کد مطلب: 250493
ظريف: حضور آمريکا در سوريه، بسيار خطرناک است
تاریخ انتشار : 1396/11/30 12:58:28
نمایش : 196
ظريف در افتتاحيه کنفرانس والداي گفت ايران هيچ پايگاه نظامي در سوريه ندارد.
به گزارش کلار به نقل از ايسنا، وزير امور خارجه کشورمان در بخشي از سخنان خود در کنفرانس والداي گفت: تنها موضوعي که آمريکا به آن فکر مي کند نحوه مقابله با ايران در منطقه است. وي تاکيد کرد: ايران هيچ پايگاه نظامي در سوريه ندارد.

وزير امور خارجه کشورمان با اشاره به برخي اقدامات نادرست کشورهاي منطقه، گفت: در عراق،‌ سوريه و يمن بايد حاکميت ارضي اين کشورها حفظ شود و تنها راه‌حل برون‌رفت از بحران در اين کشورها راه‌حل سياسي است.

ظريف گفت: بايد با اشغالگري خاک سوريه مقابله شود و زندگي در کشورهايي مثل سوريه و عراق از سر گرفته شود و اين موضوع يک وظيفه اخلاقي براي جمهوري اسلامي ايران است. ايران با داعش در اين کشورها مبارزه کرده است. اين دو کشور قربانيان زيادي را از دست داده‌اند.

وي افزود: وحدت اراضي عراق و سوريه بايد حفظ شود. با اين روش‌ها مي‌توانيم کارهاي خوبي را براي جلوگيري از افراطي‌گري انجام دهيم و درواقع آن را شکست دهيم. همه کشورها بايد به حاکميت عراق و سوريه احترام بگذارند.

ظريف در مورد درگيري‌هاي چند سال اخير در يمن نيز افزود: برخي‌ها با آغاز اقدام نظامي عليه يمن گمان مي‌کردند که راه‌حل بحران در اين کشور استفاده از زور است اما آنها اشتباه مي‌کردند. ما بايد در يمن به راه‌حل سياسي دست يابيم چرا که راه‌حل نظامي محکوم به شکست است و منجر به فاجعه‌هاي انساني مي‌شود.

وزير امور خارجه کشورمان اظهار کرد: وقتي کشورها مواضع غيرانساني و نادرستي را اتخاذ کردند و با داعش همکاري داشتند ايران و روسيه را متهم مي‌کنند. اين قبيل اتهام‌زني‌ها راه‌حل نيست. ما همواره خواستار راه‌حل‌هاي سياسي بوده‌ايم.

وي افزود: در يمن با اين روش‌ها مخالفت کرديم. سازمان ملل طرح گفت‌وگو در يمن را که از سوي ايران مطرح شد پذيرفت. قطعنامه شوراي امنيت تاکيد مي‌کند که براي حل اختلافات در يمن بايد از راه‌حل گفت‌وگو استفاده کرد چرا که مي‌تواند بسيار مفيد باشد و اختلافات را حل کند. ما بايد افکار قديمي را کنار بگذاريم.

ظريف ادامه داد: ائتلاف‌هاي شکل گرفته عليه برخي کشورها درست نيست. در دوران جنگ تحميلي ايران، کشورهاي منطقه به اتفاق به صدام کمک کردند که در نهايت اين کمک‌ها عليه خود اين کشورها استفاده شد. ما بايد در منطقه خليج‌فارس اصل را بر همکاري بگذاريم که کشوري نتواند بر ديگر کشورها سلطه داشته باشد در اين صورت مي‌توانيم امنيت منطقه را حفظ کنيم. بايد روش‌هاي جديد را به کار گيريم که براي تامين ثبات بتواند به ما کمک کند. ما نبايد امنيت خود را از طريق ناامن کردن ديگر کشورها تامين کنيم.

وي ادامه داد: بايد بين کشورها احترام متقابل باشد و حق آنها رعايت شود که اين مساله مهمي است.

ظريف گفت: روسيه موضع عقلاني خوبي در منطقه دارد و مي‌تواند نقش محوري را در اجراي مذاکرات صلح در منطقه داشته باشد.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا