کد مطلب: 250476
بيماري‌هايي که شخصيت شما را تغيير مي‌دهند
تاریخ انتشار : 1396/11/28 10:55:37
نمایش : 174
ممکن است خلق و خو و برخي از عادت‌هاي شما به مرور زمان تغيير کند اما چيزهايي در وجودتان هست که دست نخورده باقي مي‌ماند. يک سري از بيماري‌ها مي‌توانند شخصيت شما را تحت تاثير قرار دهند و وادارتان کنند طوري رفتار کنيد که خارج از شخصيت شماست.
طرز فکر و رفتار و احساس شماست که شما را مي‌سازد؛ عادت‌ها، خصلت‌ها و شيوه‌ي واکنش شما به دنياي اطراف‌تان بخش بزرگي از شخصيت شما را شکل مي‌دهد.
 
به گزارش برترين ها، ممکن است خلق و خو و برخي از عادت‌هاي شما به مرور زمان تغيير کند اما چيزهايي در وجودتان هست که دست نخورده باقي مي‌ماند. يک سري از بيماري‌ها مي‌توانند شخصيت شما را تحت تاثير قرار دهند و وادارتان کنند طوري رفتار کنيد که خارج از شخصيت شماست.
 
 
آلزايمر

اين بيماري روي تفکر، قضاوت، حافظه و تصميم گيري‌تان اثر مي‌گذارد و مي‌تواند باعث شود احساس پريشاني کنيد و واکنش متفاوتي نشان دهيد. مثلا ممکن است زود مضطرب شويد يا به راحتي دلخور شويد. به مرور زمان اين بيماري مي‌تواند تاثيرات جدي‌تري بگذارد. يک فرد متواضع و اهل فکر ممکن است سلطه طلب و پرتوقع شود. يا کسي که خيلي نگران و مضطرب بود يا به راحتي دچار استرس مي‌شد ممکن است خونسرد و بي‌تفاوت بشود.
 

زوال عقل يا اجسام لويي

بعد از آلزايمر، زوال عقل يا اجسام لويي، شايع‌ترين نوع از دست دادن مشاعر است. انباشت پروتئين‌هاي غيرعادي به نام اجسام لويي در نواحي از مغز که حافظه، حرکت و تفکر را کنترل مي‌کنند شکل مي‌گيرد. بنابراين هم از لحاظ فيزيکي روي فرد تاثير مي‌گذارد و هم از نظر رواني. افرادي که اين بيماري را دارند، منفعل‌‌تر شده و نسبت به علاقه مندي‌هاي هميشگي و فعاليت‌هايي که داشتند، هيجان و انگيزه‌ي خود را از دست مي‌دهند.

بيماري پارکينسون

شايد با کمي لرزش در دستهاي‌تان شروع شود اما بيماري پارکينسون مي‌تواند در نهايت طرز راه رفتن، حرف زدن، خوابيدن و طرز فکرتان را تحت تاثير قرار بدهد. حتي به زودي مي‌تواند منجر به چيزهايي مثل وسواس نسبت به
 مسائل جزئي يا بي‌احتياطي‌هاي ناگهاني شود. بعدا شايد به نظر گيج و حواس پرت بياييد يا مثل گذشته اجتماعي و برونگرا نباشيد. تمرکز و توجه‌ نيز کار سختي خواهد شد.

بيماري هانتينگتون

اين بيماري است که با آن متولد مي‌شويد اما معمولا در دهه‌ي 30 يا 40 عمر خود را نشان مي‌دهد. اين بيماري به سلول‌هاي مغز آسيب زده و روي تمام بخش‌هاي زندگي اثر مي‌گذارد. ممکن است به سختي بتوانيد به طور واضح فکر کنيد يا آنقدر عصباني شويد که با مشت به ديوار بکوبيد و يا چيزهاي اساسي مثل مسواک زدن را فراموش کنيد. حتي ممکن است ندانيد اين اتفاق‌ها بخاطر بيماري‌تان هستند!

مولتي پل اسکلروزيس يا MS

در اثر اين بيماري سيستم ايمني شما به اعصاب مغز و نخاع حمله مي‌کنند. بيماري MS مي‌تواند مشکلات مختلفي ايجاد کند، از مشکلات مثانه گرفته تا ناتواني در راه رفتن. در برخي موارد مي‌تواند موجب احساس سرخوشي غيرعادي شود، يعني شادي فراتر از حد نرمال و غير واقعي. بيماري MS مي‌تواند باعث خنده يا گريه‌اي شود که خارج از کنترل به نظر رسيده يا ربطي به احساس واقعي‌تان ندارد.

بيماري تيروئيد

تيروئيد هورمون‌هايي توليد مي‌کند که به بدن مي‌گويند با چه سرعتي کار کند. اگر اين هورمون‌ها زياد باشند درست مثل اين است که کسي پايش را مدام روي پدال گاز گذاشته است. ممکن است حساس و مضطرب شده و نوسانات خلقي پيدا کنيد. اگر هم به اندازه‌ي کافي از اين هورمون‌ها توليد نکنيد، شخصيت‌تان ممکن است گنگ و بي‌تفاوت به نظر برسد. شايد فراموشکار شويد و به سختي بتوانيد در مورد چيزي درست فکر کنيد. بيماري تيروئيد اگر درمان نشود، مي‌تواند تاثيرات ماندگار روي مغز بگذارد.
 
 

تومور مغزي

وجود يک تومور در لُب جلويي مغز مي‌تواند روي نواحي از مغز که شخصيت، هيجانات، حل مسئله و حافظه را کنترل مي‌کنند اثر بگذارد. اين اتفاق باعث فراموشکار شدن و پريشاني مي‌شود. همچنين مي‌تواند نوسانات خلقي ايجاد کرده و شما را تهاجمي کند يا حتي اختلال پارانوئيد بوجود بياورد، مثلا فکر کنيد کساني آمده‌اند که شما را بدزدند در حاليکه واقعيت ندارد.

برخي انواع سرطان

تومور در مغز و طناب نخاعي، تنها چيزهايي نيستند که مي‌توانند  روي شخصيت اثر بگذارند. اگر تومور سرطاني در غده‌ي هيپوفيز داشته باشيد که کنترل کننده‌ي سطح هورمون‌هاست، همين تاثير را خواهد گذاشت. آدنوکارسينوم نيز عواقب مشابهي به دنبال دارد. آدنوکارسينوم مي‌تواند در تمام بدن شامل سينه‌ها، روده‌ بزرگ، ريه‌ها و لوزالمعده روي بدهد.

سکته مغزي

وقتي جريان خون در قسمتي از مغز قطع مي‌شود، سلول‌ها اکسيژن کافي دريافت نکرده و شروع به مُردن مي‌کنند. تاثيري که اين اتفاق بر شخصيت شما مي‌گذارد بستگي به طول مدت سکته‌ مغزي و جايي از مغز که دچارش شده دارد. ممکن است نتوانيد قسمت‌هايي از بدن‌تان را حرکت بدهيد و شخصيت‌تان را نيز تحت تاثير قرار بدهد. شايد به راحتي صبر و تحمل خود را از دست بدهيد، دچار نوسانات خلقي شديد بشويد يا نسبت به قبل، ناگهاني‌تر و وسواسي‌تر رفتار کنيد.

آسيب تروماتيک مغز

بعد از يک ضربه‌ي جدي به سر، تغييراتي در شخصيت ممکن است علائم پنهاني باشند که به مرور زمان روي مي‌دهند. در موارد شديدتر، شايد فرد ديگري به نظر برسيد! يعني مثلا چيزهايي بگوييد يا کارهايي بکنيد که قبلا هرگز نمي‌گفتيد يا انجام نمي‌داديد.

افسردگي

حتما مي‌دانيد که افسردگي بر تمام جنبه‌هاي زندگي اثر مي‌گذارد. افسرگي نه فقط خلق و خو بلکه طرز فکر، حافظه و تصميم گيري‌ها را نيز تحت الشعاع خود قرار مي‌دهد. افسردگي مي‌تواند باعث شود نگاه‌تان به دنياي اطراف‌تان تغيير کند. اين بيماري در زنان و مردان متفاوت است. زنان معمولا احساس بي‌ارزش بودن، اندوه و گناه مي‌کنند در حاليکه مردان دچار احساس خستگي، خشم و آزردگي مي‌کنند.

اختلال وسواس فکري – عملي

اين بيماري (OCD) باعث مي‌شود احساس اضطراب کنيد و افکار و تمايلاتي داشته باشيد که نتوانيد کنترل‌ يا متوقف‌شان کنيد. مثلا ممکن است دست‌هاي‌تان را بارها و بارها بشوييد. شايد هم براي انجام يک کار ساده آنقدر ترديد و دقت به خرج دهيد که نتوانيد تمامش کنيد. اگر کسي انتقاد يا سرزنش کند ممکن است بدتر هم بشويد زيرا اضطراب‌تان را تغذيه مي‌کند.

اختلال دوقطبي

اختلال دوقطبي موجب تغييراتي در خلق و خو مي‌شود که فراتر از فراز و نشيب‌هاي معمول زندگيست. وقتي شاد و روبراه هستيد، خوب و تند حرف مي‌زنيد و ريسک‌هاي بزرگ مي‌کنيد. وقتي هم که حال و حوصله نداريد يا اندوهگين هستيد ممکن است مدام نگران باشيد و کم انرژي و احساس بي‌ارزش بودن و پوچي بکنيد. گاهي اوقات نيز ممکن است احساس‌تان ترکيبي از هر دو باشد. اين تغييرات شديد مي‌توانند خواب و انرژي‌تان  را بهم بزنند و به سختي بتوانيد درست و واضح فکر کنيد.

اسکيزوفرني يا روانگسيختگي
اين بيماري جدي رواني مي‌تواند باعث شود صداهايي بشنويد يا چيزهايي ببينيد که وجود ندارند. شايد هم به وجود چيزهايي باور داشته باشيد که در واقع وجود خارجي ندارند. ابتدا ممکن است فقط اينطور به نظر برسد که خيلي آدم اجتماعي نيستيد اما به مرور زمان و با تشديد بيماري علائمي چون ناتواني در جمع و جور کردن افکار يا مشکل داشتن در حرف زدن با ديگران بروز مي‌کنند. شايد هم جوري رفتار کنيد که دور از شخصيت شماست و قابل پيش بيني نبوده و کنترل نشدني است.

انتهاي پيام/540 ک
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا