کد مطلب: 250420
در انتظار يک جو غيرت!
تاریخ انتشار : 1396/11/19 12:25:55
نمایش : 209
نگارنده در پي متهم کردن وزير صنعت دولت يازدهم به سوء‌استفاده از موقعيت شغلي خود نيست، ولي همين ساده‌لوحي‌ها و بي‌خبري از مشکلات مردم که خصيصه کلان ‌سرمايه‌داران است در تحميل برخي از شرايط شکننده به مردم و مخصوصا اقشار محروم و مستضعف نقش موثري دارد.
به گزارش کلار، حسين شريعتمداري طي يادداشتي در روزنامه کيهان نوشت:‌ دولت کره جنوبي که امسال ميزبان المپيک زمستاني 2018 است، به هريک از 6200 ورزشکار شرکت‌کننده در اين مسابقات، يک دستگاه تلفن هوشمند سامسونگ هديه داد ولي به بهانه تحريم ايران از اعطاي اين هديه به 4 ورزشکار ايراني که براي شرکت در المپيک 2018 به اين کشور رفته بودند خودداري کرد! 


اين تحقير شرم‌آور در حالي است که هديه به ورزشکاران مصداق فروش نيست و در شمار خدماتي نظير تامين محل اسکان و تهيه آب و غذا براي آنان تعريف شده و تلقي مي‌شود، از اين روي اقدام زشت و پلشت دولت کره‌جنوبي و شرکت سامسونگ که اسپانسر اصلي (تامين‌کننده مالي) مسابقات المپيک زمستاني 2018 در کره‌جنوبي است بدون کمترين ترديدي با هدف تحقير مردم ايران و نه فقط ورزشکاران کشورمان صورت گرفته است و بدون پرده‌پوشي بايد گفت بي‌غيرتي محض است اگر اين اقدام تحقير‌آميز کره‌جنوبي و شرکت سامسونگ با واکنش سنگين و پشيمان‌کننده جمهوري اسلامي روبرو نشود. و در اين باره گفتني‌هايي هست، بخوانيد!


1- اين اقدام تحقيرآ‌ميز دولت کره جنوبي و شرکت سامسونگ در حالي است که محصولات شرکت سامسونگ و ديگر شرکت‌هاي کره جنوبي نظير لوازم خانگي، گوشي‌هاي تلفن هوشمند، انواع خودروهاي ساخت کره‌جنوبي سراسر بازار 80 ميليوني ايران را در ‌اشغال خود دارند و همه ساله ميلياردها دلار از کيسه ملت را به جيب بي‌انتها و شکم سيري‌ناپذير خود سرازير مي‌کنند. ضمن آنکه واردات و فراگيري محصولات اين شرکت‌ها بسياري از توليد‌کنندگان داخلي را به ورشکستگي کشانده است و انبوهي از مهندسان، کارگران و دست‌اندرکاران ساير مشاغل جانبي را با بيکاري روبرو کرده است. 
آيا براي مسئولان کشورمان نگران‌کننده نيست که بازار 80 ميليوني ايران را به بهاي نابودي صنايع داخلي و بيکار شدن انبوهي از مردم در اختيار دولت کره‌جنوبي و شرکتي نظير سامسونگ قرار دهيم و در همان حال شاهد برخورد تحقير‌آميز همين بي‌سر و پاهاي بي‌شخصيت به مردم شريف اين مرز و بوم هم باشيم؟!


2- اين پرسش نيز نبايد بي‌جواب بماند که اگر هديه - و نه حتي فروش- 
4 دستگاه گوشي هوشمند سامسونگ به ورزشکاران ايراني مشمول تحريم‌هاي آمريکا بوده و غير قانوني تلقي مي‌شود، چرا تسخير بازار 80 ميليوني کشورمان از سوي شرکت سامسونگ و تاخت و تاز آنان در بازار لوازم خانگي، تلفن‌هاي همراه و دهها عرصه ديگر با تحريم‌هاي آمريکا مغايرت نداشته و غيرقانوني محسوب نمي‌شود؟! مخصوصا آنکه 4 گوشي همراه مصداق «هديه» بوده است و تسخير بازار 80 ميليوني کشورمان مصداق تجارت است!
اکنون با توجه به نکته مورد ‌اشاره، آيا مي‌توان کمترين ترديدي داشت که اقدام شرم‌آور دولت کره‌جنوبي و شرکت سامسونگ فقط به فقط با انگيزه تحقير ملت و دولت ايران صورت گرفته است؟! 


3- هيچيک از محصولات شرکت سامسونگ در فهرست کالايي نيست که در داخل قابل توليد نباشد و يا چنانچه توليد آن در داخل کشور امکان‌پذير نباشد واردات آن ضروري و اجتناب‌ناپذير باشد. انواع لوازم خانگي در کارخانه‌هاي داخلي توليد مي‌شوند و بالا بردن کيفيت آن نيز تنها از طريق مراقبت بر استانداردها و رقابت توليد‌کنندگان با يکديگر امکان‌پذير است و نه با واردات کالاي مشابه که نابودي صنايع داخلي و افزودن بر انبوه بيکاران، نتيجه قطعي آن است. بنابراين چنانچه از همين امروز واردات تمامي محصولات شرکت سامسونگ به کشورمان ممنوع شود تنها اتفاقي که خواهد افتاد، رونق توليدات داخلي، کاهش تعداد بيکاران، داغ شدن دوباره بازار کسب و کار، خروج از رکود شکننده کنوني و... خواهد بود، يعني تحقق وعده‌هايي که دولت محترم بارها تکرار کرده و تاکنون بر زمين مانده است.


 گفتني است دو سال قبل شرکت سامسونگ به جرم تخلف از قانون و فرار از پرداخت حقوق گمرکي به 3 هزار ميليارد تومان جريمه محکوم شد - معادل همان مبلغ سوء استفاده‌اي که به پرونده 3 هزار ميليارد توماني معروف است و متهم رديف اول آن به اعدام محکوم شده بود- که وزير صنعت دولت يازدهم با ارسال نامه‌اي به گمرک خواستار لغو اين حکم و معافيت سامسونگ از پرداخت جريمه شده بود! 
توضيح آنکه واردات «قطعه کامل» مشمول حقوق گمرکي بيشتري از واردات «قطعه منفصل» است، چرا که قطعه منفصل براي تبديل به قطعه کامل نياز به انجام عملياتي در داخل کشور دارد که ‌اشتغال‌زا مي‌باشد و به همين علت حقوق گمرکي کمتري به آن تعلق مي‌گيرد ولي شرکت سامسونگ با استفاده از کارت‌هاي بازرگاني يکبار مصرف! و برخي ترفند‌هاي ديگر قطعات کامل را قطعات منفصل معرفي کرده و از پرداخت حقوق گمرکي مورد ‌اشاره فرار کرده بود.


آقاي نعمت‌زاده در نامه خود به رئيس‌گمرک آورده بود؛ «نظر به اينکه قطعات وارداتي جهت توليد کالاي نهايي از جمله يخچال، يخچال‌فريزر، لباسشويي و... بوده و براي تبادل آن به محصول نهايي تحت عمليات کاري مختلف (مونتاژ‌هاي فرعي و اصلي، جوشکاري، شارژ گاز و تست نهايي و...) قرار گرفته و نهايتاً به توليد کالاي نهايي منجر مي‌شود»!


نگارنده در پي متهم کردن وزير صنعت دولت يازدهم به سوء‌استفاده از موقعيت شغلي خود نيست، ولي همين ساده‌لوحي‌ها و بي‌خبري از مشکلات مردم که خصيصه کلان ‌سرمايه‌داران است در تحميل برخي از شرايط شکننده به مردم و مخصوصا اقشار محروم و مستضعف نقش موثري داشته و دارد!


4- دو سال قبل شرکت ژاپني تويوتا به اين علت که يک دستگاه خودروي ساخت اين شرکت را به سفارت ايران در هند فروخته است، با صدور بيانيه‌اي از دولت آمريکا رسما عذرخواهي کرد! و هيچ صدايي از دولت و مجلس و يا دستگاه قضايي کشورمان برنخاست و مسئولان اين مراکز در اين ماجراي پلشت و اهانت‌آميز فقط ناظر بودند، آنهم ناظر بي‌طرف! و انگار نه انگار که بازار 80 ميليوني ايران اسلامي به مانور انواع فراوان و باور نکردني خودروهاي تويوتا تبديل شده است.


کمترين انتظار آن بود که دولت و مجلس و قوه قضائيه در اقدامي مشترک و در دفاع از حرمت نظام و مردم، واردات خودروهاي تويوتا را ممنوع کنند و يا دستکم اين پرسش اساسي را در سطوح بين‌المللي به ميان آورند که چرا شرکت تويوتا به خاطر آنکه تقريبا تمامي خودروهاي مورد استفاده تروريست‌هاي وحشي داعش است از مردم جهان پوزش نمي‌خواهد؟! و چرا روابط تجاري خود را با کشورهايي که اين خودروها را در اختيار داعش قرار ‌داده‌اند، قطع نمي‌کند؟! شناسايي مشخصات خودروهاي در اختيار داعش به آساني با مراجعه به ليست فروش خارجي تويوتا امکان‌پذير بوده و هست. ولي... بگذريم!
5- شامگاه دوشنبه 11 بهمن ماه 95 و همزمان با ورود «ژان مارک آيرو» 


وزير خارجه فرانسه به تهران، ضيافت شامي در سفارت فرانسه، به افتخار وي و تجار همراهش از سوي سفير فرانسه برگزار شد.
در اين ميهماني يکي از تجار فرانسوي خطاب به وزير خارجه کشورش مي‌گويد؛«جناب وزير چرا اين سفر دقيقا در روزي انجام شد که فرانسه به همراه انگليس و آمريکا در خليج‌فارس و در نزديکي آب‌هاي ايران مانور نظامي برگزار کرده که طبيعتا پيام‌هاي خاصي دارد، آيا فکر نمي‌کنيد اين مسئله بر روي روابط تجاري ما با ايران تاثير بگذارد و نتوانيم در اين سفر قرارداد خاصي منعقد کنيم؟ شما از واکنش مقامات ايراني نگران نيستيد؟» اشاره اين تاجر فرانسوي به برگزاري رزمايش نظامي «سه‌شاخه متحد» با حضور ناوشکن‌هاي نيروي دريايي انگليس، آمريکا و فرانسه در آب‌هاي آزاد خليج‌فارس بود که از همان روز به مدت سه روز برگزار شد.


تصور مي‌کنيد که وزير خارجه فرانسه به اين پرسش تاجر فرانسوي چه پاسخي داده بود؟! مارک آيرو در پاسخ مي‌گويد؛ «خير، بنده هيچ نگراني نسبت به موفقيت‌آميز بودن اين سفر ندارم. مقامات ايراني در هيچ يک از جلسات مقدماتي و برنامه‌ريزي براي سفر در تهران و پاريس به اين مسئله معترض نشدند. دولت ايران به اين سفرها احتياج دارد و مطمئنم که هيچ اعتراضي در جلسات فردا هم نخواهيم شنيد»!!


 تاجر فرانسوي که نمي‌تواند باور کند مسئولان دولتمان در مقابل اين اهانت تحقيرآميز وزير خارجه فرانسه بي‌تفاوت باشند و دست‌روي دست بگذارند و تحقير او را ناديده بگيرند، در اعتراض به اقدام خلاف تدبير دولت فرانسه در برنامه‌ريزي اين سفر که موجب همزماني سفر هيئت تجاري و برگزاري مانور نظامي شده و احتمال عقد قراردادهاي اقتصادي را کاهش داده است، ضيافت شام را ترک مي‌کند!! 


 11 اکتبر 2013 - 19مهرماه 1392- وبسايت راديو فرانسه درباره برداشت غرب از چگونگي مواجهه ايران با کشورهاي غربي مي‌نويسد: «ارزيابي غرب از وضعيت کنوني دولت روحاني، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقي است که خود را ناگزير از فروش مي‌بيند. بر پايه اين جمع‌بندي، اگر خريدار صبور باشد، شرايط فروشنده را دشوارتر مي‌کند و در همان حال، قيمت فروش را کمتر خواهد کرد.»!!
6- بدون کمترين ترديدي بايد گفت برخورد منفعلانه دولت و مجلس، نه فقط در بي‌جواب گذاشتن اهانت‌ها و تحقيرهاي کشورهاي بيگانه، بلکه باج دادن به آنها - البته از کيسه ملت- باعث گستاخي آنها شده است، تا آنجا که حتي کره‌جنوبي هم از تحقير آشکار نظام و مردم اين مرز و بوم دغدغه‌اي به خود راه نداده و اطمينان دارد که دولت و مجلس و در مواردي دستگاه قضايي کشورمان براي منافع کلان و بي‌شماري که اين کشور از بازار 80 ميليوني ايران به جيب مي‌زند هيچ مانعي ايجاد نخواهند کرد!


گفتني است که ورزشکاران کشورمان براي کسب افتخار به المپيک 2018 کره‌جنوبي رفته‌اند. ولي بايد پرسيد اين چه افتخاري خواهد بود که بهاي آن اهانت و تحقير ملت باشد؟! و آيا مسئولان دست‌اندر‌کار نبايد به عنوان ابتدايي‌ترين اعتراض به دولت دست‌نشانده کره‌جنوبي، ورزشکاران اعزامي را فرا بخوانند؟!


7- و بالاخره تحريم محصولات ساخت کره‌جنوبي و مخصوصا ممنوعيت ورود و فروش محصولات سامسونگ کمترين اقدامي است که از دولت و مجلس و قوه قضائيه انتظار مي‌رود و صد البته مردم پا به رکاب انقلاب نيز در اين ميان مسئوليت خاص خود را دارند و نبايد از پيگيري ماجرا تا بيرون ريختن تفاله‌هاي اهانت‌کننده کره‌جنوبي دست بردارند.

انتهاي پيام/540 ک
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا