کد مطلب: 250416
خاتمي در ديدار انجمن اسلامي پزشکان:
سردمداران آمريکا عقل ندارند و بايد در برابرشان بيدار باشيم/ از حمايت خود از روحاني پشيمان نيستيم/ کدام فرد ايراني حاضر است به دوران شاه برگردد؟
تاریخ انتشار : 1396/11/19 11:37:27
نمایش : 182
خاتمي با بيان اينکه انقلاب، ساده بوجود نيامد و دشمنان بزرگي داشت اظهار کرد: سردمداران آمريکا که عقل و تدبير و فهم درست از دنيا ندارند، امروز خيلي صريح دشمني خودشان را اعلام مي‌کنند. ما بايد در مقابل اينها بيدار باشيم. صحبت دفاع از يک حقيقت و حيثيت است و خون‌هايي است که در پاي آن ريخته شده است
به گزارش کلار، محمد خاتمي، يکبار ديگر بر حمايت خود از حسن روحاني تاکيد کرد و گفت: هيچگاه از حمايت خود از رييس‌جمهور پشيمان نيستيم .

گزيده سخنان محمد خاتمي در ديدار انجمن اسلامي پزشکان به شرح ذيل است:

*انقلاب نقطه‌ي عطفي در تاريخ پر فراز و نشيب ايران است که با حضور همه‌ي مردم با همه‌ي گرايش ها، دين‌ها و مذاهب مختلف، با يک رهبري فرهمند و بيدار و دلير رخ داد؛ البته رهبرها نيستند که انقلاب‌ها و تحولات را ايجاد مي‌کنند بلکه زمان خاص و شرايط خاص خود را دارد. و رهبر شايسته با درک آن شرايط و و اقتضائات به‌درستي جامعه را هدايت مي‌کند.

*خاتمي با انتقاد از به‌کار بردن صفت «معمار اصلاحات» از سوي يکي از حاضران توضيح داد: خير! اصلاحات مثل يک ساختمان نيست که يک معمار داشته باشد و بعد هم يک عده بنّا بيايند، آن را بسازند. ما در متن جريان اصلاحات هستيم و هويت ما در ارتباط و نسبت با اين جريان مشخص مي‌شود.

*انقلاب اسلامي با وجود کاستيها و احياناً اشتباهات –که هر کار بشري داراي اشتباه است- در مقايسه با انقلاب‌هاي ديگر کم هزينه‌تر و اخلاقي تر بوده است.

*وي با انتقاد از کساني که مردم يکبار آنها را با انقلاب خود پس زده‌اند و حالا آمده‌اند و صحبت از عبور از انقلاب مي‌کنند، پرسيد: کدام فرد ايراني است که دوباره حاضر باشد برگردد به دوراني که از آن گذر کرده است؟ دوران وابستگي به بيگانه، دوران حقارت، دوراني که انسان ارزشي به آن معنا نداشت.

*خاتمي با تاکيد بر اينکه جريان اصلاحات جرياني است که از جمهوري اسلامي دفاع مي‌کند گفت: جمهوري يعني حاکميت مردم بر سرنوشت خود و تامين خير عمومي که برجسته ترين خير عمومي، عدالت است. جمهوري يعني اينکه مردم ارباب کشور باشند و در توليد پيشرفته باشيم و در توزيع عادلانه رفتار کنيم و فاصله‌ي طبقات کم شود و از بين برود. اينها جمهوري است. ما اين جمهوري را به اين صورت قبول داريم. اسلامي هم که قبول داريم اسلامي است که با اينها سازگار است، نه تنها سازگار است بلکه مؤيد اينهاست. ممکن است شما برداشتي هم از اسلام داشته باشيد که هيچ ربطي با حق و حقوق مردم و آزادي‌هاي مردم نداشته باشد. اما آن اسلام اسلام انقلاب و اسلامي که مردم به آن دلبسته بودند، نيست.

*خاتمي با بيان اينکه انقلاب، ساده بوجود نيامد و دشمنان بزرگي داشت اظهار کرد: سردمداران آمريکا که عقل و تدبير و فهم درست از دنيا ندارند، امروز خيلي صريح دشمني خودشان را اعلام مي‌کنند. ما بايد در مقابل اينها بيدار باشيم. صحبت دفاع از يک حقيقت و حيثيت است و خون‌هايي است که در پاي آن ريخته شده است.

*اصلاح‌طلبان اولين کساني هستند که از تماميت ارضي اين سرزمين، از استقلال اين سرزمين، از پيشرفت و از عدم دخالت بيگانه دفاع مي‌کنند و به آن پايبند هستند. اين پايبندي به معني نديدن مشکلات در اين مملکت نيست بلکه مي‌دانيم که مشکل ساختاري، سياسي، اقتصادي، امنيتي و بينشي داريم.

*وقتي سخن از تنش‌زدايي در سياست خارجي مطرح شد به معني کوتاه آمدن از اصول نبود بلکه ما در دنيايي هستيم که ديگران هم هستند و بايد بتوانيم در عين حفظ اصول و مصلحت عمومي با دنيا تعامل کنيم.

*خاتمي با تاکيد بر اينکه آنچه اصلاحات به لحاظ شرايط تاريخي دارد، مي‌تواند مملکت و هويت و فرهنگ و مردم را حفظ کند، اظهار کرد: هيچ کس نمي‌خواهد امنيت و ثبات کشور از دست برود و مملکت به دست تصادف‌ها و توطئه‌ها رها شود.

*وي با تاکيد بر اينکه جامعه نياز به گفت‌وگو دارد بيان کرد: تشکل‌ها و احزاب بايد براي شکل‌گيري يک گفت‌وگوي ملي بسترسازي کنند تا دل‌ها بهم نزديک شود و گفت‌وگو جاي نفرت‌پراکني از تريبون‌ها و دستگاه‌ها را بگيرد.

*وي در بخشي از سخنانش، وضعيت به ارث رسيده به دولت آقاي روحاني را ميراثي تلخ و سخت توصيف کرد. خاتمي با بيان اينکه هيچگاه از حمايت خود از رييس‌جمهور پشيمان نيستيم، اين حمايت را به منزله بي‌توجهي به مطالبات مردم يا انتقادهاي صحيح ندانست و تاکيد کرد: براي ما در درجه اول نظر مردم مهم است و ما بايد نماينده‌ي مطالبات آنها باشيم و البته جامعه را نيز توجيه کنيم و اگر واقعاً تبليغاتي مي‌شود که مردم را نگران و نااميد کند، بايد مردم را آگاه کنيم تا درجريان باشند در هر حال مشکلات را ببينيم و برايش راه حل داشته باشيم چه آن مشکل در دولت باشد، چه قوه‌ي قضائيه و چه مجلس.

*اگر کل نظام ما از صدر تا ذيل، انتقاد را بپذيرند و گوش باز براي شنيدن حرف‌هاي مردم داشته باشند، هيچ نگراني‌اي نخواهد بود و وضعيت اقتصادي کشور بهتر مي‌شود و توطئه‌هاي بيگانگان براي ضربه زدن به کشور با انسجام مردم و اعتماد متقابل مردم و حاکميت به يکديگر، خنثي مي‌شود.

منبع: جهان نيوز
انتهاي پيام/540 ک
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا