به گزارش کلار، سکته مغزي يکي از دلايل اصلي مرگ و مير در جهان است. آسيب مغزي ناشي از اين سکته در صورت رسيدگي و درمان سريع مي تواند به حداقل برسد، اما به طور معمول يک سکته مغزي به واسطه تشابه علائم و نشانه هاي آن با مشکلات سلامت ديگر ناديده گرفته مي شود و اين شرايط درمان را به تاخير مي اندازد.

اين نشانه‌هاي سکته مغزي را جدي بگيريد

به گزارش عصر ايران به نقل از "ريدرز دايجست"، در هر دقيقه اي که از سکته مغزي سپري مي شود، مغز حدود 1.9 ميليون سلول را از دست مي دهد. گذشت هر ساعت پس از سکته مغزي بدون دريافت درمان، مغز را به اندازه سه و نيم سال پير مي کند. هرچه مدت زمان بيشتري بگذرد و به بيمار رسيدگي نشود، احتمال مواجهه با مشکلات گفتاري، از دست دادن حافظه، يا تغييرات رفتاري بيشتر مي شود.

دو نوع سکته مغزي وجود دارند. سکته مغزي ايسکميک که در نتيجه مسدود شدن رگ هاي خوني و کاهش جريان خون به مغز شکل مي گيرد و سکته مغزي هموراژيک که به واسطه پارگي رگ خوني و نشت خون در مغز رخ مي دهد. علائم هر دو نوع سکته مغزي مي توانند مشابه باشند. تماس با مرکز فوريت هاي پزشکي در کوتاه‌ترين زمان ممکن پس از تجربه نشانه هاي بروز مشکل اهميت دارد. در ادامه با برخي از نشانه هاي سکته مغزي که ممکن است آنها را ناديده بگيريد، بيشتر آشنا مي شويم.

فکر مي کنيد خستگي موجب دوبيني شده است

اين نشانه‌هاي سکته مغزي را جدي بگيريد

مشکلات بينايي مانند دوبيني، تاري ديد، يا از دست دادن ديد در يکي از چشم ها مي تواند نمونه اي از علائم سکته مغزي باشند، اما ممکن است افراد بسياري سن بالا يا خستگي را دليل اين شرايط در نظر بگيرند. تجربه دوبيني شرايطي غير معمول براي خستگي يا مطالعه بيش از حد محسوب مي شود. مسدود شدن يک رگ خوني مي تواند ميزان اکسيژني دريافتي چشم را کاهش دهد، که موجب مشکلات بينايي مي شود و ممکن است با ديگر نشانه هاي سکته مغزي همراهي نشود.

فکر مي کنيد بي حسي بازو به دليل خواب رفتن آن شکل گرفته است

اين نشانه‌هاي سکته مغزي را جدي بگيريد

اگر پس از يک چرت کوتاه بيدار مي شويد و دست يا پاي شما بي حس شده است، در نظر گرفتن احتمال زير فشار قرار داشتن عصب و خواب رفتن موقت اندام منطقي است. اما اگر دست شما به ناگاه بي حس يا ضعيف شده و طي چند دقيقه به حالت عادي باز نمي گردد با مرکز فوريت هاي پزشکي تماس بگيريد. کاهش جريان خون در شريان هايي که به ستون فقرات تا پشت سر منتهي مي شوند مي تواند موجب بي حسي يا ضعف يک سمت بدن شود.

فکر مي کنيد مشکلات گفتاري با مصرف داروها مرتبط است

اين نشانه‌هاي سکته مغزي را جدي بگيريد

برخي داروها، مانند مسکن ها، مي توانند موجب مشکلات گفتاري شوند و مردم اغلب اين مشکلات را با مصرف داروها و نه سکته مغزي مرتبط مي دانند. اما اگر تجربه مشکلات گفتاري يک عارضه جانبي است که به طور معمول با آن مواجه نيستيد، ممکن است دچار سکته مغزي شده باشيد و بايد هرچه سريع‌تر کمک پزشکي دريافت کنيد. يکي از نشانه هاي خاموش سکته مغزي زماني است که صورت شما وضعيت نامتقارن دارد.

فکر مي کنيد مصرف الکل موجب عدم تعادل شما شده است

عدم تعادل مي تواند به واسطه کاهش جريان خون به مغز شکل بگيرد. اگر به ناگاه با ناتواني در حرکت مستقيم مواجه شده ايد و تلو تلو مي خوريد و يا سرگيجه ناگهاني را تجربه مي کنيد، بهتر است به جاي انتظار براي برطرف شدن آنها هرچه سريع‌تر با مرکز فوريت هاي پزشکي تماس بگيريد.

فکر مي کنيد ناتواني در تفکر به واسطه خستگي شکل گرفته است

هنگامي که افراد در يافتن واژه هاي درست با مشکل مواجه مي شوند يا رشته افکار خود را از دست مي دهند، فکر مي کنند که بيش از اندازه خسته هستند. اما نقص هاي شناختي ناگهاني از نشانه هاي شايع سکته مغزي هستند. ممکن است هر از چند گاهي با فکر کردن درباره يک واژه دچار مشکل شويد، اما فکر کردن درباره هرچه قصد داريد بگوييد و از بيان آن ناتوان هستيد نبايد مدت زمان زيادي طول بکشد.

در برخي موارد، بيماراني که سکته مغزي را تجربه کرده اند ممکن است از بروز مشکل آگاه نباشند، از اين رو اطرافيان آنها بايد زنگ هشدار را به صدا درآورند. بخشي از مغز که به خوبي کار نمي کند درک بيمار و توانايي فکر کردن وي را مختل مي سازد.

فکر مي کنيد سردردهاي شديد يک ميگرن هستند

اگر مستعد تجربه ميگرن نيستيد، سردردهاي شديد مي توانند نشانه اي از يک سکته مغزي باشند. سردردهاي ميگرني و سکته مغزي ممکن است با يکديگر اشتباه گرفته شوند زيرا داراي علائم عصبي مشابه هستند. بهتر است بدترين حالت را در نظر بگيريد و تشخيص را به يک متخصص بسپاريد.

*الف

انتهاي پيام/540 ک