کد مطلب: 250461
اولين حمايت رسمي دولت از بازگشت سهميه‌بندي بنزين/ سه دليل سازمان برنامه و بودجه در دفاع از افزايش پلکاني قيمت بنزين
تاریخ انتشار : 1396/11/26 10:17:05
نمایش : 165
معاون اقتصادي سازمان برنامه در صحن علني مجلس با اشاره به مزايا و ضرورت افزايش قيمت بنزين صرفا براي پرمصرف‌ها، از تصويب پيشنهاد افزايش پلکاني قيمت اين فرآورده نفتي براي مصارف مازاد بر الگوي مصرف در سال آينده دفاع کرد.
به گزارش کلار، در جريان بررسي پيشنهاد افزايش پلکاني قيمت بنزين براي مصارف مازاد بر الگوي مصرف در جلسه ديروز صحن علني مجلس، سيد حميد پورمحمدي، معاون اقتصادي سازمان برنامه و بودجه کشور به عنوان نماينده دولت در موافقت با اين پيشنهاد صحبت کرد. اين اولين حمايت رسمي دولت روحاني از بازگشت سهميه بندي بنزين و چند نرخي شدن مجدد آن بعد از حذف اين سياست توسط اين دولت در خردادماه 94 است که افزايش قابل توجه رشد مصرف و واردات بنزين در سال هاي اخير را به دنبال داشت.

پورمحمدي با اشاره به سير صعودي سرانه مصرف بنزين گفت: وقتي به قيمت حامل هاي انرژي در ايران در مقايسه با کشورهاي همسايه نگاه مي کنيم، تفاوت در برخي حامل ها بين 300 تومان تا 6 هزار تومان است و در اين شرايط، قاچاق قطعا محتمل است.

معاون اقتصادي سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: وقتي به آلودگي هوا نگاه مي کنيم مي بينيم با تصميمات خودمان منابع ملي را آتش مي زنيم تا از آن طرف آلودگي بدست بياوريم و هموطنان ما در رنج و سختي بخاطر آلودگي هوا هستند.

پورمحمدي با اشاره به واردات بنزين اضافه کرد: وقتي به منابع و منافع ملي نگاه مي کنيم مي بينيم دلاري که بدست مياوريم بايد صرف واردات بنزين کنيم. هيچ وجدان کارشناسي با اين موافق نيست که منابع عظيم را صرف خريد بنزين از خارج کنيم و بيايم داخل و با مصرف فراوان تبديل به آلودگي هوا کنيم. بنابراين اقتضاي يک رفتار مدبرانه اين است که ما منابع ملي مان را از دست ندهيم و در ازاش بيماري بگيريم.

معاون اقتصادي سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به پيشنهاد افزايش پلکاني قيمت بنزين براي مصارف مازاد بر الگوي مصرف گفت: اين پيشنهاد هرچند با تصميم دولت تفاوت هايي دارد اما دولت به اين پيشنهاد بخاطر بن مايه کارشناسي بودن آن احترام مي گذارد و همچنين کارهايي که آقاي بحريني و دوستان ديگر کرده اند که موافق اين امر است.

پورمحمدي در تشريح دلايل موافقت دولت با پيشنهاد افزايش پلکاني قيمت بنزين براي مصارف مازاد بر الگوي مصرف گفت: اولا: حداقل هاي مصرف هيچ گونه افزايش قيمتي ندارد و صرفا پرمصرف ها مشمول مي شوند. ثانيا: به اقتضاي زماني توجه کنيد. حدود چهار سال است که هيچ گونه افزايشي نداده ايم. اگر سال 97 افزايش قيمت ندهيم، سال 98، سال انتخابات مجلس هست و سال بعد، بحث هاي رياست جمهوري هست. کي مي خواهيم تصميم بگيريم؟ علاوه بر اين، اقتضاء قانوني را ببينيد. شما تصويب کرديد که دولت به تدريج تا سال پايان برنامه ششم، قيمت حامل هاي انرژي را به فوب برساند. اگر بخواهد به آن قيمت بدون افزايش قيمت ارز برساند، بايد هر ساله اين کار را بکند.

معاون اقتصادي سازمان برنامه و بودجه کشور در پايان خطاب به نمايندگان مجلس گفت: من خواهش مي کنم آنچه وظيفه شرعي و ملي شماست و در مقابل تاريخ و ملت و منافع ملي مسئوليد تصميم بگيريد. دولت با اين پيشنهاد موافق هست.

به گزارش فارس، در جريان بررسي بخش هاي درآمدي تبصره 18 لايحه بودجه سال 97 در جلسه ديروز صحن علني مجلس، پيشنهاد افزايش پلکاني قيمت بنزين براي مصارف مازاد بر الگوي مصرف، در سال آينده مطرح شد اما به تصويب مجلس نرسيد. پيشنهاد افزايش پلکاني قيمت بنزين توسط محمدرضا صباغيان، عضو کميسيون شوراها و امور داخلي کشور مطرح شد. متن طرح پيشنهادي اين نماينده مجلس عبارت بود از: «در سال آينده قيمت بنزين تا سقف 80 ليتر مصرف در ماه افزايش نيابد و به نرخ سال 96 محاسبه شود، اما بالاتر از اين ميزان به‌صورت پلکاني تا سقف 30 درصد افزايش يابد». همچنين جزئيات افزايش پلکاني نرخ بنزين تا سقف مشخص مذکور نيز به دولت تفويض اختيار شده بود. همانطور که اشاره شد، سيد حميد پورمحمدي، معاون اقتصادي سازمان برنامه و بودجه به عنوان نماينده دولت در موافقت با اين پيشنهاد صحبت کرد. از طرف ديگر هم علي اصغر يوسف نژاد، سخنگوي کميسيون تلفيق مجلس به عنوان نماينده اين کميسيون در مخالفت با اين پيشنهاد صحبت کرد. در نهايت اين پيشنهاد صرفا 69 راي موافق کسب کرد و به تصويب مجلس نرسيد.

بر اساس اين گزارش، در ماه هاي اخير، مرکز پژوهش هاي مجلس و برخي مراکز پژوهشي معتبر مانند شبکه کانون هاي تفکر ايران با اشاره به مزاياي متعدد بازگشت سهميه بندي بنزين و افزايش قيمت پلکاني آن صرفا براي پرمصرف ها، اين پيشنهاد را مطرح کرده و خواستار تصويب آن در قالب لايحه بودجه 97 توسط مجلس شوراي اسلامي شده بودند./فارس

انتهاي پيام/540 ک

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا