کد مطلب: 250345
يک مقام مسئول خبر داد؛
پرداخت وام ۵۰ ميليون توماني بافت فرسوده با سود ۹ درصد به سازندگان
تاریخ انتشار : 1396/11/07 15:23:46
نمایش : 206
سرپرست شرکت عمران و بهسازي شهري ايران از پيش بيني پرداخت وام ۵۰ ميليون توماني با سود ۹ درصد به ۱۰۰ هزار واحد فرسوده در لايحه بودجه ۹۷ خبر داد.
 به گزارش کلار به نقل از مهر، هوشنگ عشايري در خصوص اظهارات اخير رئيس جمهور درباره احياي بافت فرسوده در جمع خبرنگاران گفت: جريان مطالبه گري عمومي نسبت به احياي بافت هاي ناکارآمد شهري در کشور به وجود آمده است که طبيعتا دولت نسبت به آن هم حساسيت و هم برنامه کاري دارد.

وي ادامه داد: براي موضوع احياي بافت هاي ناکارآمد شهري ما در ۴ گام برنامه ريزي کرده ايم که ۳ گام در حوزه کالبدي شامل برنامه بهسازي و نوسازي مسکن، ارتقاء خدمات روبنايي و ارتقاء خدمات زيربنايي و يک گام در حوزه غيرکالبدي شامل ارتقاء توانمندي هاي اجتماعي، اقتصادي و نهادي اين محلات است.

سرپرست شرکت عمران و بهسازي شهري ايران تصريح کرد: نگاه ما در حال حاضر محله محور است به اين معنا که پروژه هاي ما محله محور است، نه ساخت يک ساختمان حال چه روبنايي و زيربنايي و چه مسکن باشد. در واقع وقتي مي گوييم محله سيروس يعني يک پروژه داريم که در آن هم بايد مسکن، زيربنايي، روبنايي ساخته شود و هم بايد جريان توانمندسازي اقتصادي و اجتماعي اتفاق بيفتد که هر کدام از اين ها ابزارها، منابع و کنشگرهاي مرتبط با خود را لازم دارند.

وي افزود: اين برنامه تحت عنوان برنامه ملي بازآفريني تدوين و در ستاد ملي بازآفريني شهري تصويب شده است. همچنين برنامه اختصاصي تک تک محلات تهيه و ابزارها و منابع مورد نيازش در لايحه بودجه ۹۷ پيش بيني و تقديم مجلس شده است که بايد ببينيم خروجي آن چه خواهد شد.

عشايري تأکيد کرد: پيش بيني مي شود اين برنامه تحت عنوان طرح پيشگام از شهريور ماه سال ۹۷ شروع شود در اين طرح اراضي دولتي در بافت هاي فرسوده که در اختيار ماست و از قبل خريداري شده را در اختيار توسعه گرها قرار مي دهيم و آنها هم ساخت و ساز و توليد مسکن و هم خدمات روبنايي را انجام خواهند داد.

وي درباره مدل اقتصادي اجراي طرح پيشگام يادآور شد: در اين طرح به زمين ارزش گذاري اوليه نمي گذاريم و زمين را در اختيار توسعه گران قرار مي دهيم و سازنده بخش خصوصي که کمترين قيمت پيشنهادي ساخت و ساز را ارائه داد برنده فعاليت در آن محله خواهد شد.

اين مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازي بيان داشت: به محض اينکه بخش خصوصي ورود کرد ما ۱۸ درصد سود به اين توسعه گري که برنده مي شود خواهيم داد و او بدون اينکه نرخ اوليه روي ملکمان بگذاريم، روي اراضي متعلق به شرکت عمران و بهسازي شهري اقدام به ساخت خواهد کرد. پس از اينکه ساخت به اتمام رسيد که ـ حداکثر ۲ سال و حداقل يک سال است ـ ميزان هزينه ساخت و ساز به اضافه ۱۸ درصد سودي که ما به سازنده مي دهيم، مطالبه آن توسعه گر از ما مي شود.

عشايري ادامه داد: خانه اي را هم که توسعه گر ساخته است را قيمت کارشناسي مي گذاريم؛ بر اساس قيمت کارشناسي، هزينه اي که توسعه گر (سازنده) کرده به همراه ۱۸ درصد سود متناظر آن را از خانه اي که ساخته کسر مي کنيم. اگر از مابقي آن براي دولت چيزي ماند که سودمان را برده ايم اگر هزينه ها سربه سرد، باز هم ما سود کرده ايم چون سود ما از اين کار، ارتقاء کيفيت محله است. اگر هم اين تراز منفي شد و اضافه بر ارزش ريالي آنچه ساخته شده هزينه کرده باشيم يا از اراضي ديگر يا به صورت نقد و يا غيرنقدي با سازنده و توسعه گر تسويه حساب مي کنيم.

وي تأکيد کرد: با اجراي اين روش از احياي بافت هاي ناکارآمد شهري، ما عملا به توسعه گر تضمين سود مي دهيم و ۱۸ درصد سود سرمايه گذاري را تضمين مي کنيم درواقع هيچگونه ريسکي در سرمايه گذاري به  توسعه گر تحميل نمي شود و فقط ريسک فروش به آن ها تعلق مي گيرد.

سرپرست شرکت عمران و بهسازي شهري ايران يادآور شد: تا کنون نزديک به ۳۰۰ هزار نفر در صندوق پس انداز مسکن يکم ثبت نام کرده اند که نشان مي دهد تقاضا وجود دارد و اين ريسک را به نوعي از بين برده ايم توسعه گراني هم که واحدهاي مطلوب، با کيفيت و با محوريت محله را در نظر بگيرند، طرحشان را تصويب مي کنيم و آن ها اجرا مي کنند؛ مانند همان مدلي که يک ماه پيش تقريبا کمتر از يک ماه پيش در سيروس کلنگ زني اش انجام شد اين برنامه را در دهه فجر در ساير شهرستان ها شامل محله شنبلي شهر بوشهر و محله بوشباق شهر يزد نيز شروع خواهيم کرد.

عشايري درباره تسهيلات ارزان قيمت بافت فرسوده گفت: وام خريد واحد مسکوني در بافت هاي فرسوده صرفا از محل صندوق پس انداز مسکن يکم است و به جز صندوق يکم هيچ برنامه ي ديگري دولت ندارد ولي براي جريان توليد و کمک به توسعه گران براي ساخت، ما در در لايحه بودجه ۹۷ به مجلس پيشنهاد داده ايم که وام دو ساله با سود ۹ درصد به سازندگان داده شود.

وي ادامه داد: پيش بيني کرده ايم با استفاده از تسهيلات۵۰ ميليون توماني، ۱۰۰ هزار واحد در سال توليد شود که در مجموع ۵ هزار ميليارد تومان مي شود؛ نيمي از آن (۲ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان) سهم دولت با سود صفر درصد و نيم ديگر (۲ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان) هم آورده بانک ها با سود ۱۸ درصد است که ميانگين آن ۹ درصد مي شود.

انتهاي پيام/540 ک

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا