کد مطلب: 250511
علت حساسيت دندان‌ها چيست؟
تاریخ انتشار : 1396/12/03 12:55:59
نمایش : 249
اگر هنگام مصرف خوراکي‌هاي گرم يا سرد در دندان‌هايتان احساس ناراحتي و درد مي‌کنيد بايد بدانيد که اين فقط نشانه‌ پوسيدگي دندان نيست.
به گزارش کلار، در حاليکه احساس درد در دندان پس از خوردن خوراکي‌هاي گرم يا سرد نشانه‌اي از پوسيدگي است اين درد همچنين در ميان افرادي که دندان‌هاي حساس دارند شايع‌ است.

به گزارش ايسنا، حساسيت دندان‌ها حالتي است که دندان‌ها هنگام واکنش به محرک مشخصي از قبيل دماي گرم يا سرد احساس درد يا ناراحتي مي‌کنند. اين مشکل مي‌تواند مزمن يا موقت باشد و همچنين يک يا چندين دندان درگير آن مي‌شوند.

حساسيت دنداني مي‌تواند عوامل مختلفي داشته باشد اما بيشترين موارد دندان‌هاي حساس به راحتي و با تغيير در نوع بهداشت دهان و دندان قابل درمان است.

افراد داراي دندان‌هاي حساس در واکنش به محرک‌هاي مشخص احساس درد را تجربه مي‌کنند. فرد اين احساس را در ريشه‌هاي دندان‌هاي آسيب ديده دارد. از جمله شايع‌ترين عوامل محرک در بروز اين درد مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

- نوشيدني و خوراکي‌هاي داغ/سرد

- هواي سرد

- نوشيدني و خوراکي‌هاي شيرين/حاوي اسيد

- آب سرد بخصوص هنگام شست و شوي دندان‌ها

- مسواک زدن و کشيدن نخ دندان

برخي از افراد به طور طبيعي نسبت به ديگران دندان‌هاي حساسي دارند که ناشي از داشتن ميناي دندان نازک است. ميناي دندان بخش بيروني دندان است که از آن حفاظت مي‌کند.

در بسياري از موارد ميناي دندان بر اثر عوامل زير از بين مي‌رود:

- شست و شوي شديد دندان با مسواک

- استفاده از مسواک سفت

- به هم ساييده شدن دندان‌ها هنگام شب

- مصرف مرتب خوراکي‌ها و نوشيدني‌هاي اسيدي

همچنين در برخي مواقع، شرايط ديگري هم مي‌تواند به حساسيت دنداني منجر شود. به طور مثال رفلاکس اسيد معده باعث مي‌شود اسيد از معده و مري بالا آمده و با گذشت زمان دندان‌ها را پوسيده مي‌کند. همچنين بيماري‌هايي که موجب استفراغ‌هاي متعدد مي‌شوند مي‌توانند به ميناي دندان آسيب وارد کنند.

پوسيدگي، شکستگي دندان و از بين رفتن مواد مورد استفاده در پر کردن دندان‌هاي خراب مي‌توانند موجب حساسيت دنداني شوند. برخي مواقع حساسيت دنداني موقتي است و به دنبال پر کردن دندان اتفاق مي‌افتد. در اين شرايط حساسيت تنها به يک يا چند دندان اطراف دندان ترميم شده محدود مي‌شود و پس از چند روز بهبود پيدا مي‌کند.

به گزارش هلث لاين، در صورتيکه حساسيت دنداني خفيف باشد مي‌توان با روش‌هاي ساده‌اي از جمله استفاده از خمير دندان‌هاي مناسب، مصرف دهان‌شويه‌هاي فاقد الکل و استفاده از مسواک‌هاي نرم اين مشکل را برطرف کرد.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا