به گزارش کلار، با دانستن برخي ترفندهاي امدادي قادر خواهيد بود در شرايط بحراني، زندگي خود يا ديگران را از مرگ يا خطرات جدي نجات دهيد. هر چه بيشتر در مورد تله‌هاي سلامتي زندگي بشر بدانيد، بهتر مي‌توانيد به حفظ سلامت خود بپردازيد.

اين را در نظر داشته باشيد که برخي از بيماري‌ها شبيه هم هستند. اين در حاليست که روش‌هاي درمان آنها با هم فرق دارد.

حمله قلبي

قلب انسان عضله‌اي است که براي حفظ سلامت به جريان خون کافي نياز دارد. حمله قلبي هنگامي روي مي‌دهد که جريان خون حاوي اکسيژن در قلب متوقف شود. اگر خون حاوي اکسيژن نتواند حتي به يک بخش قلب برسد، فرد در خطر مرگ قرار خواهد گرفت.

نشانه‌هاي حمله قلبي شامل موارد زير است:

ناراحتي در قفسه سينه: ممکن است فرد فشار، گرفتگي، کشيدگي يا درد در قفسه سينه خود حس کند.
تنگي نفس: اين مشکل ممکن است همراه با درد سينه يا بدون آن ايجاد شود.

افزايش اضطراب و نگراني

درد در نواحي مختلف بدن: فرد ممکن است در گردن، شکم، کمر، فک يا بازوهاي خود – به‌ويژه در سمت چپ بدن – احساس درد پيدا کند.
سرفه کردن: از آنجايي که قلب نمي‌تواند نيازهاي ضروري بدن را تامين کند، ممکن است خون درون ريه‌ها نشت کند و سبب ايجاد سرفه شود.
به محض مشاهده هر کدام از اين نشانه‌ها فورا با اورژانس تماس بگيريد.

ايست قلبي

ايست قلبي يک حمله ناگهاني است که منجر به توقف فعاليت‌هاي قلب، تنفس و حافظه در فرد مي‌شود. اين مشکل اغلب با حمله قلبي اشتباه گرفته مي‌شود اما اين دو خطر با يکديگر متفاوت هستند.

در حمله قلبي جريان خون در قلب متوقف مي‌شود اما در ايست قلبي، قلب به‌طور ناگهاني از تپيدن باز مي‌ماند. حمله قلبي يک بيماري چرخشي است اما ايست قلبي در نتيجه بد عمل کردن سيستم الکتريکال بدن ايجاد مي‌شود. از نشانه‌هاي ايست قلبي مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

از بين رفتن ناگهاني واکنش بدن: در چنين شرايطي شما هيچ واکنش از فرد مشاهده نخواهيد کرد.
نداشتن تنفس طبيعي: ممکن است فرد تندتند نفس بکشد.
ضعف بدن: اين مورد مخصوصا هنگام ورزش کردن ممکن است پديدار شود.
در صورت مشاهده اين نشانه‌ها لازم است سريعا با اورژانس تماس بگيريد. در اين فاصله به بيمار سي‌پي‌آر بدهيد. با کف دست روي سينه آنها فشار سنگين وارد کنيد به گونه‌اي که سينه پس از هر فشاري بالا بيايد.

سکته

رايج‌ترين نشانه سکته، سردردهاي ناگهاني و بسيار شديد است. به اين مشکل، حمله مغزي مي‌گويند زيرا جريان خون در برخي از نقاط مغز متوقف مي‌شود. در نتيجه سلول‌هاي مغزي با کمبود اکسيژن مواجه شده و مي‌ميرند. مرگ سلول‌هاي مغزي منجر به از دست دادن حافظه و کنترل عضلات خواهد شد.

آشنايي با نشانه‌هاي سکته مي‌تواند از بروز آن پيشگيري کند. البته در اغلب مواقع مردم نشانه‌هاي سکته مغزي را با ايست و حمله قلبي اشتباه مي‌گيرند.

نشانه‌هاي سکته شامل موارد زير است:

بي‌حسي و ضعف اعضاي صورت، دست‌ها يا پاهاي يک طرف بدن
مشکل در راه رفتن، درک کردن محيط يا مشکل داشتن در حرف زدن
از دست دادن قدرت بينايي در يک يا هر دو چشم
فورا با اورژانس (۱۱۵) تماس بگيريد تا در راه رساندن بيمار به بيمارستان، اقدامات پزشکي لازم براي زنده نگه داشتن او توسط نيروهاي متخصص انجام بگيرد.

بيماري سرخرگ تاجي

در بيماران کرونري قلبي، سرخ‌رگ‌هاي تاجي تنگ و باريک مي‌شوند (استنوسيس) و عضلات قلب از رسيدن خون و اکسيژن کافي محروم مي‌گردند. اگر اين سرخرگ به‌طور کامل مسدود شود، حمله قلبي روي خواهد داد.

مطالعات نشان داده که در افراد بالاي ۵۰ سال که در خطر مشکلات قلبي قرار دارند، مصرف دوز پايين آسپرين در هر روز مي‌تواند از حملات قلبي و سکته پيشگيري کند.

نشانه‌هاي بيماري سرخرگ تاجي شامل موارد زير است:

آنژين (درد گلو با تنگي نفس): يا درد سينه در سمت چپ بدن يا بخش مياني بدن ظاهر مي‌شود.
تنگي نفس: در اثر نداشتن پمپاژ درست خون توسط قلب پديدار مي‌شود.
از کار افتادن قلب: در اثر کاهش جريان خون يا حمله قلبي، قلب براي پمپاژ کردن خون انرژي کافي نخواهد داشت.
در اولين قدم بايد سريعا با مرکز فوريت‌هاي پزشکي تماس بگيريد.

اگر سبک زندگي سالمي نداريد، حتما آن را تغيير دهيد.

هميشه مراقب مواد غذايي مصرفي خود باشيد و رژيمي که براي سلامت قلب مضر است را ترک کنيد.

آريتمي

آريتمي هر نوع تغيير غيرطبيعي ريتم قلب است که سبب تندتر يا کندتر زدن قلب مي‌شود. برخي از نشانه‌هاي آريتمي قلبي را احساس نمي‌کنند و اين امر بايد توسط پزشک تشخيص داده شود. اشخاصي که قلب سالمي دارند بين ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقيقه تپش دارند.

نشانه‌هاي اين بيماري به نوع آريتمي بستگي دارد:

چهار نوع اصلي آريتمي وجود دارد: ضربان اضافي، تاکيکاردي فوق بطني، آريتمي بطني، و برادي کاردي.

تاکيکاردي (ضربان سريع‌تر قلب نسبت به وضعيت نرمال)

سرگيجه يا داشتن احساس سبک بودن
ضعف کردن، غش کردن
ضعف ناگهاني
مشکل داشتن در تنفس
برادي کاردي (ضربان ضعيف‌تر قلب نسبت به وضعيت نرمال)

گلودرد توام با تنگي نفس (آنژين) يا درد سينه
عدم توانايي در تمرکز
احساس خستگي
عرق کردن
فورا با اورژانس (۱۱۵) تماس بگيريد. اگر سي‌پي‌آر بلد هستيد، حتما روي بيمار انجام دهيد تا اورژانس به محل برسد.

نارسايي قلب

نارسايي قلبي زماني رخ مي‌دهد که قلب قادر به پمپاژ کافي نيست و نمي‌تواند جريان خون کافي را به اعضاي بدن برساند. اين بيماري ممکن است در نتيجه باريک شدن شريان‌هاي قلب يا فشار خون بالا پديدار شود و در نتيجه قلب براي پمپاژ خون قدرت کافي نخواهد داشت. بسياري از بيماري‌هاي قلبي مربوط به نارسايي قلب هستند و اغلب در افراد بالاي ۶۵ سال ظاهر مي‌شود.

علائم و نشانه‌هاي اين بيماري شامل موارد زير است:

نداشتن قدرت کافي براي ورزش کردن

گلودرد
تنگي نفس
خستگي مفرط
ورم ساق پا
از دست دادن اشتها
حبس آب و مايعات
در صورت مشاهده نشانه‌هاي بالا در وهله اول با مرکز فوريت‌هاي پزشکي تماس بگيريد. سپس اگر بيمار دچار حساسيت است، به او آسپرين بدهيد تا جويده و قورت دهد.

اگر فرد از هوش رفته بود حتما CPR انجام دهيد.

براي امدادرساني اوليه به اشخاص خوب است از اشتباهات زير پرهيز کنيد:

در اولين قدم به او تنفس دهان‌به‌دهان ندهيد. در عوض، کف يک دست را روي دست ديگر گذاشته و روي قفسه سينه فرد فشار وارد کنيد. تنفس دهان‌به‌دهان را فقط در مواقعي که مثلا شخص در دريا غرق شده باشد، اوردوز دارويي کرده باشد يا با گاز مونوکسيد کربن مسوم شده باشد، بايد انجام داد.

هرگز به بيماري که آب بدنش را از دست داده، نوشابه يا آب‌گازدار ندهيد زيرا اين نوشيدني‌ها مي‌تواند تشنگي او را بدتر کند. بدون شک آب بهترين گزينه براي آبرساني به بدن بيمار است.

اگر بدن فرد دچار کبودي شده باشد، به هيچ عنوان يخ را مستقيم روي محل قرار ندهيد، حتما آن را در پارچه يا کمپرس‌هاي مخصوص بريزيد و سپس به مدت ۲۰ دقيقه در محل کبودي بگذاريد. ۲۰ دقيقه بعد، دوباره به مدت ۲۰ دقيقه کمپرس يخ را روي کبودي بگذاريد و چندين مرتبه اين کار را تکرار کنيد تا نتيجه خوبي بگيريد.

وقتي خون‌دماغ مي‌شويد هرگز سر خود را به عقب خم نکنيد زيرا ممکن است خون به گلويتان برود. در عوض، سر را در حالت طبيعي نگه داريد به طوري که چانه به موازات زمين قرار داشه باشد.

اگر غذايي در گلوي فردي پريد، به پشت او نکوبيد زيرا ممکن است شئ خارجي در ناي او پايين برود و اوضاع را بدتر کند. در عوض، پشت سر فرد بايستيد، او را به سمت جلو خم کنيد، يکي از دستان خود را دور کمر او بگيريد و با پاشنه دست ديگر به پشت شانه او ۵ ضربه بزنيد. سپس او را صاف کنيد و با کنار شست دست، شکم فرد را به سمت داخل و بالا فشار دهيد تا شئ خارجي از گلو بيرون بيايد.

اگر کسي تب داشت، الکل به پوست او نماليد. الکل دماي پوست را پايين مي‌آورد اما خيلي زود جذب مي‌شود و سپس ممکن است موجب سرماي شديد و لرزش شود. همچنين ممکن است فرد دچار مسموميت الکلي شود. به جاي اين کار، لباس‌هاي اضافه بيمار را درآورده و داروي ضدتب به او بدهيد.

منبع:روزياتو