کد مطلب: 250248
رئيس حفاظت محيط زيست بروجن:
حريق تالاب گندمان مهار شد/ريزگردها ناشي از مراتع"حلو" است
تاریخ انتشار : 1396/10/25 10:20:12
نمایش : 172
رئيس اداره حفاظت محيط زيست بروجن از اطفاء حريق تالاب گندمان خبر داد و گفت: ريزدگردها با وزش باد شديد و از مراتع "حلو" ناشي مي شود.
مرتضي منصوري در گفتگو با کلار، اظهار داشت: آتش سوزي تالاب گندمان ساعت يک بامداد امروز دوشنبه پس از 5 ساعت تلاش با سرعت عمل نيروهاي مردمي و امدادي با آتش کوب مهار شد.

وي درباره علت آتش سوزي گفت: تالاب گندمان چند وقت پيش به صورت گسترده دچار آتش سوزي شد و با وزش باد شديد قسمت هاي جزئي که زير خاکستر مي سوخت شعله ور شد.

رئيس اداره حفاظت محيط زيست بروجن با اشاره به وزش باد در مشتعل ساختن شعله هاي آتش، گفت: براي جلوگيري از شعله ور شدن دوباره آتش پاشش آب بر روي خاکسترها به وسيله پمپ و لوله در حال انجام است.

منصوري با بيان اين که هنوز ميزان خسارت آتش سوزي در تالاب گندمان مشخص نيست، گفت: ميزان خسارت وارد شده به تالاب در دست بررسي است. 

ريزگردها ناشي از مراتع"حلو" است؛ از طرف تالاب نيست

رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان بروجن همچنين گفت: آلودگي هوا و ريزدگردها با وزش باد شديد و از مراتع "حلو" ناشي مي شود.

وي اضافه کرد: بخشي از مراتع "حلو" اطراف تالاب گندمان به خاطر چراي بيش از حد دام و زمين هاي زياد کشاورزي به صورت پايش دست به دست هم داده و باعث پراکنش ريزگردها شده است.

منصوري ادامه داد: اين مراتع به شدت مورد استفاده نادرست قرار گرفته، پوشش گياهي آن از بين رفته و وزش باد شديد باعث آلودگي و ريزگردها شده است.

رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان بروجن با تاکيد بر احيا شدن اکولوژيک اين مراتع، گفت: کاشت بوته هاي مقاوم به کم آبي و جلوگيري از چراي دام ها مانع از ايجاد ريزگرد و گرد و خاک مي شود.

رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان بروجن به طرح هاي اصلاحي مانند درختکاري اشاره کرد و گفت: اگر عمليات اصلاحي در پوشش گياهي اين منطقه ايجاد شود با تامين آب و کاشت درخت و درختچه از خيزش گرد و خاک جلوگيري مي شود.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا