کد مطلب: 250521
راهکار‌هاي مفيد براي کاهش کمردرد
تاریخ انتشار : 1396/12/05 13:32:53
نمایش : 143
يک متخصص طب ايراني با اشاره به اينکه افراد مبتلا به کمردرد بهتر است شير را داغ کرده و همراه با عسل بنوشند، گفت: حمام رفتن بعد از غذا خوردن سبب کمردرد مي‌شود.
کلار؛ دکتر عليرضا عباسيان متخصص طب ايراني درباره راهکار‌هاي طب ايراني در کاهش کمر درد اظهار کرد: ابتدا علت اصلي کمردرد بايد بررسي و مشخص شود کمردرد به دليل برداشتن بار سنگين به وجود آمده و سبب بروز مختصري بيرون زدگي در ناحيه کمرشده يا اينکه به علت پارگي شريان آئورت، وجود سنگ کليه، بروز عفونت يا سرطان به وجود آمده که در اين موارد فرد بايد تحت معاينه، آزمايش و بررسي پزشک حاذق قرار گيرد.

وي افزود: در هنگامي که کمردرد به صورت شديد نبوده، بدونخونريزي گوارشي باشد و فرد کاهش وزن شديد نداشته باشد، داراي سابقه ديابت، سکته مغزي و قلبي نباشد و کمر درد او کمتر از ۳ روز باشد نيازي به مراجعه به پزشک نيست و با استراحت، گرم گردن و عدم بلند کردن جسم سنگين کمر درد وي کاهش مي‌يابد.

اين متخصص طب ايراني با بيان اينکه شايع‌ترين علت به وجود آمدن کمردرد به دليل فعاليت شديد به دنبال پر بودن شکم پس از ناهار يا شام است، عنوان کرد: براي پيشگيري از اين مسئله توصيه مي‌شود بعد از خوردن غذا ۱۵ تا ۲۰ دقيقه افراد استراحت کنند.

عباسيان خاطرنشان کرد: فعاليت رواني شديد همچون بحث و مجادله کردن، حمام رفتن بعد از غذا خوردن سبب بروز کمردرد مي‌شود که خودداري کردن از اين اعمال سبب پيشگيري از کمردرد مي‌شود.

وي در خصوص غذا‌هايي که سبب تشديد کمردرد مي‌شود، گفت: به طور کلي غذا‌هايي که حالت خام و خميري دارند همچون ماکاروني، پاستا، لازانيا، آش رشته‌دار، سيب زميني، سوپ خامه‌دار و خوردن خمير داخل نان نيز به افرادي که داراي کمردرد هستند توصيه نمي‌شود چراکه سبب تشديد کمردرد در اين افراد مي‌شود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران اضافه کرد: توصيه ما به افرادي که داراي کمردرد هستند اين بوده که شير را به صورت سرد ننوشند و آن را داغ کرده و همراه با کمي عسل و زنجبيل ميل کنند همچنين پنير را همراه با آويشن و زنيان، ماست را با نعنا و آويشن مصرف کنند و با فاصله دو ساعت قبل يا پس از غذا از سالاد، آب، دوغ و ترشي استفاده کنند و از خوردن غذا‌هاي مانده که سبب بروز کمر درد مي‌شود، نيز خودداري کنند.

عباسيان يادآور شد: در افراد مبتلا به کمردرد به هيچ عنوان ماساژ توصيه نمي‌شود چراکه در مدت زمان کوتاه سبب بهبود همان نقطه شده، ولي پس از آن در صورت وجود مواد زائد مي‌تواند در ساير نقاط بدن پخش شده و سبب بروز بيماري‌هاي ديگر شود.

وي خاطرنشان کرد: همچنين مصرف گوشت شتر مرغ و شتر جوان، نارگيل، فندق، پسته، کرفس و گيشنيز نيز در بهبود کمردرد‌هاي خفيف موثر بوده و آنچه که بسيار حائز اهميت است اين بوده که افراد در مصرف مواد غذايي خود بايد دقت لازم را داشته باشند تا دچار يبوست و مشکلات همراه آن نشوند.

منبع: خبرگزاري سلامت
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا