کد مطلب: 250449
"ماست" چاق‌کننده است
تاریخ انتشار : 1396/11/24 11:04:15
نمایش : 89
يک متخصص طب ايراني گفت: ماست با افزايش رطوبت در اندام‌ها، زمينه افزايش حجم را فراهم مي‌کند, خاصيت چاق کنندگي ماست، در افراد لاغري که داراي مزاجي گرم و خشک هستند, بيشتر و سريع‌تر به ظهور مي‌رسد.
کلار؛ محمد عبادياني درباره ماست اظهار کرد: ماست از ديدگاه طب سنتي سرد و تر است و خاصيت مُسمِّن يعني چاق‌کنندگي دارد.

به گزارش تسنيم، وي افزود: چاقي يا در اثر افزايش لحم (گوشت) به وجود مي‌آيد يا در نتيجه افزايش شحم (چربي) حاصل مي‌شود؛ در هر دو نوع چاقي کيفيت "تري" مشترک است, به بيان ديگر گوشت داراي مزاج گرم و تر, شحم داراي مزاج سرد و تر است, بنابراين "تري" کيفيت مشترک هر دو نوع چاقي به حساب مي‌آيد, کاهش يا فقدان رطوبت کافي در اندام‌ها باعث بروز لاغري مي‌شود.

اين متخصص طب ايراني تصريح کرد: ماست با افزايش رطوبت در اندام‌ها، زمينه افزايش حجم را فراهم مي‌کند؛ خاصيت چاق‌کنندگي ماست در افراد لاغري که داراي مزاجي گرم و خشک هستند, بيشتر و سريع‌تر به ظهور مي‌رسد, زيرا سردي موجود در طبيعت ماست باعث تعديل گرمي مزاج فرد شده و "تري" ماست از سرعت تحليل رطوبات در بدن مي‌کاهد و کم‌کم با تجمع و تعديل رطوبت در بدن، افزايش حجم پديدار مي‌شود.

عبادياني عنوان کرد: با توجه به آنچه بيان شد مصرف ماست براي افراد لاغر(افراد صفراوي) بسيار مناسب است با اين تفاوت که براي مزاج‌هاي گرم و خشک، اثر دارويي هم دارد اما در افراد با مزاج سرد و تر ممکن است باعث بروز علامات نامطلوبي شود.

وي خاطرنشان کرد: تجويز ماست در تمامي مواردي که صحبت از برودت معده(سردي معده) در ميان است، جايز نيست از آنجا که ماست برخلاف ظاهرش که نرم است يک ماده کثيف و دير هضم است، در افرادي که قادر به هضم آن نيستند, سبب توليد خلط خام مي‌شود و از ديگر سو، به علت مواد دير هضمي که در ماست وجود دارد، بالقوه داراي استعداد انسداد مجاري است لذا ماست در زمره خوراکي‌هاي سُده آور(گرفتگي) به شمار مي‌آيد.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا