کد مطلب: 250436
جزئيات عيدي و پاداش کارگران ساعتي و پاره‌ وقت
تاریخ انتشار : 1396/11/23 12:07:16
نمایش : 163
فعال بازار کار با بيان جزئيات نحوه محاسبه عيدي کارگران پاره وقت و ساعتي در پايان سال گفت: مطابق ماده ۳۹قانون کار، مزد و مزاياي کارگراني که به صورت نيمه وقت يا کمتر از ساعات قانوني کار کرده‌اند، به نسبت ساعات کار محاسبه و پرداخت مي‌شود.
به گزارش کلار به نقل از تسنيم، حميد حاج اسماعيلي، فعال بازار کار درباره نحوه جزئيات پرداخت عيدي و پاداش کارگران ساعتي و پاره وقت درپايان سال گفت: عيدي و سنوات کاملاً بر اساس آنچه قانون تعيين کرده است به ميزان کارکرد افراد و مدتي که در کارگاه فعاليت داشتند بايد پرداخت شود.


وي بيان کرد: اگر فردي پاره وقت يا نيمه وقت کار کرده است بايد عيدي را مطابق مدت زمان کارکرد خود دريافت کند. قانون کار اعلام مي کند که کارگر بايد هفته اي 44ساعت در کارگاه فعاليت کند. اگر فردي به صورت ساعتي آمده باشد،‌به طور مثال در ماه 30 ساعت کار کرده باشد، تمام اين مدت در طول سال بايد محاسبه شود و تقسيم بر تعداد ساعت شود و مدت زماني که کار کرده است عيدي دريافت مي‌کند.

حاج اسماعيلي اظهار کرد: هيچ مانعي براي پرداخت عيدي بر اساس قانون به کارکنان پاره وقت و ساعتي وجود ندارد. متناسب با شرايط قانون کار و همانطور که کارکنان ديگر عيدي دريافت مي‌کنند، بر اساس ماده 39 قانون کار، مزد و مزاياي کارگراني که به صورت نيمه وقت يا کمتر از ساعات قانوني تعيين شده به کار اشتغال دارند به نسبت ساعات کار انجام يافته محاسبه و پرداخت مي‌شود و عيدي و پاداش نيز از اين قاعده کلي مستثني نيست.

وي ادامه داد:کارفرمايان کارگاه‌هاي مشمول قانون کار مکلفند به هر يک از کارگران خود به‌نسبت يک سال کار معادل شصت روز آخرين مزد، به‌عنوان عيدي و پاداش بپردازند و مبلغ پرداختي از اين بابت به هريک از کارکنان نبايد از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانوني تجاوز کند.

اين کارشناس بازار کار گفت: بر اساس تبصره يک اين ماده مبلغ پرداختي به کارکناني که کمتر از يک سال در کارگاه کار کرده‌اند بايد به‌مأخذ شصت روز مزد و به‌نسبت ايام کارکرد در سال، محاسبه گردد و مبلغ پرداختي از اين بابت براي هر ماه نبايد از يک‌دوازدهم سقف تعيين شده موضوع ماده واحده اين قانون تجاوز کند. بر اساس حداقل دستمزد کارگران که 812 هزار تومان است، حداقل عيدي کارگران امسال يک ميليون و 624هزار تومان و حداکثر 2 ميليون و 436هزار تومان خواهد بود.

حاج اسماعيلي بيان کرد: دو نوع گروه مشمول قانون کار داريم، يکي آن دسته از افرادي است که حداقل حقوق دريافت مي‌کنند و ديگري افرادي هستند که حقوقشان در قالب عيدي محاسبه و به آنها پرداخت مي‌شود. يعني جز بن خوار و بار و حق مسکن که در عيدي محاسبه نمي شود بقيه حقوق را در قالب عيدي محاسبه مي کنند.

اين فعال بازار کار در پاسخ به اين سوال که مدت زماني که کارگر در مرخصي استعلاجي به سر برده در هنگام محاسبه عيدي و پاداش منظور مي‌شود؟ گفت:بر اساس ماده 74 قانون کار، مدت مرخصي استعلاجي که به تأييد سازمان تامين اجتماعي رسيده باشد، جزو سوابق کار کارگران محسوب مي‌شود لذا اين ايام مشمول پرداخت عيدي و پاداش سالانه خواهد بود.

وي با اشاره به اينکه کارفرمايان در کارگاه هاي کوچک که قراردادهاي کار شفاف نيست و نظارت و بازرسي کمرنگ است تخلف مي‌کنند گفت: کارفرمايان يا در اين نوع کارگاه‌ها عيدي پرداخت نمي‌کنند يا از حق قانوني کارگر کمتر عيدي مي پردازند و به نوعي بايد گفت حق قانوني آنها اعمال نمي‌شود.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا