کد مطلب: 250341
رئيس مؤسسه روابط بين‌الملل و استراتژيک فرانسه:
سياست خارجي آمريکا فاجعه‌بار است
تاریخ انتشار : 1396/11/07 14:59:39
نمایش : 199
رئيس مؤسسه روابط بين‌الملل و استراتژيک فرانسه طي اظهاراتي سياست خارجي آمريکا را فاجعه‌بار ارزيابي و اعلام کرد که واشنگتن براي لاپوشاني مشکلات سياست داخلي خود بحران‌هاي بين‌المللي را تشديد مي‌کند.
به گزارش کلار به نقل از فارس، «پاسکال بونيفاس» بنيانگذار و رئيس مؤسسه روابط بين‌الملل و استراتژيک فرانسه طي سخناني به تحليل و ارزيابي سياست خارجي آمريکا پرداخت و آن را «فاجعه‌بار» توصيف کرد.
 

 

سياست خارجي آمريکا در خاورميانه

پاسکال بونيفاس در ارزيابي سياست خارجي آمريکا در خاورميانه تصريح کرد: به سادگي مي‌توان سياست خارجي آمريکا در خاورميانه را «فاجعه‌بار» توصيف کرد و عبارت ديگري در وصف آن وجود ندارد. البته بايد توجه داشت که در پشت پرده اين سياست يک منطق وجود دارد زيرا آنچه «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا انجام مي‌دهد، به دور از تصادف است و تصادفي نيست. اين گونه به نظر مي‌رسد که آمريکا بحران‌هاي بين‌المللي را تشديد مي‌کند تا مشکلات لاينفک سياست داخلي خود را پنهان کرده و بر آن سرپوش بگذارد و از طرفي ديگر به صنعت اين کشور کمک مي‌کند.

وي ادامه داد: به طور مثال تشديد بحران با کره شمالي افزايش ميزان سفارشات تسليحاتي ژاپن و کره جنوبي به آمريکا را در پي داشت. علاوه بر اين، هنگامي که ترامپ عربستان سعودي را عليه ايران سازماندهي مي‌کند، ميزان سفارشات تسليحاتي منطقه خاورميانه افزايش مي‌يابد و اين وضعيت براي صنعت تسليحات آمريکا مفيد و سودمند است.

نگراني بعدي مربوط به زمانيست که رئيس‌جمهور آمريکا مي‌‌خواهد خود را به روسيه نزديک کند و روسيه از آن دور مي‌شود که در اين صورت خطر تحويل سلاح به اوکراين وجود دارد و اين همان چيزيست که محور تنش‌ها ميان روسيه و اوکراين است.

 

 

لزوم اجراي سياست همگرا در زمينه مبارزه با تروريسم

بونيفاس در سخناني پيرامون لزوم اتخاذ و اجراي سياست‌هاي همگرا از جانب کشورهاي مختلف بمنظور مبارزه با تروريسم، اجراي چنين سياستي را ضروري خواند و تصريح کرد که تروريسم ديگر يک تهديد ملي نيست بلکه يک خطر منطقه‌اي و حتي جهانيست.

وي افزود: فقدان سياست هماهنگ ميان کشورها اين فرصت و امکان را براي تروريست‌ها فراهم مي‌آورد که به آساني و سادگي از ميان شکاف‌هاي و ترک‌هاي موجود عبور کنند. اساس همکاري در مقياس جهانيست و هر کشوري بايد به ايفاي نقش و سهم خود بپردازد. در واقع بايد گفت که همکاري در تضاد و تناقض با حاکميت نيست و اين همکاري که شامل به اشتراک‌گذاري اطلاعات است، ميان کشورهاي مستقل صورت مي‌گيرد.

 

 

موضوع مهاجرت‌هاي غيرقانوني و مبارزه با تروريسم

رئيس مؤسسه روابط بين‌الملل و استراتژيک فرانسه در خصوص مسائل استراتژيک جهاني نظير مهاجرت‌هاي غيرقانوني و مبارزه با تروريسم گفت: در خصوص اين مسائل بايد هوشيار بود. اگرچه اخيرا پيروزي‌‌هايي عليه داعش به دست آمده و به ثبت رسيده و اين گروه عملا تمام قلمرو خود را از دست داده، اما تهديد تروريستي و امنيتي همچنان باقيست.

وي افزود: دولت‌ها بي‌ آنکه دچار وحشت و هراس شوند بايد توجه داشته و هوشيار باشند. هوشياري مستلزم توجه است اما دولت‌ها و شهروندانشان نبايد در فضاي ترس زندگي کنند يا سبک زندگي خود را تغيير دهند. در واقع آزادي‌هاي عمومي نبايد به شدت محدود شوند اما در عين حال نبايد تهديد تروريستي را انکار کرد.

 

 

برسميت شناختن قدس به پايتختي اسرائيل از سوي واشنگتن

رئيس مؤسسه روابط بين‌الملل و استراتژيک فرانسه در بخش ديگري از سخنان خود پيرامون موضوع برسميت شناخته شدن بيت‌المقدس به پايتختي اسرائيل از سوي واشنگتن اشاره و خاطرنشان کرد: برسميت شناخته شدن بيت‌المقدس به عنوان پايتخت اسرائيل از سوي ترامپ يک ژست سياست خارجي است که هدف از آن فريب بخشي از رأي‌دهندگان انتخاباتي خود است، بي‌ آنکه خود را نگران و درگير عواقب و پيامدهاي بين‌المللي بسيار منفي اين اقدام کند.

همگان به اين مسئله واقفند که موضوع برسميت شناخته شدن قدس به پايتختي اسرائيل همچون فتيله‌اي است که به آرامي مي‌سوزد و اين خطر وجود دارد که پيامدهاي آن در ابتدا به رژيم‌هاي عربي برسدند. در واقع مي‌توان گفت که به رسميت شناخته شدن بيت‌المقدس پاداشي براي تمام افراط‌‌گرايان و کسانيست که از نفرت و دشمني ميان غرب و جهان اسلام حمايت مي‌کنند.

وي افزود: مناقشه خاورميانه مدت‌ طولانيست که ادامه دارد اما بيت‌المقدس تنها مسئله اسرائيل و فلسطين نيست. اين شهر مکاني مقدس براي تمام مسلمانان جهان از جمله مسلمانان کشورهاي عربي، آسيايي، ترکيه، ايران و مسيحيان است و در نهايت بايد گفت که تصميم آمريکا که در چارچوب ملاحظات مربوط به سياست داخلي آن صورت مي‌گيرد، عواقب و پيامدهاي سنگين استراتژيک را در مقياس جهاني در پي خواهد داشت.

 

 

افزايش جنبش‌هاي جدايي‌طلبانه در جهان

رئيس مؤسسه روابط بين‌الملل و استراتژيک فرانسه در پايان در خصوص افزايش جنبش‌هاي جدايي‌طلبانه در جهان گفت: ما امروز بيشتر با جنگ‌هايي مواجه هستيم که هدف آنها بيش از فتوحات، جدايي‌طلبي است و در مقياس جهاني شاهد آن هستيم که مناطق ثروتمندتر قصد جدايي از مناطق کمتر ثروتمند را دارند که نمونه‌هاي آن فراوان هستند و از آن ميان مي‌توان به تمايل مناطقي چون کردستان براي جدايي از عرق، کاتالونيا براي جدايي از اسپانيا، فلامند براي جدايي از بلژيک و غيره اشاره کرد و از اين جهت است که من اعتقاد دارم که بايد بار ديگر خود را به همزيستي عادت داد.


 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا