کد مطلب: 250314
ماجراي دنباله دار واردات بي رويه و بدون نظارت؛
واردات 33 هزار تن برنج آلوده اروگوئه‌اي به کشور/سرنوشت سوغات آمريکاي جنوبي چه مي‌شود؟
تاریخ انتشار : 1396/11/02 11:01:32
نمایش : 210
ماجراي برنجهاي آلوده هر از چند گاهي در رسانه‌ها مطرح و با واکنش‌هاي متفاوت از طرف برخي مسئولان و نمايندگان مجلس روبرو مي‌شود اما شايد جالب باشد که بدانيم ۳۳۰۰۰ تن برنج آلوده اروگوئه‌اي چطور وارد کشور و استانهاي مختلف شد و سرنوشت‌ها اين برنج‌ها در آخر چه خواهد شد؟
به گزارش کلار به نقل از موج رسا، هرچند که در کشور ما بيشتر، ماجراي برنجهاي هندي مانند فيلم‌هايشان مطرح است و گاهي همين برنجها براي ما فيلم بازي مي‌کنند اما گويا اروگوئه‌اي‌ها نيز با برنجهاي آلوده ما را بازي داده‌اند تا شايد بيشتر به قدرت فوتبالشان هم پي ببريم.

واردات برنج از کشورهاي هند، پاکستان، تايلند و ويتنام در طول سالهاي گذشته همواره خبرساز بوده اما شايد سابقه کشورهاي آمريکاي جنوبي در کشت محصولات کشاورزي با کيفيت، مسئولان ما را بر آن داشته بود که براي واردات به سراغ کشورهايي همچون اروگوئه که بيش از ۱۵ درصد از سهم توليد ناخالص داخلي‌شان به بخش کشاورزي و دامداري اختصاص دارد، بروند هرچند که بايد گفت کشاورزي اروگوئه نسبت به رقبايي همچون برزيل در سطح پايين‌تري ارزيابي شده است.

حساسيت‌هاي ايجاد شده نسبت واردات برنج و آلوده بودن برخي انواع آن سبب شده تا برخي از مسئولان چندان رقبتي براي صحبت کردن در اين خصوص نداشته باشند چرا که مطرح شدن وجود برنج آلوده وارداتي را التهاب آفريني در جامعه مي‌دانند.

در اين ميان حتي برخي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز اطلاع دقيقي از آنچه وارد شده ندارند و تنها با اظهارنظرهاي کلي به بحث واردات برنج مي‌پردازند اما برخي ديگر نه تنها نسبت به اين موضوع حساسيت ويژه دارند بلکه با اطلاع کافي از آنچه وارد شده خواستار تعيين و تکليف برنجهاي آلوده هستند که اين نيز جاي اميدواري دارد اما کافي نيست و بايد بهارستان نشينان با در اولويت قرار دادن سلامت مردم و همچنين جلوگيري از هدر رفت بيت‌المال به اين بحثها ورود جدي و کارشناسي داشته باشند.

نکته ديگر در بحث واردات برنج اين است که اين برنجها بيشتر مهمان سفره‌هاي خانواده‌هاي قشر پايين و شايد متوسط جامعه باشد که خبرهاي ضد و نقيض در خصوص وجود برنجهاي آلوده نگراني‌هايي را ايجاد کرده است.

ماجراي برنج هاي اروگوئه اي چيست؟

اما حقيقت ماجراي برنجهاي اروگوئه‌اي چيست و چطور شد که بعد از ورود اين برنجها به کشور و توزيع آن به استانهاي مختلف مسئولان متوجه آلودگي شدند و با نامه‌نگاري‌هاي متعدد خواستار عدم توزيع اين برنجها در سطح بازار شدند.

در ۲۴ بهمن ماه سال ۹۵ برنامه حمل ۳۳ هزار تن برنج کشتي اروگوئه‌اي به اسم oura به چندين استان از بندر امام خميني(ره) ابلاغ شده است، معمولا برنامه‌هاي حمل به اين شکل است که بار يک کشتي با هر حجمي به چندين استان خرد و ارسال مي‌شود.

در ۱۸ اسفند ماه سال ۹۵ نيز طي نامه‌اي از طرف شرکت بازرگارني دولتي ايران به استانها اعلام شده که اين برنجها تا زمان وصول نتايج آزمايشگاهي و صدور مجوز قابليت مصرف کالا بدون هيچ دخل و تصرف و به صورت جداگانه متعاقب دستورالعمل‌هاي مربوط و با رعايت اصول و مقررات بهداشتي، قرنطينه‌اي و انبارداري نگهداري شود يعني در اين تاريخ اعلام شده که استانها هيچ مجوزي براي توزيع اين برنجها در سطح بازار را ندارند تا نتايج آزمايشات مشخص شود.

شرکت بازرگاني دولتي ايران در نامه ديگري از استانها مي‌خواهد تا زمان اعلام نظر دانشگاه‌هاي علوم پزشکي استانها از توزيع و مصرف اين برنجها اکيدا خودداري شود و در نامه ديگري که از طرف مديرعامل شرکت غله و خدمات بازرگاني منطقه ۴ به استانهايي که اين برنجهاي اروگوئه‌اي به آنها ارسال شده است عنوان شده که اين کالا به صورت مشروط ترخيص شده و تا زمان وصول نتايج آزمايشگاهي و صدور مجوز قابليت مصرف کالا، فعلا هيچ مصرفي انجام نشود.

۵۰۰ تن از اين ۳۳ هزار تن برنج اروگوئه‌اي وارد استان زنجان شده و در حال حاضر نيز در انبارهاي استان نگهداري مي‌شود که به گفته مسئولان مربوطه در اين موضوع حتي يک کيلو از اين برنجها به سطح بازار مصرف نرفته است.

طرح شش بندي تشديد نظارت بر ايمني و سلامت برنج از ابتداي سال ۹۳ اجرا مي‌شود، بند سوم بند طرح مربوط به کاهش 20 درصدي سقف مجاز فلزات سنگين و سموم در برنج‌هاي وارداتي است که بر اين اساس حد مجاز سرب، آرسنيک و کادميوم برنج را فقط در زمان ورود به کشور کاهش مي‌دهند به طوري که سازمان غذا و دارو حتي به برنج‌هايي که نزديک به اين حد مجاز هستند اجازه ورود به کشور را نمي‌دهد، به عنوان مثال ميزان مجاز آرسنيک و سرب 150 ppb که سازمان غذا و دارو آن را 120 ppb اعلام کرده و حدمجاز کادميوم را که 60 ppb بوده، به 48ppb تقليل داده‌ که اين قانون از ابتداي فروردين سال 93 اجرا مي‌شود.

بايد ديد که ميزان آرسنيک، سرب و کادميوم برنجهاي اروگوئه‌اي چقدر بوده که اجازه توزيع اين برنجها را به سطح بازار نداده‌اند.

نامه سازمان غذا و دارو درباره برنج هاي اروگوئه اي

جواد تاج‌کي معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي زنجان در گفت‌وگو با موج رسا در مورد برنجهاي وارد شده اروگوئه‌اي گفت: در مورد چرايي واردات برنجهاي آلوده اروگوئه‌اي بايد گفت اين برنجها از گمرک زنجان وارد نشده و شرکت غله‌ استاني که اين برنجها از آن وارد شده بايد پاسخگو باشد اما آن چيزي که به ما مربوط مي‌شود اين است که سازمان غذا و دارو طي نامه‌اي به ما اعلام کرد در کل کشور يکسري برنجهايي از کشور اروگوئه وارد شده که بايد نمونه‌برداري‌هايي از آن در استانها انجام شود.

وي افزود: بعد از نامه سازمان غذا و دارو ما به شرکت غله استان زنجان رفتيم و با انجام نمونه‌برداري‌ها آنها را به آزمايشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ارسال کرديم که نتيجه آزمايشات آلوده بودن اين برنجها را اثبات کرد.

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي زنجان با بيان اينکه ميزان آرسنيک اين برنجها بالاتر از حد مجاز است، عنوان کرد: ما بعد از مطلع شدن از نتايج آزمايشات تمامي برنجهاي اروگوئه‌اي را توقيف کرديم و طي نامه‌اي به سازمان غذا و دارو خواستار تعيين و تکيلف اين برنجها شديم.

وي بيان کرد: سازمان غذا و دارو به ما اعلام کرد که اين برنجها بايد تحت نظر معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي استان زنجان و معاونت غذا و داروي استاني که اين برنجها وارد شده به همان استان برگردد و همچنين بايد پيگير باشيم که برنجها تحت کنترل دانشگاه علوم پزشکي همان استان وارد انبارها شود.

تاج‌کي با اشاره به اينکه برنجهاي آلوده اکنون در توقيف ما بوده و اجازه فروش حتي يک گرم از اين برنجها وجود ندارد، ابراز کرد: شرکت غله استان زنجان درخواست برگشت اين برنجها به استان مبدا را داده است تا هرچه سريع‌تر اين انتقال صورت گيرد.

وي در مورد ميزان دقيق آرسنيک اين برنجها گفت: ميزان بالاتر از حد مجاز بود اما نمي‌توانيم مقدار دقيق را اعلام کنيم.

بررسي در مبدا؛ اتفاقي که رخ نداد

بند دوم طرح ۶ بندي تشديد نظارت بر ايمني و سلامت برنج به بحث شناسنامه‌دار کردن برنجهاي وارداتي اشاره دارد اگر مسئولان در هنگام ورود با محموله‌اي مواجه شوند که با استانداردهاي ذکر شده مطابقت نداشته باشد ضمن مرجوع کردن محموله، واحد منبع ارسال‌کننده را از سامانه خارج کرده و ديگر اجازه صادرات برنج را به او نخواهند داد حال سوال اساسي اينجاست که چرا در همان استان خوزستان که اين برنجها به اين استان وارد شده آزمايشات لازم انجام نشده تا از صرف هزينه حمل و نقل به استانها نيز جلوگيري شود.

طي تماس‌هايي که خبرنگار موج رسا با شرکت غله استان خوزستان در مورد تکليف اين برنجها داشت از طرف دفتر مديرعامل اين شرکت اعلام شد که مرکز يعني شرکت بازرگاني دولتي ايران بايد در اين خصوص پاسخ دهد.

بعد از با شرکت بازرگاني دولتي ايران رفيعي معاون مديرکل هماهنگي عمليات بازرگاني خارجي شرکت بازرگاني دولتي ايران براي پاسخگويي در اين خصوص معرفي شد اما رفيعي در اظهار نظري عجيب گفت: حتي اگر اين موضع رسانه‌اي هم شده باشد بنده اجازه صحبت در اين خصوص را ندارم.

وي در پاسخ به اين سوال که چه کسي مي‌تواند در مورد تکليف اين برنجها پاسخگو باشد، عنوان کرد: با هرکسي که بخواهيد در اين شرکت صحبت کنيد همين پاسخ را خواهيد شنيد چرا که اين موضوعات از آن دسته از موضوعاتي نيست که ما مجوز صحبت در خصوص آنها را داشته باشيم، بسيار بعيد است که کسي در اين خصوص به شما پاسخ دهد.

بعد از اين اظهارات معاون مديرکل هماهنگي عمليات بازرگاني شرکت بازرگاني دولتي ايران به سراغ حسين داستان مديرکل روابط عمومي اين شرکت رفتيم تا شايد راهي براي گرفتن پاسخ به ابهامات باقي مانده بيابيم.

حسين داستان مديرکل روابط عمومي شرکت بازرگاني دولتي ايران در مورد برنجهاي آلوده اروگوئه‌اي گفت: بنده در جريان ريز اين موضوع نيستم، البته چنين چيزي هم صحت ندارد، يعني اختلافي رويه بين استانداردهاي سازمان غذا و داروي ايران و اروگوئه است بنده بيشتر از اين خبر ندارم.

داستان در پاسخ به اين سوال که آيا اين برنجها به کشور مبدا برگشت داده مي‌شود يا نه بيان کرد: اين را مقامات بالا بايد بگويند، بنده خبر ندارم اين برنجها به چه شکلي وارد شده است، اگر اين برنجها توسط دولت وارد شده تا ريال آخر ضرر و زيان را از طرف مقابل اخذ خواهيم کرد.

علي وقف‌چي عضو کميسيون کشاورزي مجلس شوراي اسلامي نيز در گفت‌وگو با موج رسا در مورد برنجهاي اروگوئه‌اي گفت: ما در کميسيون کشاورزي اطلاعي از موضوع برنجهاي اروگوئه‌اي نداريم، درست است که مجلس نقش نظارتي دارد اما ارگانهايي که به صورت مستقيم در اين خصوص نقش دارند بايستي به وظايف نظارتي خود به خوبي عمل کنند.

وي با بيان اينکه نبايد ارگانهاي نظارتي با بي توجهي با جان مردم بازي کنند، ابراز کرد: بايد استانداردهاي مدنظر رعايت و از ورود برنجهاي که فاقد استاندارد است جلوگيري شود.

بعد از ماه‌ها بالاخره تاييد شد که برنجهاي آلوده‌اي از کشور اروگوئه وارد ايران شده است و مسئولان مربوطه به جاي انجام آزمايشات لازم در هنگام ورود، اين برنجها را به استانهاي مختلف توزيع کردند و با اينکه 11 ماه از ورود اين برنجها گذشته اما کسي حاضر نيست از سرنوشت برنجهاي اروگوئه‌اي بگويد.

بند سوم طرح شش بندي تشديد نظارت بر ايمني و سلامت برنج اظهار نظر مديرکل راوبط عمومي شرکت بازرگاني دولتي ايران را به صورت کامل رد مي‌کند، اين قانون کشور ما است که تعيين مي‌کند کدام برنج بايد وارد کشور شود نه اينکه به فرض مثال براي توجيه کوتاهي انجام شده بگوييم اين ميزان آرسنيک در کشور اروگوئه مجاز بوده است.

اينکه برنجهايي با بي‌تدبيري تمام به استانهاي مختلف ارسال شده حرفي نيست اما نکته اساسي اينجاست که چرا در کشوري که از سالهاي قبل حساسيت نسبت به ورود برنجهاي آلوده مطرح بوده باز دوباره بايد شاهد اين تجربه باشد و سوال اينجاست که با وجود تحميل هزينه‌هاي حمل و نگهداري سرنوشت اين برنجها چه خواهد شد؟ و آيا اروگوئه کلاه گشادي بر سر ما دوخته و يا تضمين‌هاي لازم اخذ شده است.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا