کد مطلب: 250356
برف و باران در آسمان ايران+عکس
تاریخ انتشار : 1396/11/08
نمایش : 358
سلام سرد زمستان بازار کاروکاسبي دستگاه‌هاي امدادي را داغ کرد تا روايت سياه‌وسفيد برف در استان‌ها حکايتي از جاده‌هاي مسدود شده باشد و آدم‌برفي‌هايي که در کوچه‌هاي يخ‌زده پا گرفت.
به گزارش کلار، روايت برف در استان‌هاي مختلف ايران حکايتي سياه‌وسفيد است، مسافران و خودروهاي گرفتار در برف، راه‌هاي بين‌شهري و روستايي مسدود و تصادفات تأسف‌بار بخشي از دردسرهاي مهمان سپيد استان‌ها بوده که البته سفيدپوشي ارتفاعات و خوشحالي مردم و کشاورزان، از بارش برف زمستاني رويدادي فرح‌بخش ساخته است تا ماجراي برف در جاي‌جاي ايران حکايت دو روي يک سکه باشد.

مديرکل پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي کشور گفت: روز شنبه بارش برف گاهي با وزش باد شديد در نيمه جنوبي آذربايجان‌شرقي و آذربايجان‌غربي، اردبيل، کردستان، زنجان، همدان، کرمانشاه، مرکزي، قم، غرب اصفهان، شمال چهارمحال و بختياري، ارتفاعات شمال شرق خوزستان، گيلان، مازندران، گلستان، غرب خراسان شمالي، قزوين، البرز، تهران، غرب و شمال سمنان را شاهد بوديم.

احد وظيفه افزود:  يکشنبه نيز بارش برف گاهي با وزش باد شديد در گيلان، مازندران، گلستان، غرب خراسان شمالي، البرز، تهران، جنوب مرکزي، قم، اصفهان، شمال چهارمحال و بختياري، سمنان، غرب يزد، بخش‌هاي مرکزي خراسان رضوي رخ خواهد داد.

وظيفه هشدار داد: بارش برف همراه با وزش باد شديد به‌خصوص در جاده‌هاي کوهستاني شمال غرب، دامنه‌هاي البرز در شمال، شمال شرق و دامنه‌هاي زاگرس در غرب و در استان‌هاي يادشده موجب لغزندگي جاده و کاهش ديد به سبب کولاک برف و مه خواهد شد. ازاين‌رو براي حفظ ايمني و اجتناب از خسارت‌هاي احتمالي،ضمن به‌کارگيري تمهيدات لازم و رعايت ايمني، همراه داشتن زنجير چرخ و تجهيزات زمستاني در مناطق ذکرشده توصيه مي‌شود.

همچنين مطابق اعلام پليس راه راهور ناجا در ساعت ۲۱ شنبه شب اکثر محورهاي استان‌هاي آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي، اردبيل، البرز، سمنان، کرمانشاه، کردستان، گلستان، قزوين، زنجان، لرستان، چهارمحال و بختياري، همدان و استان تهران، محور «توره» و آزادراه «ساوه- همدان» در استان مرکزي، محورهاي «اسالم - خلخال»، «پونل خلخال»، رودسر و ديلمان در استان گيلان و «گردنه قرقچي» در استان اصفهان و ارتفاعات محورهاي کندوان، هراز و فيروزکوه شاهد بارش برف است.

همچنين اکثر محورها در استان‌هاي خوزستان، گيلان، قم و مازندران شاهد بارش باران هستند.

محور فيروزکوه(محدوده گدوک) داراي مه گرفتگي همراه با کاهش ديد است و در استان آذربايجان شرقي(محورهاي مراغه - هشترود و بستان‌آباد - زنجان)، در استان آذربايجان غربي(محورهاي اروميه - نقده و پيرانشهر)، در استان اردبيل(گردنه الماس) و در استان همدان(گردنه‌هاي آوج، اسدآباد و همه‌کسي) شاهد کولاک و يخ‌زدگي بوده و تردد با زنجير چرخ امکان‌پذير است.

اخبار بارش برف و باران در استان‌هاي مختلف کشور را مرور مي‌کنيم.

آذربايجان شرقي

وضعيت بارش‌ها در آذربايجان شرقي به‌گونه‌اي است که سرهنگ جواد ناموران رئيس پليس‌راه استان آذربايجان شرقي از لغزندگي بيشتر محورهاي مواصلاتي استان خبر داده و گفته است: هم‌اکنون در آزادراه تبريز - تهران، محور تبريز - ميانه، محور تبريز -اهر -کليبر و محور تبريز -مرند -جلفا بارش شديد برف گزارش مي‌شود و رانندگاني که قصد تردد در اين مسيرها را دارند حتماً زنجير چرخ و لوازم ايمني خودرو را به همراه داشته باشند.

وي از رانندگان وسايل نقليه خواست در هنگام بارش برف و يخبندان از مسافرت‌هاي غيرضروري پرهيز کنند.

همچنين تيمور اميرانلوي سرپرست اداره راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي شهرستان هشترود از عمليات بازگشايي راه‌هاي روستايي و نجات ۱۵۵ مسافر در راه مانده در راه‌هاي مواصلاتي اين شهرستان خبر داد.

اميرانلوي گفت : اکثر راه‌هاي روستايي شهرستان هشترود  ديشب در اثر بارش برف و کولاک مسدود شده است.

وي با بيان اينکه نيروهاي راهداري به‌صورت شبانه‌روزي در آماده‌باش کامل قرار دارند اظهار داشت : از فرماندهي پليس‌راه هشترود - مراغه مي‌خواهم در طول بارش برف و کولاک در شهرستان به هيچ‌يک از رانندگان و مسافرين بدون داشتن زنجير چرخ  اجازه تردد در جاده‌ها را ندهند.

همچنين سرهنگ جواد ناموران رئيس پليس‌راه آذربايجان شرقي گفت: به علت کولاک شديد از تردد اتوبوس در محور آزادراه تبريز به تهران جلوگيري مي‌شود.

آذربايجان غربي

بر اساس اعلام هواشناسي سامانه بارشي که وارد آذربايجان غربي شده تا اواخر وقت شنبه فعاليت خواهد داشت و در اين راستا از يکشنبه نيز با خروج سامانه بارشي و با ريزش هواي سرد دماي هواي استان ۱۰ تا ۱۴ درجه کاهش مي‌يابد.

بارش دو روز برف در استان راه ارتباطي ۶۰ روستا در سلماس، ۱۵ روستا در چالدران، ۱۰۵ روستا در اروميه و ۳۰ روستا در خوي را مسدود کرده و هم‌اکنون روند عادي زندگي در شهرهاي استان ازجمله تردد در خيابان‌ها مختل شده است.

مديرکل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي آذربايجان غربي در خصوص آخرين وضعيت راه‌هاي استان گفت: هم‌اکنون تردد در محورهاي ارتباطي استان تنها با زنجير چرخ ممکن بوده و راه ارتباطي ۲۱۰ روستاي استان نيز مسدود است.

وي با اشاره به وضعيت جوي جاده‌هاي استان عنوان کرد: در حال حاضر بارش در محورهاي مهاباد- بوکان، پيرانشهر – سردشت، اروميه – نقده، نقده – پيرانشهر، ماکو – بازرگان، اروميه – سرو، پايانه مرزي تمرچين و شهرستان چالدران ادامه دارد.

علي‌اکبري تصريح کرد: در محورهاي اروميه – سلماس، سلماس – خوي، اروميه – مهاباد، اروميه – نقده، مهاباد – سردشت، پيرانشهر و پايانه مرزي تمرچين نيز وضعيت جوي به‌صورت مه‌آلود است که به همت راهداران تلاشگر تردد در تمامي اين محورهاي اصلي برقرار است.

همچنين در اين استان مدارس نواحي يک و دو اروميه در دوره ابتدايي شهري و ابتدايي و متوسطه دوره اول روستايي، پيرانشهر تمامي مقاطع تحصيلي شهري و روستايي، اشنويه ،تمامي مقاطع  تحصيلي شهري و روستايي، شاهين دژ تمامي مقاطع شهري و روستايي  و کشاورز تمامي مقاطع تحصيلي تعطيل است.

محمد پور اضافه کرد: همچنين مدارس صوماي برادوست تمامي مقاطع تحصيلي،سيلوانا :تمامي مقاطع تحصيلي، بوکان :ابتدايي شهري و تمامي مقاطع تحصيلي روستايي، تکاب  ابتدايي و متوسطه دوره اول شهري و تمامي مقاطع روستايي و نقده ابتدايي و متوسطه دوره اول شهري و روستايي به دليل بارش برف در نوبت صبح تعطيل هستند.

مدارس شهرستان مهاباد در مقطع ابتدايي و متوسطه دوره اول شهري و روستايي و شهرستان سردشت مقطع ابتدايي و تمام مقاطع تحصيلي روستايي نيز يکشنبه تعطيل است.

اصفهان

و اما در استان اصفهان حسن خدابخش رئيس پيش‌بيني اداره کل هواشناسي اصفهان اظهار داشت: بررسي نقشه‌هاي هواشناسي بيانگر ورود امواج ناپايدار از روز جمعه به استان اصفهان است.

رئيس پيش‌بيني اداره کل هواشناسي اصفهان ادامه داد: طي روزهاي يکشنبه تا دوشنبه سامانه فعال بارشي منجر به بارش برف و باران به‌ويژه طي روز يکشنبه در اکثر نقاط استان خواهد شد.

وي اعلام کرد: از دوشنبه تا اواخر هفته آينده شاهد کاهش محسوس دما در استان خواهيم بود.

رئيس پيش‌بيني اداره کل هواشناسي اصفهان اضافه کرد: در چادگان ، ميمه، خوانسار و فريدون‌شهر و داران شاهد بارش برف خواهيم بود.

اردبيل

فعاليت سامانه بارشي مطابق پيش‌آگاهي‌هاي اعلام‌شده از پنج‌شنبه آغازشده و بارش برف و باران تمامي مناطق اردبيل را در برگرفته است. شدت بارش در مناطق شهري تا نيم متر و در کوهستان و ارتفاعات بيش از يک متر گزارش مي‌شود. بارش برف همچنان در تمامي شهرها ادامه دارد و تردد شهروندان در سطح شهرها کاهش‌يافته و تردد خودروها به‌سختي انجام مي‌شود.

مديرکل هواشناسي استان اردبيل تصريح کرد: بيشترين بارش برف در سطح شهرها از شهر سرعين با ارتفاع ۵۰ سانتي‌متر گزارش‌شده است.

علي دولتي مهر تصريح کرد: ارتفاع برف در مرکز استان تا ۱۰ سانتي‌متر بوده و در تمامي شهرهاي مرکزي و جنوبي بارش برف تداوم دارد.

وي تأکيد کرد: تنها در دو شهر پارس‌آباد و بيله سوار بارش برف و باران مشاهده مي‌شود و در مابقي شهرها صرفاً بارش برف گزارش‌شده است.

به گفته دولتي مهر با قطع بارش‌ها دماي هوا به‌شدت کاهش‌يافته و شاهد برودت و يخبندان خواهيم بود بطوريکه افت دما تا منفي ۲۰ درجه در روز دوشنبه پيش‌بيني شده است.

همچنين مطابق اعلام آموزش‌وپرورش استان در روز يکشنبه هشتم بهمن‌ماه مدارس سري صبح شهرهاي اردبيل، سرعين، گرمي، مشگين شهر، ارشق، لاهرود در تمامي مقاطع تعطيل اعلام‌شده است.

البرز

رئيس پليس راه استان البرز از انسداد محور چالوس خبر داد.

سرهنگ رضا معظمي گودرزي در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به بارش شديد برف و باران در محور کرج -چالوس، اظهار کرد: پيرو کولاک شديد در اين محور، مسير کرج - چالوس از دو طرف جنوب و شمال مسدود شده است.

وي با بيان اينکه مسير تقريبا تخليه شده و تنها برخي از خودروهاي عبوري از روستاها در مسير تردد دارند که به زودي اين خودروها نيز هدايت و از مسير تخليه خواهند شد، افزود: انسداد مسير کرج - چالوس از سمت شمال و جنوب از ساعت ۱۹  شنبه هفتم بهمن اجرايي شده بود.

رئيس پليس راه استان البرز با بيان اينکه تا کنون ريزش کوه و سنگ در محور کرج - چالوس گزارش نشده است، تاکيد کرد: انسداد مسير در صبح روز يکشنبه هشتم بهمن به شرايط جوي بستگي دارد.

رئيس پليس راه استان البرز همچنين گفت: بارش شديد برف و عدم پاکسازي رمپ هاي ورودي و خروجي سبب توقف خودروهاي عبوري در اتوبان تهران - کرج شده است.

مديرکل مديريت بحران استانداري البرز هم با اشاره به بارش برف و باران در استان گفت: احتمال سيلابي شدن رودخانه‌هاي استان، کاهش ديد و لغزندگي جاده‌ها پيش‌بيني مي‌شود.

 مديرکل مديريت بحران استانداري البرز گفت: در پي بارش سنگين برف ادارات استان به جز دستگاه هاي خدمات رسان روز يکشنبه تعطيل است و بانکها  با سه ساعت تاخير شروع به کار مي کنند.

مهدي مهرور اظهار کرد: آسمان استان تا يکشنبه ابري همراه با وزش باد، بارش برف، کاهش محسوس دما و به دنبال آن در پاره‌اي مناطق احتمال سيلابي شدن مسيل‌ها، رودخانه‌هاي فصلي و دائم است.

مهرور بابيان اينکه در جاده‌هاي کوهستاني و معابر شهري کاهش ديد، لغزندگي و اختلال در تردد به سبب بارش برف، باران و مه‌آلودگي پيش‌بيني مي‌شود، افزود: دستگاه‌هاي مرتبط و شهرداري‌ها تمهيدات موردنياز جهت مقابله با هرگونه حادثه احتمالي را در دستور کار قرار دهند.

مهرور اضافه کرد: کاهش ۸ تا ۱۴ درجه دما در روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه پيش‌بيني مي‌شود.

معاون امداد و نجات هلال‌احمر استان البرز هم آماده‌باش پايگاه‌هاي امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر استان در پي بارش سنگين برف خبر داد.

با توجه به بارش برف، يخبندان، برودت هوا، لغزندگي جاده‌ها و به‌منظور حفظ سلامت و ايمني دانش‌آموزان مدارس نوبت صبح و عصر شهرستان طالقان و بخش آسارا  هشتم بهمن‌ماه تعطيل است.

همچنين برودت هوا و لغزندگي سطح معابر در سطح استان سبب تعطيلي مقاطع تحصيلي پيش‌دبستاني، ابتدايي در نوبت صبح  يکشنبه هشتم بهمن‌ماه شده است.

تهران

در استان تهران هم رئيس پليس‌راه شرق استان تهران اعلام کرده است که محور هراز به دليل برف و کولاک مسدود شده است. سرهنگ سياوش محبي اظهار داشت: محور هراز به دليل برف، مه و کولاک شديد به‌خصوص در گردنه امام‌زاده هاشم مسدود شد.

وي افزود: مأموران پليس در جاده هراز حضور دارند. محبي ادامه داد: تردد در مسير فيروزکوه در جريان است ولي عبور از اين محور نيز بدون زنجير چرخ امکان‌پذير نيست.

آزادراه تهران - ساوه نيز به علت بارش برف مسدود است.

معاون امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر استان تهران از آماده‌باش امدادگران اين استان در پي برف و کولاک شديد در محورهاي هراز و فيروزکوه خبر داد. وي از نجات جان ۳ کوهنورد گرفتار در ارتفاعات درياچه تار دماوند طي عملياتي ۴ ساعته خبر داد و گفت: ۲ نفر از اين کوهنوردان مصدوم شدند.

علي کاشاني حيدري مدير روابط عمومي فرودگاه بين‌المللي امام خميني(ره) اظهار داشت: با توجه به برودت هوا و بارش شديد برف و امکان و کاهش ديد افقي، پروازهاي فرودگاه امام خميني(ره) تا اطلاع ثانوي انجام نمي‌شود.

 ساعتي بعد فرودگاه بين المللي امام خميني تهران اعلام کرد: تا ساعت ۱۰ صبح هشتم بهمن ماه تمامي پروازها با تاخير مواجه خواهند بود.

همچنين به دليل عدم امکان فرود در فرودگاه مهر آباد تهران تعدادي از پرواز هاي داخلي به مقصد اين فرودگاه لغو شده اند.

از جمله چند پرواز مسير مشهد- تهران به دليل کاهش ديد و شرايط نامناسب جوي امکان فرود در فرودگاه مهرآباد را پيدا نکرده و به مشهد بازگشتند.

مدير روابط عمومي سازمان هواپيمايي کشوري درباره فعاليت فرودگاه مهرآباد گفت: از ساعت ٢٢/٣٠ دقيقه اين فرودگاه به مدت ٤٠ دقيقه غير فعال شده است تا باندهاي پرواز آماده فعاليت شوند.

 پروازهاي ورودي اين فرودگاه هم تا ساعت ٢٣ به سمت فرودگاه اصفهان تغيير مسير داده اند.

مدير روابط عمومي سازمان هواپيمايي کشوري تاکيد کرد: مسافران داخلي پيش از عزيمت به فرودگاه با شماره ١٩٩ تماس گرفته و از وضعيت پروازها مطلع شوند.

چهارمحال و بختياري

در استان چهارمحال و بختياري هم بارش برف و باران جريان دارد. فرماندار کوهرنگ گفته است: تردد در گردنه‌ها و محورهاي کوهستاني شهرستان کوهرنگ با زنجير چرخ امکان‌پذير است.

مرتضي زمانپور اظهار داشت: بارش برف و باران در چهارمحال و بختياري از روز گذشته آغازشده است و هم‌اکنون تردد خودروها را در محورهاي ارتباطي شهرستان کوهرنگ با مشکل مواجه کرده است.

شاهرخ پارسا مديرکل هواشناسي چهارمحال و بختياري هم  با اشاره به اينکه دماي هوا در چهارمحال و بختياري کاهش مي‌يابد، اظهار داشت: بر اساس آخرين داده‌هاي هواشناسي با شروع فعاليت مجدد سامانه بارشي از بعدازظهرشنبه از سمت منطقه کوهرنگ افزايش ابر، بارش برف، وزش باد نسبتاً شديد و کولاک برف در استان پيش‌بيني مي‌شود.

وي ادامه داد:  روز يک‌شنبه به‌تدريج کاهش فعاليت سامانه در نيمه غربي استان انتظار مي‌رود و براي بعدازظهر يکشنبه بارش‌ها به نيمه شرقي استان محدود مي‌شود.

مديرکل هواشناسي چهارمحال و بختياري بيان کرد: ازيکشنبه با توجه به ريزش هواي سرد از عرض‌هاي بالاتر علاوه بر کاهش محسوس دما، يخبندان و در برخي نقاط پديده مه نيز انتظار مي‌رود.

خراسان شمالي

اداره کل هواشناسي خراسان شمالي ورود سامانه بارشي به استان همراه با بارش برف و باران و کاهش ۱۲ درجه سانتي‌گرادي دما را پيش‌بيني کرد.

مجتبي جلالي اظهار کرد: تحليل آخرين نقشه‌هاي پيش‌يابي هواشناسي و تصاوير ماهواره‌اي بيانگر وضعيت جوي ناپايداري تا اواسط هفته در خراسان شمالي است.

جلالي افزود: بر اين اساس  تا روز سه‌شنبه در برخي ساعات وزش باد شديد، افزايش ابر و بارش پراکنده برف و باران و در ارتفاعات مه پيش‌بيني مي‌شود.

زنجان

بارش برف و کاهش دما باعث تعطيلي مدارس مقطع ابتدايي همه شهرستان هاي استان زنجان به جز شهرستان طارم در نوبت صبح  يکشنبه شد.

رئيس مرکز راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي اين استان نيز از مسدود شدن محور زنجان به طارم و آزادراه زنجان به قزوين به علت بارش برف و برودت هوا خبر داده است.
 

محمداميني در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اين خبر افزود: با توجه به بارش برف و وقوع کولاک و برودت هوا محور زنجان به طارم و آزادراه زنجان به قزوين به سمت صائين قلعه مسدود شد.

وي اظهار کرد: تا اطلاع ثانوي در اين محورها امکان تردد وجود ندارد، بنابراين مسافران از راه‌هاي ديگر براي تردد استفاده کنند.

احد ياغموري مديرکل هواشناسي استان زنجان به وضعيت جوي استان زنجان طي چند روز آينده خبر داد  و افزود: طي چند روز آينده آسمان زنجان ابري بوده و بارش باران و برف استان زنجان را فرامي‌گيرد و با توجه به بارش برف کولاک شديد ارتفاعات کوهستاني استان را فرامي‌گيرد که در اين ميان به شهروندان زنجاني توصيه مي‌شود از مسافرت‌هاي غيرضروري خودداري کنند.

ياغموري به وضعيت دماي هواي استان زنجان طي چند روز آينده خبر داد و يادآور شد: دماي هواي استان زنجان ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتي‌گراد کاهش مي‌يابد و سرما و يخبندان در نقاط مختلف استان زنجان وجود خواهد داشت.

قزوين

رئيس مرکز فوريت‌هاي پزشکي استان قزوين هم با اشاره به بارش باران و برف در استان گفت: در پي بارش برف زمستاني همکاران اورژانس استان روز شنبه  ۱۰۹ مأموريت پزشکي و درماني انجام دادند.

پيمان نامدار  بيان کرد: از مجموع مأموريت‌هاي انجام‌شده تعداد ۱۷ مورد مربوط به سوانح بود که شش مورد در دخل شهر و ۱۱ مورد مربوط به سوانح جاده‌اي بوده که با حضور به‌موقع همکاران نسبت به امدادرساني اقدام شده است.

وي گفت: در مأموريت‌هاي انجام‌شده در دو سانحه تعداد ۵ مجروح و در يک سانحه شش مجروح داشتيم که به مراکز درماني منتقل شدند.

مديرکل آموزش‌وپرورش استان قزوين هم گفت: با توجه به برودت هوا و بارش شديد برف و يخ‌زدگي معابر با اعلام ستاد مديريت بحران همه مدارس تمامي مدارس ابتدايي و متوسطه اول و دوم در نواحي ۱۴ گانه استان در نوبت صبح روز يکشنبه مورخ ۸ بهمن‌ماه ۹۶ تعطيل است.

قم


اتوبان قم _تهران و جاده قديم قم _تهران از هر دو طرف تا اطلاع بعدي مسدود است.

در بخش‌هاي مختلف استان قم از جمله روستاهاي کرمجگان، دستگرد، خلجستان و کهک، فردو، خاوه برف سنگين در حال بارش است و در برخي از مناطق بارش برف تا ۷ سانتي متر گزارش شده است.

 بارش برف سنگين و مه غليظ در محور کهک به روستاهاي بالا دست موجب شده تا رانندگان براي تردد از زنجير چرخ استفاده کنند.

با بارش نسبتاً شديد باران در قم برخي از خيابان‌ها و معابر در شهر قم و پرديسان دچار آب گرفتگي شدند و مشکلاتي را براي عابران به وجود آورده است.

همچنين بر اساس اعلام مديريت بحران استان قم به دليل تداوم بارش برف و سرما و يخبندان معابر، تمامي مقاطع تحصيلي در بخش‌هاي کهک، خلجستان و سلفچگان يکشنبه مورخ ۸ بهمن‌ماه ۹۶ تعطيل است.

کردستان

بارش برف و باران در استان کردستان از روز جمعه آغازشده است  و بر اساس پيش‌بيني هواشناسي استان هم يکشنبه شاهد بارش  در سطح استان خواهيم بود.

معاون توسعه و پيش‌بيني هواشناسي کردستان گفت: بارش‌ها در سنندج و کامياران به شکل برف و باران و در ديگر نقاط استان به‌صورت برف تا فردا تداوم دارد.

علي پناهي با اشاره به اينکه از عصر  يکشنبه دماي هواي استان کاهش پيدا مي‌کند، بيان کرد: از روز دوشنبه هم دماي هوا به‌شدت کاهش پيدا مي‌کند و پيش‌بيني‌شده افت ۱۰ درجه‌اي دماي هوا را در اين روز داشته باشيم.
 

وي با بيان اينکه کاهش دماي هواي استان تا روز چهارشنبه هفته جاري تداوم دارد، اظهار داشت: در حال حاضر سردترين نقطه استان زرينه با ۷ درجه سانتي‌گراد زير صفر و گرم‌ترين هم سلين با ۱۳ درجه سانتي‌گراد بالاي صفر است.

معاون اداره کل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي کردستان هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به استمرار عمليات برف‌روبي در راه‌هاي استان گفت: در طول ۲۴ ساعت گذشته ۲۰۰ کيلومتر از راه‌هاي استان برف‌روبي شدند.

همچنين به دنبال ادامه بارش برف، برودت هوا و احتمال يخبندان در شهرستان قروه و منطقه سريش آباد همه مدارس در سطح شهر و روستا، در شهرستان دهگلان  همه مدارس سطح شهر و روستا، در شهرستان بيجار و منطقه کراني همه مدارس و در شهرستان سنندج و منطقه کلاترزان مراکز پيش‌دبستاني و ابتدايي سطح شهر و کليه مدارس روستايي تعطيل است.

گلستان

در استان گلستان هم مديرکل راهداري و حمل نقل جاده‌اي از آماده‌باش کامل ۲۴ اکيپ راهداري در جاده‌هاي استان به علت ورود سامانه سرد بارشي به گلستان خبر داده است..

فرمانده پليس‌راه استان گلستان هم گفت: تمامي محورهاي ارتباطي و مواصلاتي استان لغزنده است و رانندگان از سفرهاي غيرضروري اجتناب کنند.

مديرکل هواشناسي استان گلستان با بيان اينکه موج سرماي شديدتري از امشب وارد استان مي‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر بارش برف در مناطق صعب‌العبور، کوهستاني و بخش از مناطق شرقي استان با ارتفاع ۲۰ سانتي‌متر ادامه دارد و اين ميزان بارش تا فردا به ارتفاع حدود ۶۰ سانتي‌متر خواهد رسيد.

وي افزود: از فردا صبح گلستان کاهش دماي بسيار محسوسي را تجربه خواهد کرد، به‌طوري‌که دماي هوا در مرکز استان به منفي دو درجه کاهش خواهد يافت، اما اين کاهش دما براي ارتفاعات استان به حدود منفي ۶ درجه خواهد رسيد.

گيلان

در استان گيلان هم رئيس پليس‌راه از مسدود شدن محور رشت به قزوين به علت بارش شديد برف ، کاهش ديده افقي و کولاک از دو ساعت پيش تا اطلاع ثانوي خبر داده است..

سرهنگ حسين محمد پور با اشاره به وضعيت راه‌هاي استان گيلان، اظهار کرد: از صبح شنبه به مدت دو هفته براي تکميل پل روگذر راه‌آهن آزادراه رشت قزوين در محدوده لوشان در گيلان تا يوزباش چاي قزوين مسدود شده بود.

وي با بيان اينکه خودروهاي عبوري از اين مسير براي تردد توسط مأموران به جاده قديم هدايت شدند، افزود: از دو ساعت گذشته اين محور نيز به علت بارش شديد برف ، کاهش ديده افقي و کولاک از محدوده لوشان به سمت قزوين تا اطلاع ثانوي مسدود شده است.

رئيس پليس‌راه گيلان ادامه داد: به همين منظور مأموران از تردد خودروها در مسيرهاي لوشان و سروان ممانعت به عمل مي‌آورند.

وي همچنين به ساير مسيرهاي کوهستاني استان گيلان نيز اشاره و خاطرنشان کرد: در همه مسيرهاي کوهستاني استان شاهد بارش برف هستيم.

سرهنگ محمد پور خاطرنشان کرد: تردد در محور حيران از نمين به سمت اردبيل، اسالم به خلخال، ديلمان به سياهکل و اشکورات در رودسر تنها با زنجير چرخ امکان‌پذير است.

مازندران

برودت هوا و افت شديد دما براثر نفوذ سامانه بارشي که از روز شنبه در مازندران حاکم شد، برخي مناطق استان ازجمله ارتفاعات را سفيدپوش کرده است.

در اين استان سخنگوي آموزش‌وپرورش مازندران گفته است: طبق تصميم مديريت بحران استان مدارس کلاردشت روز يکشنبه در تمامي مقاطع نوبت صبح و عصر تعطيل خواهد بود.

وي اظهار داشت: هنوز تصميم‌گيري درباره تعطيلي مدارس ديگر مناطق استان صورت نگرفته اما به‌احتمال‌زياد مدارس شهر و روستاي بخش لاريجان نيز روز يکشنبه تعطيل خواهد بود.

وي ادامه داد: همچنين مدارس مقطع ابتدايي کجور نوشهر نيز صبح و عصر يکشنبه تعطيل است.

رئيس مرکز مديريت راه‌هاي مازندران از مسدود بودن محورهاي کندوان و هراز به دليل بارش سنگين برف خبر داد.

 

محسن هاشمي درباره آخرين شرايط جوي و ترافيکي محورهاي مواصلاتي و کوهستاني استان اظهار داشت: محور کندوان از تونل تا هزارچم با بارش سنگين برف مواجه و تا ساعت ۵ بامداد يکشنبه مسدود است.

وي افزود: همچنين محور هراز به دليل بارش برف سنگين و کولاک شديد با نظر پليس‌راه تا اطلاع ثانوي مسدود بوده و وضعيت جوي اين مسير در گردنه امام‌زاده هاشم تا سه‌راهي لاسم بارش برف سنگين را شاهد است.

وي با بيان اينکه هم‌اکنون ترافيک در محور سوادکوه عادي و روان بوده و تردد فقط با زنجير چرخ امکان‌پذير است اظهار داشت: گردنه گدوک تا تونل ورسک مه‌آلود و با بارش برف سنگين همراه است و در محور کياسر نيز که داراي ترافيک عادي و روان بوده تردد فقط با زنجير چرخ ممکن است.

همدان

در استان همدان هم به علت بارش برف، برودت هوا و لغزندگي معابر و راه‌هاي مواصلاتي و به جهت جلوگيري از آسيب‌ديدگي دانش آموزان و فرهنگيان، تمامي مقاطع تحصيلي در نواحي يک و۲ شهر همدان و شهرستان رزن، کبودرآهنگ، اسدآباد، فامنين، بهار و مناطق سردرود، قروه درجزين، گل تپه، قهاوند، لالجين تعطيل است.

 

همچنين مراکز پيش‌دبستاني و مدارس ابتدايي در شهرستان تويسرکان، نهاوند و مناطق قلقل رود و خزل در نوبت صبح  يکشنبه ۸ بهمن‌ماه تعطيل اعلام مي‌شود.

جانشين رئيس پليس‌راه استان همدان با بيان اينکه تمامي محورهاي استان همدان لغزنده است، گفت: مردم از سفرهاي غيرضروري پرهيز کنند.

سرهنگ اسماعيلي با بيان اينکه هم‌اکنون در ارتفاعات به‌ويژه گردنه اسدآباد، آوج و آورزمان پديده مه‌گرفتگي وجود دارد، از رانندگان خواست براي عبور از اين محورها از مه شکن استفاده و با نور پايين رانندگي کنند.

وي با تأکيد بر اينکه رانندگان با خود تجهيزات زمستاني به همراه داشته باشند و قبل از سفر حتماً بررسي خودرو را مدنظر داشته باشند، گفت: در صورت ضرورت سفر با خودروي شخصي درخواست مي‌شود ابتدا از وضعيت راه‌ها مطلع شده و سپس با همراه داشتن زنجير چرخ و لباس گرم، غذا به ميزان لازم در جاده‌ها با احتياط کامل حرکت کنند.

مدارس کدام استانها تعطيل شدند؟

نام استان

توضيحات

آذربايجان شرقي

در شهرستان اهر مدارس تمام مقاطع تحصيلي  مناطق روستايي در دو نوبت صبح و بعداز ظهرتعطيل است و مدارس تمام مقاطع مناطق شهري با يک ساعت تاخير راس ساعت ۹ صبح شروع به فعاليت خواهند کرد.

در شهرستان هوراند و منطقه نظرکهريزي و شهرستان ورزقان مدارس تمام مقاطع تحصيلي اعم از مناطق شهري و مناطق روستائي تعطيل خواهند بود.

در شهرستان کليبر مدارس تمام مقاطع تحصيلي مناطق روستايي در  نوبت صبح تعطيل است. در مدارس شهري ، پيش دبستاني ،استثنايي و ابتدايي در نوبت صبح تعطيل و متوسطه اول و دوم بايک ساعت تاخير از ساعت ۹ شروع خواهد شد. در منطقه ترکمانچاي تمام مقاطع تحصيلي مدارس مناطق شهري و مناطق روستايي در نوبت صبح تعطيل خواهند بود.

آذربايجان غربي

مدارس نواحي يک و دو اروميه در دوره ابتدايي شهري و ابتدايي و متوسطه دوره اول روستايي، پيرانشهر تمامي مقاطع تحصيلي شهري و روستايي، اشنويه ،تمامي مقاطع  تحصيلي شهري و روستايي، شاهين دژ تمامي مقاطع شهري و روستايي  و کشاورز تمامي مقاطع تحصيلي تعطيل است.

همچنين مدارس صوماي برادوست تمامي مقاطع تحصيلي،سيلوانا :تمامي مقاطع تحصيلي، بوکان :ابتدايي شهري و تمامي مقاطع تحصيلي روستايي، تکاب  ابتدايي و متوسطه دوره اول شهري و تمامي مقاطع روستايي و نقده ابتدايي و متوسطه دوره اول شهري و روستايي به دليل بارش برف در نوبت صبح تعطيل هستند.

مدارس شهرستان مهاباد در مقطع ابتدايي و متوسطه دوره اول شهري و روستايي و شهرستان سردشت مقطع ابتدايي، مدارس مرحمت آباد و مياندوآب در مقطع ابتدايي و تمام مقاطع تحصيلي روستايي تعطيل است.

اردبيل

مطابق اعلام آموزش و پرورش استان در روز يکشنبه هشتم بهمن ماه مدارس سري صبح شهرهاي اردبيل، سرعين، گرمي، مشگين شهر، ارشق، لاهرود در تمامي مقاطع تعطيل اعلام شده است.

البرز

مدارس استان البرز در تمام مقاطع مهدکودک، پيش‌دبستاني، دبستاني، متوسطه اول و دوم هشتم بهمن ماه تعطيل است.

همه مقاطع تحصيلي در شهرستان طالقان و بخش آسارا  نوبت صبح و عصر تعطيل است.

تهران

با توجه به بارش برف و يخبندان کليه مقاطع تحصيلي آموزش و پرورش شهرستانهاي استان تهران در نوبت صبح يکشنبه ۸ بهمن تعطيل است.

زنجان بارش برف و کاهش دما باعث تعطيلي مدارس مقطع ابتدايي همه شهرستان هاي استان زنجان به جز شهرستان طارم در نوبت صبح  يکشنبه  شد.

قزوين

با توجه به برودت هوا و بارش شديد برف و يخ زدگي معابر با اعلام ستاد مديريت بحران همه مدارس تمامي مدارس ابتدايي و متوسطه اول و دوم در نواحي ۱۴ گانه استان در نوبت صبح روز يکشنبه مورخ ۸ بهمن ماه ۹۶ تعطيل است.

   

کردستان

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسي کردستان مبني بر تداوم بارش ها و بر اساس تصميم فرمانداران محترم شهرستانها   يکشنبه ۸ بهمن ماه ۹۶ برخي از مدارس استان کردستان  به شرح ذيل در نوبت صبح تعطيل است.

شهرستان قروه و منطقه سريش آباد: کليه مدارس در سطح شهر و روستا

شهرستان دهگلان : کليه مدارس سطح شهر و روستا

شهرستان بيجار و منطقه کراني : کليه مدارس سطح شهر و روستا

شهرستان سنندج و منطقه کلاترزان : مراکز پيش دبستاني و ابتدايي سطح شهر و کليه مدارس روستايي

گلستان

يکشنبه تمامي مدارس مناطق صعب العبور و کوهستاني گلستان به دليل برودت هوا تعطيل است.

گيلان

تمامي مقاطع تحصيلي مدارس ديلمان سياهکل و عمارلو رودبار به علت بارش شديد برف و يخبندان (يکشنبه) تعطيل است.

لرستان

اداره کل آموزش و پرورش لرستان در اطلاعيه اي اعلام کرد که به دليل  بارش برف، برودت هوا و احتمال بروز پديده يخبندان؛ همه مدارس نوبت صبح دوره ابتدايي منطقه «کاکاوند»،   ۸ بهمن ماه تعطيل خواهد بود.

مازندران

مدارس ابتدايي منطقه بلده و مدارس روستايي مرزن آباد چالوس هشتم بهمن تعطيل است.

همچنين تمام مدارس ابتدايي، متوسطه اول و متوسطه دوم شهرستان کلاردشت و تمام مدارس شهري و روستايي لاريجان در دو شيفت صبح و عصر   هشتم بهمن به دليل بارش برف تعطيل است.

همدان

به علت بارش برف، برودت هوا و لغزندگي معابر و راه هاي مواصلاتي و به جهت جلوگيري از آسيب ديدگي دانش آموزان و فرهنگيان، تمامي مقاطع تحصيلي در نواحي يک و۲ شهرهمدان و شهرستان رزن، کبودرآهنگ، اسدآباد، فامنين، بهار و مناطق سردرود، قروه درجزين، گل تپه، قهاوند، لالجين تعطيل است.

همچنين مراکز پيش دبستاني و مدارس ابتدايي در شهرستان تويسرکان، نهاوند و مناطق قلقل رود و خزل در نوبت صبح يکشنبه ۸ بهمن ماه تعطيل اعلام مي شود.منبع: مهر

 

 

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا