کد مطلب: 250222
مشکل مشترک روحاني و احمدي نژاد!
تاریخ انتشار : 1396/10/20 11:11:47
نمایش : 286
يکي از مشکلات مشترک آقاي روحاني با آقاي احمدي‌نژاد اين بوده و هست که فراموش کرده‌اند وظيفه اصلي ايشان اداره قوه مجريه است و نه نظريه‌پردازي ايدئولوژيک!
به گزارش کلار، «حسين شريعتمداري» در يادداشت روزنامه «کيهان» نوشت:

مدرسه «کاميونيتي» که به مدرسه آمريکايي نيز شهرت داشت، با مساحتي بيش از ده هزار متر مربع در مرکز تهران - خيابان مريضخانه، شمال خيابان مجاهدين(ژاله سابق)- واقع شده بود. اين مدرسه را ميسيونرهاي آمريکايي مقيم تهران در سال ۱۸۳۰ ميلادي- ۱۲۰۸ شمسي- تاسيس کرده بودند. اين مدرسه که در آغاز به دانش‌آموزان آمريکايي و اروپايي که والدينشان در ايران ماموريت داشتند اختصاص يافته بود، به تدريج و از اوايل دهه ۳۰ به مدرسه‌اي براي فرزندان رجال و اقشار مرفه ايراني تبديل شده بود. مدرسه کاميونيتي در سال۱۳۵۷، سال پيروزي انقلاب اسلامي نزديک به ۳۰۰ تن از دانش‌آموزان را که از فرزندان همان قشر مرفه بودند در خود جاي داده بود.


در سال ۱۳۵۸ شهيد رجائي مشاور وزير آموزش و پرورش در دولت موقت بود و آقاي اصغر نوروزي، رئيس‌منطقه ۱۲ آموزش و پرورش بود که مدرسه کاميونيتي در آن منطقه قرار داشت. نوروزي با استناد به مالکيت مدرسه که متعلق به دولت بود، اختصاص مدرسه‌اي با مساحت بيش از ۱۰ هزار متر به حدود ۳۰۰ دانش‌آموز از اقشار مرفه را در مقايسه با ساير مدارس دولتي که انبوهي از دانش‌آموزان را در فضايي کوچک جاي داده بودند، ناعادلانه دانسته و خواستار انضمام آن به ساير مدارس دولتي شد.

اين تصميم مخالفت شديد والدين و برخي از مسئولان وقت را به دنبال داشت و نهايتا قرار شد در جلسه‌اي با حضور شهيد رجائي، اصغر نوروزي و جمعي از والدين دانش‌آموزان در اين‌باره تصميم‌گيري شود. در آن جلسه که برخي از سران نهضت‌آزادي نيز حضور داشتند، يکي از والدين که به نمايندگي از بقيه سخن مي‌گفت، اظهار داشت؛ اگرچه امتيازات و امکانات اين مدرسه بسيار بيشتر از ساير مدارس دولتي است ولي بايد توجه داشته باشيد که ما در اينجا دکتر و مهندس تربيت مي‌کنيم که در خدمت مردم و از جمله همين دانش‌آموزان کم بضاعت قرار مي‌گيرند!

در اين هنگام شهيد رجائي پاسخي داد که براي هميشه در لوح تاريخ ايران اسلامي باقي خواهد ماند، اگرچه اين روزها برخي از مسئولان از آن فاصله فراواني گرفته‌اند. آن شهيد بزرگوار گفت: اگر فرزندان اين مرز و بوم از ديفتري و حناق بميرند، بهتر است تا از عقده بميرند و ناچار باشند در نظام اسلامي اين فاصله طبقاتي را تحمل کنند! اين مدرسه متعلق به دولت است و بايد همه اقشار ملت از آن بهره ببرند، ضمن آنکه چه کسي گفته است فقط فرزندان شما استعداد دکتر و مهندس شدن را دارند و دانش‌آموزان محروم و مستضعف از اين استعداد بي‌بهره هستند؟! کلام شهيد رجائي که از ژرفاي دل محروم‌نواز و عدالت‌خواه او بيرون آمده و بر زبانش نشسته بود، فصل‌الخطاب بود و... مدرسه آمريکايي کاميونيتي بازپس گرفته شد.


ديروز آقاي دکتر روحاني در ديدار وزير و معاونان وزارت امور اقتصادي و دارايي گفت: «مشکلي که امروز با آن مواجه هستيم، فاصله ما مسئولان با نسل جوان است. امروز آن‌طوري که ما فکر مي‌کنيم، با آنچه که جوانان فکر مي‌کنند، متفاوت است. امروز نگاه جوانان به دنيا و زندگي با نگاه ما فرق مي‌کند و اين ‌اشکال اساسي است»!


تاکيد رئيس‌جمهور محترم بر تفاوت سبک زندگي جوانان با مسئولان، نشان مي‌دهد که منظور ايشان از «فاصله مسئولان با نسل جوان» فاصله طبقاتي و تفاوت برخورداري از امکانات مالي و معيشتي نيست! که بايد- با عرض پوزش- اين بخش از اظهارات آقاي روحاني را اينگونه تصحيح کرد که؛ مشکل امروز فاصله طبقاتي مسئولان- البته برخي از آنان- با توده‌هاي مردم و از جمله «نسل جوان» است و نه تفاوت و فاصله انديشه و نوع و سبک زندگي!


يکي از مشکلات مشترک آقاي روحاني با آقاي احمدي‌نژاد اين بوده و هست که فراموش کرده‌اند وظيفه اصلي ايشان اداره قوه مجريه است و نه نظريه‌پردازي ايدئولوژيک! اظهار نظر درباره سبک زندگي و تفاوت خواسته نسل‌ها بر عهده کارشناسان و صاحبنظران اين عرصه است و رئيس‌جمهور بايد به امور مربوط به حوزه مسئوليت خويش بپردازد و امکانات و ظرفيت‌هاي نظام را با پرداختن به اموري که در حوزه مسئوليت ايشان نيست هدر ندهد و يا -خداي نخواسته - با پيش‌کشيدن اينگونه مسائل خود را از توضيح درباره وظايفي که رئيس‌قوه مجريه بر عهده دارد، بي‌نياز نداند!


مي‌گويند يکي از نامزدهاي رياست جمهوري در نطق انتخاباتي خود خطاب به مردم مي‌گفت؛ اگر من رئيس‌جمهور شوم با امپرياليسم، سوسياليسم، آنارشيسم، فاشيسم، ايده‌آليسم، مارکسيسم و... به شدت مقابله مي‌کنم! در اين هنگام پيرمردي از ميان جمعيت برخاست و در حالي که از درد به خود مي‌پيچيد گفت من که از اين همه ايسم چيزي نفهميدم. کاش براي روماتيسم بنده هم فکري مي‌کرديد!


آقاي رئيس‌جمهور! کاش توضيح مي‌داديد جوانان مورد نظر جنابعالي در سخنان ديروزتان چه کساني هستند؟! آيا خيل انبوه جواناني را مي‌فرماييد که مانند بسياري ديگر از اقشار مردم از بيکاري، تورم، گراني لجام گسيخته کالا و خدمات ضروري، نداشتن مسکن، گراني اجاره‌بها و... رنج مي‌برند و در همان حال برخي از مسئولان را مي‌بينند که در خانه‌هاي چند ده ميليارد توماني زندگي مي‌کنند، حقوق‌هاي نجومي مي‌گيرند، خودروهاي لوکس و گران‌قيمت سوار مي‌شوند و...؟! و يا فرزندان برخي از حرامخواران که به قول رهبر معظم انقلاب مست ثروت و غرورند و سوار بر ماشين‌هاي آنچناني در خيابان‌ها جولان مي‌دهند و...؟!


و البته هنوز هيچ مسئولي از آنان نپرسيده است که از کجا آورده‌اند؟!


مشکل امروز جوانان و ساير مردم زندگي ‌اشرافي برخي از مسئولان است و فاصله‌اي پرناشدني که با توده‌هاي ملت، مخصوصا اقشار محروم و مستضعف گرفته‌اند. و باز هم به قول رهبر معظم انقلاب؛


«جلوي ‌اشرافي‌گري بايد گرفته بشود، ‌اشرافي‌گري بلاي کشور است. وقتي ‌اشرافي‌گري در قله‌هاي جامعه به وجود آمد، سرريز خواهد شد به بدنه. آن وقت شما مي‌بينيد فلان خانواده‌اي که وضع معيشتي خوبي هم ندارد، وقتي مي‌خواهد پسرش را داماد کند و يا دخترش را عروس کند، يا فرض کنيد ميهماني بگيرد، مجبور است به سبک ‌اشرافي حرکت بکند... رفتار مسئولين، گفتار مسئولين، تعاليمي که مي‌دهند بايد ضد اين جهت ‌اشرافي‌گري باشد. کما اينکه اسلام اينجوري است.»


از حضرت امير عليه‌السلام است که هرجا ثروت انبوهي است در کنارش حق ضايع شده‌اي وجود دارد و اينگونه بود که امام راحلمان رضوان‌الله‌تعالي عليه، مي‌فرمود؛ «روحانيت‌متعهد، به خون سرمايه‌داران زالوصفت تشنه است.»


درباره سخنان ديروز رئيس‌جمهور محترم گفتني‌هاي ديگري نيز هست که به بعد موکول مي‌کنيم.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا