به گزارش کلار، مهر به نقل از رسانه آمريکايي هيل نوشت که ثروت هنگفت معادن افغانستان در صدر فهرست آرزوهاي دونالد ترامپ رئيس جمهوري ايالات متحده در سال ۲۰۱۸ قرار دارد.

در اين گزارش آمده است که تلاش ايالات متحده آمريکا براي تصرف معادن افغانستان، منجر به ضرر رساندن به همه کساني خواهد شد که در اين پروژه سهيم هستند.

به باور نويسنده اين مقاله، بدون اقدام جدي براي ريشه کن کردن درگيري ها و فساد در افغانستان، تلاش ترمپ براي قراردادهاي جديد احتمالاً بيشتر به نفع طالبان تمام خواهد شد تا به نفع ايالات متحده.

پيش از اين رسانه هاي آمريکايي نوشته بودند که که ترامپ به ثروت معادن افغانستان چشم دوخته تا هزينه جنگ ۱۶ ساله و بازسازي افغانستان را که تاکنون ۱۱۷ ميليارد دلار هزينه دربرداشته است، تامين کند.

يک دهه پيش سازمان زمين شناسي آمريکا سرمايه معدني افغانستان را شناسايي کرد و تخمين زد که ارزش آن به يک تريليون دلار مي رسد. از آن پس، مقامات افغانستان و ديگر کشورها اين ذخاير را به عنوان ثروتي مهم براي استقلال اقتصادي افغانستان اعلام کردند.

افغانستان علاوه بر ذخاير قابل توجه طلا، نقره و پلاتينيوم، مقادير زيادي سنگ آهن، اورانيوم، روي، تانتال، بوکسيت (سنگ معدن آلومينيوم)، ذغال سنگ، گاز طبيعي و مس دارد.

فقدان امکانات لجستيک پايه اي مانند جاده هاي هموار و ارتباطات ريلي براي صادرات سنگ آهن و مس، فساد گسترده، بروکراسي پيچيده و شورش هاي فزاينده، تلاش ها براي ايجاد بخش معادن در افغانستان را ناکام کرده است.

بسياري از اطلاعات پايه، مربوط به دوره اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهير شوروي سابق در دهه ۱۹۸۰ است. هزينه بالاي اعزام زمين شناسان و مهندسان خارجي به نقاط دور افتاده براي انجام ارزيابي هاي نيز جديد يک عامل بازدارنده ديگر است. در عين حال، هنوز اين معادن به بهره برداري نرسيده است تا بودجه لازم براي اين تحقيقات تامين شود.

معادن کوچک و متوسط در افغانستان در حال بهره برداري است اما بسياري از آنها خارج از کنترل دولت اين کشور است. اين معادن توسط افراد قدرتمند محلي اداره مي شود که ثروت اين کشور را از آن خود مي دانند. دولت افغانستان تخمين مي زند که چنين معادني ۳۰۰ ميليون دلار ماليات پرداخت نشده، دارند.

انتهاي پيام/540 ک