کد مطلب: 250346
جرم‌گيري دندان با 6 ماده طبيعي
تاریخ انتشار : 1396/11/07 15:33:29
نمایش : 222
مسواک زدن به روش صحيح،کشيدن نخ دندان و استفاده از دهان شويه، اصول اوليه براي حفظ سلامت وبهداشت دهان و دندان‌ها هستند.
کلار؛ اما اگر اين اصول بهداشتي رعايت نشود مواد غذايي و باکتري‌ها به شکل لايه‌اي به دندان‌ها مي‌چسبند و تشکيل پلاک‌هاي دنداني را مي‌دهند که اگر بازهم پاکسازي نشوند اين پلاک‌ها به لايه سختي موسوم به جرم دندان تبديل مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، اين لايه زرد و سخت روي دندان‌ها نه تنها ظاهري نامطلوب به چهره مي‌دهند بلکه به هيچ وجه براي سلامت بدن مناسب نيستند. اما با اين حال شايد تنها عده کمي از مردم براي پاکسازي جرم دندان به دندانپزشک مراجعه کنند و اغلب به دلايل مختلف از آن غفلت مي‌کنند.

به گزارش ان‌دي‌تي‌وي، در اين مقاله به چند راهکار طبيعي مفيد و موثر اشاره شده که به شما کمک مي‌کند دست‌کم در منزل و به شيوه خانگي به مقابله با اين مشکل بپردازيد و از شر جرم دندان‌ها خلاص شويد:

جوش شيرين

جوش شيرين به از بين بردن پلاک‌هاي روي دندان‌ها کمک مي‌کند. کافيست مقدار کمي جوش‌شيرين را روي مسواک خشک خود بريزيد و دندان‌هايتان را با آن مسواک کنيد. سپس دهانتان را با آب ولرم بشوييد. همچنين مي‌توانيد، يک قاشق چايخوري نمک را با ۲ قاشق چايخوري جوش‌شيرين مخلوط کنيد. مسواکتان را روي اين مخلوط بزنيد و سپس دندان‌ها را با آن مسواک بزنيد. هر کدام از اين روش‌ها را يک يا دو بار در هفته تکرار کنيد. البته نبايد به ميزان زياد از جوش‌شيرين استفاده کنيد، زيرا به مرور زمان موجب از بين بردن ميناي دندان مي‌شود.

سرکه سفيد

سرکه سفيد داراي خواص آنتي‌باکتريال است که مي‌تواند به جلوگيري از تجمع جرم روي دندان‌ها کمک کند، اما به دليل اسيد استيک موجود در آن بايد در مصرف آن احتياط کرد، چون استفاده زياد از آن موجب تخريب ميناي دندان مي‌شود. دو قاشق چايخوري سرکه سفيد و نصف قاشق چايخوري نمک را در نصف ليوان آب گرم حل کنيد. يک يا دو بار در روز دهانتان رابا اين مخلوط مانند دهانشويه شست و شو دهيد.

پوست پرتقال

پوست پرتقال اغلب به عنوان سفيدکننده طبيعي دندان براي از بين بردن لکه‌هاي روي آن استفاده مي‌شود. شما مي‌توانيد قسمت داخلي پوست پرتقال را دو دقيقه مستقيم روي دندان‌هاي خود بماليد و آن‌ها را تميز کنيد. مي‌توانيد دو تا سه بار در هفته اين کار را تکرار کنيد.

آلوئه ورا

درست است که ژل اين گياه تلخ است، اما تاثير شگفت انگيز در از بين بردن جرم دندان دارد. از اين گياه در ترکيب با چندين ماده ديگر مي‌توانيد براي پاکسازي لثه و دندان‌هاي خود بهره بگيريد. يک قاشق چايخوري ژل آلوئه ورا، چهار قاشق چايخوري گليسرين، پنج قاشق چايخوري جوش شيرين و مقداري عصاره ليمو را داخل يک ليوان آب بريزيد. اين مواد را به خوبي ترکيب کرده و روي دندان‌ها بماليد. تا برطرف شدن پلاک‌هاي دندان روزانه اين کار را انجام دهيد و پس از آن هر سه يا چهار روز يکبار از اين ترکيب شوينده استفاده کنيد.

استفاده از خوردني‌هاي غني از ويتامين ث.

خوردني‌هاي حاوي اين ويتامين مثل توت فرنگي و گوجه فرنگي داراي خواص آنتي باکتريال هستند و براي از بين بردن باکتري‌هاي دهاني مفيدند. مقداري از اين مواد را روي دندان بماليد و ۵ دقيقه بعد دهان خود را بشوييد. دو بار در هفته از اين روش استفاده کنيد.

خوردن مواد غذايي تند

اين هم روشي ساده براي رها شدن از شر جرم دندان است. خوردن غذا‌هاي تند به توليد بزاق کمک کرده و دندان و لثه را پاکسازي مي‌کند؛ بنابراين جويدن مقداري فلفل مي‌تواند در از بين بردن پلاک‌هاي دندان موثر باشد.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا