت گفت: با وجودهمه اقدامات از جمله توقف صادرات مرغ و تخم مرغ تلف شدن مرغ ها باعث کمبود تخم مرغ در کشور شده و با واردات ۲۰ هزار تن تخم مرغ به زودي شاهد کاهش قيمت ها خواهيم بود.
محسن بهرامي ارض اقدس، دبير ستاد تنظيم بازار با اشاره به برنامه ريزي دولت براي حل مشکل کمبود مرغ و تخم مرغ در کشور به پايگاه اطلاع رساني دولت گفت: شيوع آنفلوانزاي مرغي باعث شد تا با وجود ممنوعيت صادرات و همه اقداماتي که دراين زمينه صورت گرفت، شاهد کاهش عرضه مرغ و تخم مرغ باشيم. وي با اشاره به توقف صادرات تخم مرغ و مرغ و همچنين برنامه ريزي دولت براي افزايش دوره نگهداري مرغ‌هاي آسيب نديده گفت: با اين وجود شيوع آنفلوانزاي مرغي در ۵۲ کشور جهان و تشديد اين وضعيت به دليل سرما باعث از بين رفتن ۱۱.۵ ميليون مرغ تخم گذار از چرخه توليد و در نهايت کمبود تخم مرغ شده است. به گفته وي با ورود تخم مرغ هاي وارداتي و توزيع آن به قيمت مصوب، کسري تخم مرغ جبران و قيمت ها کاهش پيدا مي کند.
علي‌اکبر مهرفرد، معاون وزير جهادکشاورزي نيز از آغاز توزيع تخم‌مرغ وارداتي از امروز خبر داد و گفت: هر شانه تخم‌مرغ بايد به قيمت مصوب ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان و هر شانه تخم‌مرغ شيرينگ پک (بسته بندي شده) بايد ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان در بازار مصرف فروخته شود.

وي با بيان اينکه وزارت کشاورزي از ماه گذشته اجازه واردات اين محصول را براي تنظيم بازار صادر کرده بود گفت: اينکه عنوان مي شود ورود ديرهنگام به اين مساله داشتيم، صحيح نيست؛ چرا که بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان که در سال گذشته رخ داد، معمولا در فصل تابستان فروکش پيدا مي‌کند، اما اين بار اين اتفاق نيفتاد و چنين بيماري‌ها و پيامدها و آسيب‌هاي احتمالي آن غيرقابل پيش‌بيني و محاسبه است و تنظيم بازار تخم‌مرغ و واردات در صورت نياز بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسي به اتحاديه و تشکل بخش خصوصي واگذار شده است و وزارت جهاد کشاورزي بر روند آن نظارت کامل دارد و خواهد داشت.
معاون توسعه بازرگاني و صنايع کشاورزي وزارت جهاد کشاورزي با بيان اينکه در سال گذشته ايران با بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان مواجه شد، گفت: اين اتفاق و حادثه غيرمترقبه حذف گله‌هاي مولد آلوده و در نتيجه کاهش توليد ناشي از آن را در پي داشت و در اين ميان نيز ۳۰ کشور جهان با همين بيماري دست و پنجه نرم مي‌کنند و مشکلاتي مشابه ايران دارند.
اين اظهارات در شرايطي است که هم اکنون نيز براي تعادل بازار مرغ در شب عيد توافقاتي صورت گرفته است. بر اين اساس با توافقات سه‌جانبه بين معاونت توليدات دامي، بورس کالاي ايران و انجمن توليدکنندگان جوجه يک‌روزه برنامه ريزي شده تا حداقل ۲۰ درصد از توليد ماهانه جوجه يک‌روزه در بورس کالا عرضه شود.
از سوي ديگر گراني برنج، ميوه و گوشت قرمز نيز از ديگر مواردي بوده که در يک سال گذشته شاهد بوديم و بر اين اساس با ورود ستاد تنظيم بازار و عرضه اين محصولات التهاب بازار برطرف شده است. در اين راستا هماهنگي لازم بين وزارت صنعت و کشاورزي نيز براي عرضه کافي محصولات غذايي صورت گرفته است.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا