کد مطلب: 250447
کدخدايي مطرح کرد؛
پيشنهاد رييس‌جمهور درباره اصل ۵۹ احتمالا کارشناسي نشده بود
تاریخ انتشار : 1396/11/24 10:49:03
نمایش : 183
عباسعلي کدخدايي در کانال تلگرامي خود نسبت به بخشي از سخنان روحاني در راهپيمايي ۲۲ بهمن واکنش نشان داد.
به گزارش کلار، عباسعلي کدخدايي در کانال تلگرامي خود نوشت:

ايضاح!
ديروز در گرماگرم حضور پرشور مردم در راهپيمايي تجديد بيعت با #آرمانهاي_امام_و_انقلاب، رئيس جمهور محترم در بخش پاياني سخنراني خود نکاتي را بيان کردند که عکس العمل‌هايي سريع را در بر داشت. برخي مردم همان‌جا به من اعتراض کردند، و شوراي نگهبان را بابت تأييد بعضي نامزدها سرزنش، که البته من از نظر جمعي #شوراي_نگهبان دفاع کردم. و برخي ديگر سؤال مي‌کردند که "ضرورت طرح بحث انتخابات آن هم حدود دو سال مانده به برگزاري انتخابات توسط رئيس جمهور محترم چيست؟" که صدالبته براي اين بخش من هم پاسخي نداشتم.
ايشان فرمودند برگزاري انتخابات عامل ادامه حيات جمهوري اسلامي در 39 سال گذشته بوده ادامه دادند: از #شوراي_نگهبان و ساير دست‌‌اندرکاران و نهادها مي‌خواهم راه انتخابات را #سهل کنند.
با اين گزاره من نيز موافق هستم اما به‌شرط آنکه سهم هر کدام از نهادها براي اين #تسهيل روشن شود و همه نهادها خود را در هر شرايطي ملتزم به اجراي آن بدانند. سهم دولت در تهيه لوايح قانوني، سهم مجلس در تصويب قوانين کارآمد، سهم وزارت کشور در اجراي صحيح و بالاخره سهم #شوراي_نگهبان در اجراي دقيق نظارت بر انتخابات لازم است به‌خوبي تبيين و از سوي همه پذيرفته شود، نه اينکه هر وقت نتيجه انتخابات به‌نفع ما بود آن را بپذيريم و در غير اين صورت به آن اعتراض نماييم. به‌خوبي در سال 88 خاطرمان هست که چگونه برخي قانون را ناديده گرفتند و همه‌پرسي و رفراندم انتخابات را برنتابيدند و شيريني انتخابات آن سال را به دهان همين مردم تلخ کردند. آيا در آن سال چهار صد نفر رأي نداده بودند؟ بگذريم که برخي از آن افراد اکنون در دولت جناب روحاني حضور دارند.
اکنون که مجلس محترم در حال بررسي کارشناسي #قانون_انتخابات است، اميدواريم هرچه زودتر به مرحله نهايي برسد تا ابهاماتي که در اين قوانين وجود دارد و اينجانب از سالها قبل بر آن تأکيد کرده‌ام، برطرف شود و باعث اجرا و نظارت هرچه شفاف‌تر انتخابات شود.
رييس جمهور محترم همچنين پيشنهادي را مطرح فرمودند که به‌نظر مي‌رسد کارشناسي نشده باشد چون که کاربرد اصل 59 براي همه آشنايان به حقوق اساسي معلوم است و نياز به بحث بيشتر ندارد. اصل 59 مربوط به اعمال اختيارات قوه مقننه است. شايد آقاي رئيس جمهور با اصلي ديگر آن را اشتباه کرده‌اند! البته بايد بدانيم که قانون اساسي ظرفيت‌هاي متنوعي در حوزه‌هاي مختلفي دارد که ما هم نگرانيم چرا اين ظرفيت‌ها به‌درستي به‌کار گرفته نمي‌شوند، مثلاً چرا نبايد #سؤال و #استيضاح در رويکرد مجلس محترم وجود داشته باشد. فارغ از نتيجه، شايد سؤال از مقامات اجرايي اين فرصت را براي آنها به‌وجود آورد تا برخي دلائل کمبودها و احياناً ناکارآمدي‌ها را، بدون توجه به مسائل سياسي توضيح دهند و مردم نيز از مشکلات موجود مطلع شوند. ما معتقديم #قانون_اساسي مجموعه‌اي #واحد و #به_هم_پيوسته است که تمام اصول آن بايد توسط مقامات و مسئولين کشور رعايت شود و بي‌اعتقادي به بخشي از آن به‌تعبير رييس جمهور محترم، افراد را از #مدار_انقلاب  خارج مي‌کند و آنهايي که پياده شدند به‌دليل همين #عدم_اعتقاد و #التزام به #قانون_اساسي بوده و لاغير. آنهايي که پياده شدند به‌دليل آن بود که #قانون_اساسي را تفسير به رأي و اعلام مي‌کردند برخي از اصول آن را قبول ندارند. #شوراي_نگهبان اين نظر شما را که نظر صحيحي نيز مي‌باشد اجرا کرده است و جنابعالي هم تأييد مي‌فرماييد؛ آنان که به قانون اساسي اعتقاد و التزام ندارند، انقلابي نيستند و نمي‌توانند در پست‌هاي سياسي قرار گيرند. جمله‌اي منسوب به انشتين است که مي‌گويد: "آنان که گاهي به نعل مي‌زنند و گاهي هم  به ميخ، عاقبت چکش واقعيت روي  انگشتان آنها مي‌خورد". اميد آنکه در اجراي قوانين و مخصوصاً قانون اساسي از اين افراد نباشيم.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا