کد مطلب: 250327
يک مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق خبر داد:
فاز جديد رجيستري هفته آينده کليد مي‌خورد/رصد گوشي‌هاي دست دوم
تاریخ انتشار : 1396/11/03 16:17:30
نمایش : 192
مديرکل ستاد مبارزه با قاچاق گفت:در ادامه طرح رجيستري، هفته آينده طرح مالکيت آغاز خواهد شد که براساس آن، براي خريد و فروش گوشي‌هاي دست دوم،بايد حتما فرايند انتقال مالکيت انجام شود.
به گزارش کلار، دهقاني نيا در نشست خبري امروز خود با خبرنگاران گفت: در طرح رجيستري در هر مرحله زماني، وارد مرحله جديدي مي شويم که بر اين اساس هفته آينده وارد طرح مالکيت خواهيم کرد که مرتبط با گوشي هاي دست دوم است که بايد براي خريد و فروش فرايند انتقال مالکيت حتما انجام شود.

مديرکل فناوري اطلاعات و ارتباطات ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: فروشنده بايد کد IMEI را به سامانه اعلام کرده و پس از آن خريدار با ورود اين کد  به سامانه مي تواند از فعال سازي گوشي و انجام فرايند انتقال مالکيت اطمينان حاصل کند.

به گفته دهقاني نيا،  مردم مي توانند در سامانه #٧٧٧٧* مراحل مذکور را انجام دهند؛ البته مردم بايد محتواي پيامک دريافتي از سامانه همتا را با گوشي که در اختيار دارند، تطبيق دهند و بر اين اساس روي فاکتور خريد بايد کد IMEI را مشاهده نمايند و البته کد شش رقمي عددي با پوششي پوشيده شده است که بايد آنرا احصا کرده و در سامانه ثبت نمايند.

وي اظهار داشت: پيامک مجدد تاييديه را ارسال خواهد کرد تا نشان دهد گوشي با کد فعال سازي را در سامانه رجيستر کرده است؛ پس براي گوشي هاي جديد بايد مراحل را طي کرد و در خصوص گوشي هاي دست دوم نيز بايد همين کار انجام گيرد و البته همه پيامک ها حتما با سامانه hamta ارسال خواهد شد.

دهقاني نيا گفت: مردم به هيچ عنوان هزينه اي بابت طرح رجيستري نبايد بپردازند و بنابراين نبايد فردي به جز خريدار فرايند ثبت کد را طي کند.

وي افزود: فاکتور هم حتما بايد از فروشنده دريافت شود. ضمن اينکه اتحاديه هاي مختلفي در اين حوزه دخيل هستند که هماهنگي لازم با آنها انجام شده است.

دهقاني نيا توضيح داد: در سراسر کشور جلساتي با هماهنگي کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استانها برگزار مي شود و البته فروشندگان نيز بايد دقت کنند که اگر قرار است که گوشي دست دوم بخرند، حتما فروشنده فروشگاه بايد  گوشي را تنظيم کارخانه کرده و آنرا به نام خود ثبت کند و سپس مجدد اقدام به فروش مجددآن نمايند.

وي با بيان اينکه ٤٤ شرکت مجوز واردات گوشي هاي اپل را در اختيار دارند که از ميان آنها ٣٣ شرکت فعال بوده و واردات انجام مي دهند، گفت: طرح رجيستري باعث افزايش قيمت نشده است و البته اکنون نرخ دلار عامل افزايش قيمت گوشي است.

دهقاني نيا گفت: مجموع واردات چهار نشان تجاري بلک بري، اپل، گوگل پيکسل و موتورولا که طرح رجيستري رو آنها اجرا شده از ابتداي آبان تا پايان دي پارسال ۷۱ ميليون و ۶۰۰ هزار دلار بود که اين رقم در مدت مشابه امسال به ۱۷۶ ميليون دلار افزايش يافته و از اين رهگذر ۲۸ ميليون دلار عوايد دولتي بوده است.

وي در عين حال خاطرنشان کرد: اين ۴ نشان تجاري اگرچه به لحاظ کمي ۱۱ درصد حجم بازار را تشکيل مي دهد اما ۴۰ درصد گردش مالي بازار تلفن هاي همراه را به خود اختصاص مي دهند.

اين مقام مسئول ابراز اميدواري کرد که تا پايان سال همه نشانهاي تجاري تلفن همراه مشمول طرح رجيستري شوند.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا