کد مطلب: 250446
توزيع پيک‌ نوروزي ممنوع شد
تاریخ انتشار : 1396/11/24 10:38:16
نمایش : 176
معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه داستان‌نويسي جايگزين پيک نوروزي مي‌شود، گفت: در نوروز امسال ۷.۵ ميليون داستان توليد خواهد شد.
به گزارش کلار، رضوان حکيم‌زاده معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش در نشست خبري که امروز در ساختمان زنده‌ياد علاقه‌مندان اين وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به نقش کليدي رسانه‌ها در فرهنگسازي جامعه، اظهار داشت: فرصت کودکي با تصميم وزير آموزش و پرورش مبني بر حذف آزمون در دوره ابتدايي، به کودکان اين دوره بازگشت.

وي افزود: داستان‌نويسي جايگزين پيک نوروزي مي‌شود و هفت و نيم ميليون داستان در نوروز امسال توليد خواهد شد.

حکيم زاده اضافه کرد: به دليل طولاني بودن ايام نوروز، کودکان از فضاي آموزشي دور مي‌شوند و براي تقويت فعاليت‌هايي که در طول سال تحصيلي کمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد، اين طرح اجرا مي‌شود.

وي در خصوص پيک‌نوروزي و پيک شادي، ادامه داد: پيک نوروزي و پيک شادي از شکل متمرکز به شکل منطقه‌اي و مدرسه‌اي درآمد اما بررسي‌ها نشان داد که پيک نوروزي يک فرآيند فرسايشي شده بود و در تثبيت آموخته‌ها نقش موثري نداشت.

معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش در خصوص داستان‌نويسي در ايام نوروز، افزود: تلاش داريم با اين روش با توجه به نقشي که داستان براي انتقال ارزش‌ها و تقويت قوه تخيل دارد، از اين ابزار در بستر مناسبي براي رشد خلاقيت کودکان استفاده شود.

وي با بيان اينکه داستان شنيدن و داستان گفتن با توجه به سبک زندگي امروزي کاهش يافته يا يک طرفه و مجازي شده است، گفت: اين طرح موجب تقويت توان گفتاري، شنيداري و ابتکار دانش‌آموزان خواهد شد.

حکيم‌زاده با اشاره به ويژگي‌هاي اين طرح بيان داشت: انتخاب کتاب‌ها به صورت هدفمند خواهد بود و تلاش مي‌شود فعاليت‌هاي يادگيري لذت بخش طراحي شود و متناسب با جنبه‌هاي رشد و ابعاد عاطفي دانش‌آموزان باشد ضمن اينکه استقلال دانش‌آموزان محور قرار بگيرد، به آداب و رسوم محلي و منطقه‌اي توجه خاصي شود و متناسب با شرايط ايام تعطيلات به‌گونه‌اي طراحي شود که دانش‌آموزان فرصت‌بازي و مسافرت را هم داشته باشند و از انجام اين فعاليت‌ها لذت ببرند.

وي خاطر نشان کرد: اين فعاليت نوروزي در سه قالب شامل خواندن کتاب داستان و تهيه خلاصه کتاب، روايت داستان و نوشتن يک داستان توسط دانش‌آموزان به انتخاب آنها انجام خواهد شد.

معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش افزود: دانش‌آموزان بايد نام داستان، نويسنده، تاريخ انتشار و انتشارات را در دو برگ خلاصه يادداشت کنند تا به مستند نويسي آنها کمک کند و يا گزارش ديد و بازديد را در قالب روايت گونه با ذکر جزئيات بنويسند.

وي ادامه داد: براي اينکه اين فعاليت به شکل خوبي هدايت شود به همکاري معلمان دوره ابتدايي نياز داريم.

* توزيع پيک نوروزي ممنوع است

حکيم‌زاده با بيان اينکه امسال توزيع پيک نوروزي ممنوع است، گفت: از خيرين دعوت مي‌کنيم براي ارسال اين کتاب‌ها در مناطق محروم و عشايري کمک کنند.

وي تصريح کرد: ويژگي‌هاي کتاب‌هاي مناسب را در دستورالعملي اعلام خواهيم کرد و کتاب‌ها از موسسات انتشاراتي مورد تاييد انتخاب خواهد شد.

معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش بيان داشت: داده‌هاي اين طرح جمع‌آوري خواهد شد و در سطح کشوري مورد پايش قرار خواهد گرفت.

وي تصريح کرد: تلاش مي‌کنيم که اين طرح، رقابتي نشود و آگاهي‌هاي لازم به اوليا و معلمان داده خواهد شد تا دانش‌آموزان در اين طرح محور باشند و اين طرح علاوه بر جدي گرفته شدن، فعاليتي لذت بخش باشد.

حکيم‌زاده با بيان اينکه پيک‌ها تبديل به يک کليشه شده بود و خلاقيت معلم و دانش‌آموز را از بين مي‌برد، گفت: در مواردي گزارش هايي در خصوص سوءاستفاده سودجويان از پيک‌هاي نوروزي وجود داشت بنابراين لازم بود با طرح مناسبي جايگزين شود.

وي گفت: تعطيلات نوروز براي يادگيري دروس، تعميق آموخته‌ها و انجام جبراني زمان خوبي نيست و براي جبران تعطيلات زيادي که امسال وجود داشت معلمان از زمان طول هفته استفاده خواهند کرد.

معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش در خصوص حذف مدارس سمپاد و نگراني خانواده ها اظهار داشت: خانواده ها قطعا مي پذيرند که شادي و نشاط فرزندان آنها در مقطع ابتدايي مقدم بر همه چيز است و در دوره دوم متوسطه مي‌توانند از مدارس استعدادهاي درخشان استفاده کنند.

وي گفت: امروز جلسه اي خواهيم داشت و ضوابطي براي مدارس غيردولتي تعيين خواهيم کرد تا مسئله حذف مدارس سمپاد زمينه سودجويي ايجاد نکند.
*فارس
انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا