کد مطلب: 250304
در سال اقتصاد مقاومتي، توليد - اشتغال
پرونده‌اي براي واردات کالاهاي عجيب چيني به ايران/ کالاهايي که خودمان مي‌توانيم توليد کنيم
تاریخ انتشار : 1396/11/01 13:25:15
نمایش : 205
در حالي که مسئولان هر روز ازفصل جديد کتاب کمبود بودجه کشور رونمايي مي کنند، ارز کشور صرف واردات آدمک هاي چوبي و مانکن هاي خياطي مي‌شود.
به گزارش کلار به نقل از صراط، بر اساس آمار گمرک در 9 ماهه نخست سال جاري، کشور چين اولين کشور طرف معامله ايران در واردات بود و بيش از سه ميليون و 580 هزار تن کالا به ارزش 9 ميليارد و 452 ميليون و 246 هزار دلار از اين کشور به ايران صادر شد.

اين ميزان واردات در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزني 8.16 درصد و از نظر ارزشي 25.22 درصد افزايش را نشان مي دهد.اگر چه به گفته مسئولان واردات کالاهاي مصرفي در سال جاري کاهش يافته است اما نگاهي به آمار واردات کالا از کشور چين در نهمين ماه از سال نشان مي دهد که ارز کشور صرف واردات کالاهاي عجيب چيني به ايران شده است.

شمع چيني زينت بخش خانه هاي ايراني

بر اساس آمار گمرک در نهمين ماه از سال جاري بيش از 97 تن انواع شمع و اشيا همانند آن به کشور وارد شد.ارزش اين ميزان واردات در گمرک 197 هزار و 649 دلار ثبت شده است.

اين ميزان واردات شمع در حالي است که شمع سازي و فروش آن در سال هاي اخير به يکي از مشاغل خانگي تبديل شده است که درآمد مناسبي را براي کمک به بانوان خانه‌دار به همراه دارد که البته با ورود اين ميزان شمع آن هم تنها در يک ماه کساد شدن کسب و کار خانگي دور از انتظار نيست.

کارتن و جعبه چيني هم از راه رسيد

بر اساس اين گزارش طبق آمار گمرک در نهمين ماه از سال جاري بيش از 183 تن کارتن،قوطي،جعبه از کاغذ يا مقواي موج دار از کشور چين به ايران وارد شد که اين ميزان واردات منجر به خروج 373 هزار و 160 دلار ارز از کشور شد.

البته بايد ديد که امکان توليد اين ميزان کارتن و قوطي از کاغذ يا مقوا در کشور وجود داشته يا اين که مسئولين ناچار از دادن مجوز براي واردات آن به کشو ربوده اند.

واردات ميوه مصنوعي از چين

اين گزارش مي افزايد در سال هاي اخير به لطف واردات، بازار ميوه و گل هاي مصنوعي در کشور داغ شده است و با بالا رفتن قيمت ميوه مردم ترجيح مي دهند ميوه هاي مصنوعي چيني چشم نواز ظرف هاي مهماني آن‌ها باشد. بر اساس آمار گمرک در نهمين ماه از سال بيش از 144 تن گل،برگ و ميوه مصنوعي و اجزاي آن به کشور وارد شد.

براي واردات اين ميزان گل و برگ و ميوه مصنوعي 441 هزار و 514 دلار ارز از کشور تنها در يک ماه خارج شد. اين در حالي است که دولت مي توانست به جاي دادن مجوز واردات اين نوع کالاها امکان توليد آن را در کشور فراهم کند. بي شک 441 هزار دلار سرمايه گذاري در اين بخش مي توانست منجر به احيا چندين واحد توليدي و ايجاد اشتغال براي چند ده نفر شود.

قفل بازار اشتغال با واردات سنجاق قفلي

شايد سنجاق قفلي از آن ابزارهايي باشد که کمتر کسي به توليد و فروش آن فکر کرده باشد و پس از چندين سال، خريد سنجاق قفلي هاي خارجي به نوعي عادت شده است. اما چيني ها با توليد و صادرات آن در حال درآمدزايي در کشورشان هستند. اين در حالي است که با وجود جوانان خلاق در کشور امکان توليد آن دور از ذهن نيست .

بر اساس آمار گمرک در نهمين ماه از سال جاري بيش از 22 تن سنجاق قفلي به ارزش 62 هزار و 736 دلار از چين به ايران صادر شده است که مي توان گفت اين ميزان واردات آن هم براي يک ماه رقم قابل توجهي است.

صنايع دستي چيني هووي خوش آب ورنگ ايراني

اين گزارش مي افزايد اگرچه ايران به لطف صنايع دستي در جهان معروف است اما چيني ها از اين قافله عقب نمانده و توانستند اين معادله را برهم بزنند و به درياي صنايع دستي آب بريزند و تنها در يک ماه سه تن مجسمه هاي کوچک و اشيا تزييني به صورت صنايع دستي شامل خراطي،معرق،مشبک،منبت،نقاشي روي چوب خاتم به ايران صادر کنند.

ارزش اين ميزان واردات صنايع دستي 17 هزار و 530 دلار در گمرک ثبت شده است.

کلاه بر سر ايران به سبک چيني

بر اساس اين گزارش در نهمين ماه از سال جاري چيني ها نزديک به دو تن کلاه گيس به ايران صادر کردند. ارزش اين ميزان واردات کلاه گيس در گمرک 31 هزار و 646 دلار ثبت شده است.

همچنين آمار گمرک حاکي از آن است که دو تن کلاه به ارزش 13 هزار و 340 دلار از چين به ايران در يک ماه صادر شده است.

پاي چين به جشن هاي ايراني باز شد

اين روزها زينت بخش جشن هاي ما تزيينات چيني است و ديگر از کاردستي هاي مادرانه و خلاقيت هاي هنري خبري نيست. البته اين موضوع به لطف واردات بي‌رويه انجام شده است، به طوري‌که بر اساس آمار گمرک در نهمين ماه از سال بيش از 140 تن اشيا براي جشن،کارناوال،شعبده بازي از چين به ايران صادر شد.

بر اساس آمار گمرک براي اين ميزان واردات 354 هزار و 863 دلار ارز از کشور خارج شده است.

واردات ۳۰ تن عکس برگردان از چين در يک ماه

اين گزارش مي افزايد بر اساس آمار گمرک در نهمين ماه از سال جاري 30 تن عکس برگردان شفاف و غير شفاف به ارزش 82 هزار و 255 دلار از چين به ايران صادر شد.

اين در حالي است که چند سالي است با جذابيت شخصيت هاي کارتوني در بين بچه ها عکس برگردان قهرمان هاي کارتوني بسيار طرفدار شده است و اين موضوع موجب داغي بازار اين کالا شده است.

واردات مانکن و آدمک چوبي از چين

اين گزارش مي افزايد در مدت ياد شده بيش از نه تن مانکن خياطي و آدمک هاي چوبي و متحرک براي تزيين ويترين مغازه ها به کشور وارد شده است که ارزش اين ميزان واردات در گمرک 27 هزا رو 598 دلار ثبت شده است.

اين گزارش مي افزايد در کنار واردات اقلام بالا، کالاهايي مانند انواع فندک ها ،شانه ،گيره،سنجاق سر،مداد رنگي و مداد شمعي،خودکار و مداد نوکي،دگمه،چرخ و فلک،تاب ،انواع مبلمان،انواع آلات موسيقي ،انواع ساعت ديواري،روميزي و مچي،دفترچه مشق،کيف دستي،بادام زميني ،آناناس،لپه،عدس،انوع اسباب بازي و اشيا براي جشن کريسمس در کنار ساير اقلام از کالاهاي وارداتي در يک ماه از کشور چين بود.

به گزارش ايسکانيوز بر اساس اين گزارش در حالي که طبق تاکيدات مقام معظم رهبري بر حمايت از توليد داخلي و سياست هاي اقتصاد مقاومتي بايد جلوي واردات بي رويه کالاهاي مصرفي گرفته شود و بازار به سمت حمايت از توليدات داخلي سوق يابد ولي واردات کالاهاي عجيب آن هم تنها در يک ماه از موضوع ديگري حکايت مي‌کند.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا