کد مطلب: 250247
غبار ياس بر چهره جوانان مصمم به ازدواج؛
کم رنگ شدن رسم واسطه گري ازدواج در جامعه/ فضاي مجازي جايگزين معتمدين امر ازدواج
تاریخ انتشار : 1396/10/23 14:09:01
نمایش : 203
واسطه گري امري است که در گذشته بسيار رونق داشت اما امروزه با روي کار آمدن فضاي مجازي و سايت هاي همسريابي، اين سنت قديمي در جامعه کم رنگ شد.
به گزارش کلار به نقل از هرمزپرس؛ امر واسطه گري ازدواج  از ديرباز در فرهنگ ايراني جا داشته و  عموما افراد بزرگ فاميل و مورد اعتماد با اعلام آمادگي خانواده پسر براي ازدواج فرزندشان در فاميل، بدون دريافت هزينه ،براي پيدا کردن دختري که هم کفو پسر باشد اقدام مي کردند.

نحوه آشنايي افراد براي ازدواج و انتخاب صحيح همواره  دغدغه پدران ومادراني است که آرزوي تشکيل خانواده دادن فرزند خود را دارند. واسطه گري يکي از راه هايي است که در آيات و روايات به آن بسياراشاره شده، و براي آن پاداش هاي اخروي درنظر گرفته شده است.

با کم رنگ شدن نقش واسطه گران در خانواده ها امروزه شاهد گسترش واسطه گري به وسيله سايت هاي همسريابي و کانال هاي واسطه گري در فضاي مجازي هستيم.

با ورود شبکه هاي اجتماعي در جامعه امر واسطه گري در فضاي مجازي گسترش بيشتري يافت. و افرادي به بهانه همسريابي و واسطه گري ازدواج، از جوانان هزينه هاي زيادي را دريافت مي کردند.

کم رنگ شدن نقش واسطه ها و ورود به دنياي مجازي خود دليلي براي افزايش طلاق در جامعه و بالاتر رفتن سن ازدواج شد.

گسترش فضاي مجازي آستانه تحمل افراد را پايين آورده است

مريم تهراني، کارشناس علوم تربيتي و مشاوره در گفت وگو با خبرنگار هرمزپرس؛ با اشاره به اينکه در اسلام ازدواج داراي اصول است، اظهار کرد: از نگاه ديني ازدواج بر پايه قانون کفويت است.

کارشناس علوم تربيتي و مشاوره با اشاره به آيات قرآن در ادامه گفت: کفويت در واقع هم ترازي از لحاظ مادي، معنوي و ظاهر است.

تهراني با اشاره به خصوصيات بارز يک همسر خوب در کتاب" آيين زندگي از ديدگاه امام رضا(ع)، افزود: ايمان، اخلاق خوب، سلامتي جسم وروح و اصالت خانوادگي که شامل فرهنگ و سيره و آداب مشترک است، از شاخصه هاي اصلي همسر مناسب مي باشد.

وي بيان کرد: دليل اينکه جوانان براي انتخاب همسر به واسطه گران در سايت هاي همسريابي و کانال هاي تلگرامي مراجعه مي کنند به اين دليل است که، اين افراد از حقيقت قرآن و اهل بيت(ع) دور شدند و به دنياي مجازي روي آوردند.

مسئول نهاد رهبري در دانشگاه هرمزگان گفت: در واقع گسترش فضاي مجازي در جامعه واستفاده بيش از حد از آن آستانه تحمل افراد را پايين آورده و باعث افزايش طلاق هاي توافقي در جامعه شده است.

تهراني با اشاره به اينکه 180مورد واسطه گري ازدواج انجام داده است، افزود: واسطه گران بايد مورد اعتماد مردم باشند و اکنون نيز در حال آموزش 20 جوان براي براي واسطه گري ازدواج است.

وي خاطر نشان کرد: اگر مسئولان از نظر مالي حمايت کنند مي توان دوره هاي آموزشي براي واسطه گران ازدواج برگزار کرد تا با افزايش تعداد واسطه گران، ازدواج هاي سالم در جامعه بيشتر شود.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا