کلار؛ در نگاه نخست اين اقدام ارتش سوريه امري طبيعي و چه بسا عادي تلقي شود، چرا که در برابر ده ها حمله رژيم صهيونيستي به سوريه اين طبيعي ترين و اوليه ترين پاسخ و واکنش تعبير مي شود، اما بايد به عوامل و شرايط اين مسئله توجه کرد:

1- سوريه کشوري است که بيش از هفت سال است گرفتار يک جنگ خانمان سوز داخلي است. نيروي هوايي اش نيز که روزي ده‌ها سورتي پرواز بايد انجام مي‌داد ديگر رمق پاسخ به نيروي هوايي دشمني را که خود از برترين سازندگان تجهيزات الکترونيک، جمينگ، راداري و راديويي بود نداشت، اما اين بي‌ رمقي پس از پاک سازي بخش‌هاي گسترده‌اي از خاک کشور و همچنين بازسازي دوباره يگان پدافند به پايان رسيد.حالا بسياري از مناطق تحت کنترل داعش باز پس گرفته شده و جغرافياي تحت کنترل و حاکميت دولت سوريه به بيش از 80 درصد رسيده است و البته ارتش سوريه با حمله به ادلب در حال بازپس گيري آخرين مناطق تحت کنترل گروه هاي تروريستي است. اقدام ارتش سوريه در ساقط کردن اف16 اسرائيلي نيز نشان داد که پس از شکست داعش وعبور از عمليات رواني اين گروه تروريستي، اکنون نوبت شکستن ديوار رعب آفريني رژيم صهيونيستي است. به يادآوريم که اين تجربه را حزب ا... لبنان يک بار در سال 2000  با فراري دادن ارتش رژيم صهيونيستي از جنوب لبنان و بار دوم با شکست دادن نظاميان صهيونيست در جنگ 33 روزه به دست آورده است.

2- از زمان تشکيل رژيم اشغالگر قدس و جنگ هاي متوالي اين رژيم  اشغالگر با محور مقاومت ، يکي از برگ هاي برنده ارتش اسرائيل در جنگ ،برتري مطلق هوايي در آسمان لبنان ، سوريه  و نوار غزه بود . هر چند اين برتري مطلق هوايي نتوانست ضعف و شکست نيروهاي زميني آن ها را جبران کند و براي آن ها پيروزي به بار بياورد اما از حق نگذريم که اين برتري هوايي ضربات شديد و بعضا جبران ناپذيري را به زير ساخت هاي کشورهاي مقاومت وارد کرد و با وجود قدرت مطلق جريان مقاومت در روي زمين،  توازن قوا را به نفع ارتش متجاوز اسرائيلي رقم مي زد. اما حالااين پيام براي سردمداران اسرائيلي ارسال شد که هر حماقتي که در آينده از سوي صهيونيست ها صورت بگيرد  سلاح هوايي ارتش اسرائيل قبل از هر نيروي ديگر آن، به طور قطع و به صورت کامل زمينگير خواهد شد.نکته قابل توجه اين جاست که جنگنده اف  16اي که هدف قرار گرفت از نوع قديمي نبود بلکه  پيشرفته بود که توفان نام داشت. صهيونيست ها از سال ۲۰۰۱ تعداد زيادي از جنگنده هاي اف ۱۶ قديمي را از رده خارج و  توفان «سوفا»  را جايگزين  کرده بودند.اين نشان مي دهد که محور مقاومت پهپاد يا مشابه آن را ساقط نکرده، بلکه سلاحي را که اسرائيل به آن مباهات مي کرد و در نيروي هوايي اين رژيم روي آن حساب ويژه اي باز مي شد ساقط کرده است. افزون بر اين؛سرنگوني اف16 در بلندي‌هاي جولان نشان از سوراخ بودن سامانه گنبد آهنين و پاتريوت صهيونيست‌ها که در منطقه مستقر است، دارد. اگر آن ها مي‌توانند موشک کاتيوشا را هدف قرار دهند، موشکي به بزرگي اس200 چرا هدف قرار نگرفت؟اين که چرا سوري‌ها از سامانه اس200 نيز استفاده کرده‌اند، به برد مناسب اين موشک بر مي‌گردد که توان تعقيب دامنه‌دار هدف را مي‌دهد.به هر روي، سوريه سلاح‌هاي خود را توسعه داده است که مي‌تواند بدون استفاده از موشک‌هاي روسي، حملات هوايي رژيم صهيونيستي را به خوبي دفع کند.

3- ساقط کردن جنگنده اف16 ، بازيابي توان محور مقاومت و دادن عزت نفس به اين محور بود. عزت نفسي که مي تواند تاثيرات مهمي بر معادلات نبرد داشته باشد.بررسي نوع واکنش ها در برابر اقدام مهم ارتش سوريه نشان دهنده اين است که در درجه اول ابهت خود ساخته اسرائيل در بلندي هاي جولان شکسته شد و ديگر رژيم صهيونيستي نمي تواند ادعاي حملات ايمن به خاک سوريه را داشته باشد و به اصطلاح دوران بزن در رو در اين کشور به پايان رسيده است.  از سوي ديگر اين مسئله مي تواند معادلات نبرد عليه اسرائيل در منطقه را تغيير دهد. در واقع سرگرم شدن جهان اسلام به نبرد با تروريست ها باعث شده بود که در عرصه نظامي نيروهاي مقاومت در برابر اسرائيل به نوعي اقدام به اتخاذ تاکتيک بازدارندگي کنند و ساقط شدن جنگنده اف 16 مي تواند به معناي ورود به  مرحله جديد سياست ها عليه رژيم صهيونيستي يعني مرحله تهاجمي باشد. شايد بدين دليل است که هاآرتص نوشت: "بشار اسد با اعتماد به نفس تازه اي که به دست آورده، از «تهديد کردن» به «عمل کردن » رو آورده است". البته اين که نتانياهو سقوط جنگنده خود را به معناي "پايان عمليات" در نظر گرفت و بازي را ادامه نداد، نشان مي دهد پيام به جايي که بايد مي رسيد، رسيده است. پيامي که چهار کلمه بيشتر نيست: «پايان دوران بزن در رو».

الف: حامد رحيم پور
انتهاي پيام/540 ک