کد مطلب: 250375
کليات لايحه بودجه ۹۷ تصويب شد/ بنزين گران نمي‌شود/ يارانه به همه افراد نيازمند داده مي‌شود
تاریخ انتشار : 1396/11/11 20:02:08
نمایش : 222
نمايندگان مجلس شوراي اسلامي کليات لايحه بودجه ۹۷ را که دو روز قبل رد کرده بودند، پس از اصلاح تاييد کردند.
به گزارش کلار، مجلس شوراي اسلامي اينکه در جلسه علني روز يکشنبه هفته جاري کليات لايحه بودجه97 را براي نخستين بار پس از انقلاب رد کرد، در جلسه علني امروز (چهارشنبه) خود و پس از بررسي مجدد و رفع ايرادات در کميسيون تلفيق کليات آن را تصويب کرد.

مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني روز يکشنبه خود براي نخستين بار پس از انقلاب، با بررسي کليات لايحه بودجه آن را رد کرد. دولت که لايحه بودجه را در وقت قانوني خود به مجلس ارائه کرده بود و بعد از بررسي در کميسيون تلفيق بودجه و تغييرات اعمال‌شده هم نتوانست  نظر نمايندگان را جلب کند و بهارستان‌نشينان آن را رد کردند.

دلايل رد شدن تاريخي لايحه بودجه در مجلس که براي براي نخستين‌بار پس از انقلاب اسلامي رخ داد عبارت است از  ضعف کميسيون تلفيق براي اقناع نمايندگان در راستاي تاييد کليات، نارضايتي بخشي از نمايندگان از توزيع اعتبارات استاني، ضعف تعاملي دولت با مجلس، ابهامات فني، تبصره‌هاي 14 و 18 لايحه که حذف 30 ميليون نفر يارانه بگيرد و افزايش قيمت حامل‌هاي سوخت اخصاص داشت و اينکه دولت براي برخي اقدامات فقط کليات را به مجلس داده بود، شامل مي شد؛ البته کميسيون تلفيق لايحه بودجه افزايش قيمت حامل هاي سوخت را ممنوع و رد کرده بود، اما جايگزين منابع آن براي نمايندگان داراي ابهام بود.

مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني امروز بررسي کليات لايحه بودجه ۹۷ را بعد از بررسي مجدد در کميسيون تلفيق، در دستور کار قرار داد و پس از اظهارات ۶ نماينده موافق و مخالف و سخنگوي دولت و رئيس کميسيون تلفيق بودجه، در نهايت کليات اين لايحه به تصويب رسيد. نمايندگان در نشست علني نوبت صبح امروز مجلس شوراي اسلامي در جريان رسيدگي به کليات لايحه بودجه سال 97 کل کشور، کليات اين لايحه را با 182 راي موافق 73 راي مخالف و 6 راي ممتنع از مجموع 262 نماينده حاضر در مجلس به تصويب رساندند.


يارانه براساس نظر تلفيق به همه افراد نيازمند پرداخت مي‌شود

علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در نشست علني امروز (چهارشنبه 11 بهمن) مجلس شوراي اسلامي در توضيح کليات لايحه بودجه سال 97 گفت: بخش هايي از لايحه بودجه سال 97 مجدد در کميسيون تلفيق اصلاح شد. درخصوص يارانه ها نيز تلاش است تا به تمام افراد لازم پرداخت شود، بنابراين نظر ابتدايي در لايحه پيشنهادي دولت مبني بر پرداخت يارانه نقدي به ميزان 23 هزار ميليارد تومان را تغيير داديم.

وي تصريح کرد: درخصوص پرداخت ديون تامين اجتماعي نيز مبالغي لحاظ شده است، لذا به لحاظ آيين نامه داخلي مجلس تنها يک بار امکان رد کليات لايحه بودجه امکانپذير است، بنابراين در صورت رد مجدد کليات، دولت مي بايست بودجه چنددوازدهم به مجلس ارائه کند.

 حذف يارانه ۲۰ ميليون نفر تاثيرات اجتماعي دارد
نايب رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس با بيان اينکه بودجه يارانه به ۳۰هزار ميليارد تومان رسيد، گفت: با اين رقم باز هم ۲۰ ميليون نفر از دريافت يارانه حذف خواهند شد.

هادي قوامي، در جريان بررسي مجدد کليات لايحه بودجه سال 97  در مخالفت با اين لايحه، گت: چرا در جلسه گذشته کليات بودجه رد و 120 نفر راي ندادند آيا ما توانستيم در فرصت محدودي که به دليل محدويت‌هاي آيين‌نامه‌هاي در اختيار داريم نظر مخالفان کليات بودجه را تامين کنيم؟ هر چند کميسيون تلفيق تمام تلاش خود را در اين راستا انجام داد اما محدوديت آيين‌نامه سبب شد که فرصت بيشتري نداشته باشد که البته اين موضوع نيز به اصل 52 قانون اساسي بازمي‌گردرد که تهيه و تنظيم بودجه را بر عهده دولت و بررسي و تصويب را بر عهده مجلس قرار مي‌دهد.

وي ادامه داد: در کميسيون تلفيق به دليل محدوديت‌هاي آيين نامه‌اي نتوانسيتم تمام خواسته مخالفان کليات را مدنظر قرار دهيم. هر چند به موضوعات مهمي همچون اوراق مشارکت توجه و اين اوراق 30درصد کاهش پيدا کرد يا در مسئله هدفمندي يارانه‌ها با وجود آنکه بودجه آن حدود 10هزار ميليارد تومان افزايش پيدا کرد اما 30هزار ميليارد تومان يارانه فعلي را نهايتا مي‌توان به 56 ميليون نفر پرداخت کرد لذا باز هم 20 ميليون نفر حذف خواهند شد لذا تفاوتي ميان 20ميليون و 30ميليون نفر از  نظر پيامدهاي اجتماعي و اقتصادي وجود نخواهد داشت.

 افزايش ۱۱ درصدي درآمد مالياتي در وضعيت رکود منطقي نيست

حسينعلي حاجي‌دليگاني در صحن علني امروز مجلس  و در جريان بررسي کليات بودجه 97 در مخالفت با آن، گفت: مغايرت برخي موارد با اسناد بالادستي از جمله سياست هاي اقتصاد مقاومتي يکي از ايرادات لايحه است.

وي، با بيان اينکه افزايش توليد داخلي و کاهش صرفه جويي در هزينه هاي جاري کشور، عدم وابستگي نفت و کاهش خام فروشي از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتي است، افزود: صادرات روزانه حداقل 2 و نيم ميليون بشکه نفت خام چه توجيهي دارد؟ نگوييم اگر نفت نفروشيم چه کنيم، نفت خام بفروشيم و بنزين وارد کنيم در حالي که پالايشگاه خليج فارس با پيشرفت 95 درصدي با ظرفيت توليد 36 ميليون ليتر بنزين در روز فاز يک و 2 آن صرفا به سبب نياز به 300 ميليون يورو معطل مانده است.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس افزود: چرا اين پالايشگاه تکميل نمي شود تا نه تنها از بنزين بي نياز باشيم بلکه به صادرکننده بنزين تبديل شويم و از ارزش افزوده نفت خام منابع حاصل شود؛ واقعيت اين است تا زماني که سهم 14 و نيم درصدي شرکت نفت از صادرات نفت و ميعانات گازي جزو لاينفک بودجه باشد و آن را به عنوان وحي منزل بدانيم هيچ تلاشي براي خودکفايي در توليد داخل رخ نداده و گلوگاه هاي فساد بازتر در اختيار افراد معلوم الحال است.

اين نماينده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: حمايت از توليد با وضع ماليات هاي سنگين آن هم در دوران رکود شديد اقتصادي نفس به شماره افتاده توليد را قطع مي کند و صاحبان توليد را به ورشکستگان اقتصادي تبديل مي کند.

حاجي دليگاني يادآور شد: تازيانه تند و تيز مالياتي در هواي سرد رکود اقتصادي بدن يخ زده توليد را نابود مي‌کند و افزايش 11 درصدي درآمدهاي مالياتي در اين شرايط اقتصادي منطقي به نظر نمي رسد و بهتر است به جاي آن هزينه هاي جاري خود را کاهش دهيم؛ مبناي تبصره 14 لايحه همان قانون هدفمندي يارانه ها است وفلسفه افزايش حامل هاي انرژي يا وضع قانون هدفمندي يارانه‌هاي  مديريت مصرف توسط مردم است.

وي افزود: يادمان رفته به مردم گفته ايم ما پول را به خودتان مي دهيم تا خودتان مديريت کنيد؛ به مردم گفتيم انتخاب کنيد اگر بيشتر مصرف کنيد بايد پول مصرف انرژي را بيشتر بپردازيد و اگر کمتر مصرف کنيد مي توانيد آن را پس انداز کنيد عهدمان با مردم اين گونه بود بعد گفتيم خود درآمدها را حذف کنيم که دولت زيربار آن نرفت.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: زماني که قيمت حامل هاي انرژي را افزايش داديم به مردم گفتيم ما 44 هزار و 500 تومان به حساب شما واريز مي کنيم اما در سال 92 که قيمت ها هيچ عددي را به يارانه نقدي مردم اضافه نکرديم؛ امروز در سال اول ابلاغ چشم انداز 30 ساله نيستيم بلکه در سال هاي پاياني آن هستيم تا سال 1404 چقدر باقي است پس کي و از کجا بايد شروع کنيم ايا با اين نحوه بودجه نويسي مي خواهيم به جايگاه اول اقتصادي و علمي منطقه آسياي جنوب غربي آسيا برسيم؛ آيا با دادن چند ميليارد وام به جوانان فارغ التحصيل بيکار مي خواهيم به اشتغال کامل برسيم.

*الف

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا