کد مطلب: 250551
نيويورک تايمز مدعي شد
موافقت اروپايي‌ها با ۳ اصلاح و تغيير در برجام
تاریخ انتشار : 1396/12/08 11:29:52
نمایش : 204
عليرغم تاکيد ايران در زمينه غيرقابل تغيير بودن برجام، روزنامه آمريکايي در مطلبي مدعي شد کشورهاي اروپايي با انجام برخي تغييرات در ارتباط با برجام موافقت کرده‌اند.
به گزارش کلار، در حالي که اظهارات ضد برجامي مقام‌هاي آمريکايي از شخص رئيس‌جمهور گرفته تا نماينده اين کشور در سازمان ملل ادامه دارد، نيويورک تايمز گزارشي با اين عنوان منتشر کرد: «بازنويسي کردن توافق ايران؟ اروپايي‌ها راه‌حل ديگري پيشنهاد مي‌کنند: (ايجاد) يک باب جديد».

در اين گزارش آمده است؛ «تهديد رئيس‌جمهور ترامپ براي پاره کردن توافق هسته‌اي ايران، سبب گردهم آمدن فوري پايتخت‌هاي اروپايي براي حفظ توافق شدند البته نه با بازنويسي کردن آن، بلکه با ايجاد يک توافق به منظور توقف برنامه موشک بالستيک ايران و دائمي کردن محدوديت‌هاي اين کشور براي توليد سوخت هسته‌اي.

وزارت خارجه آمريکا در حال تلاش براي جلب حمايت اروپايي از مفاد جديد سرسختانه‌اي (به برجام) است که اساسا به ايران به عنوان عمل انجام شده، ارائه خواهد شد و اگر اين کشور به آن عمل نکند، با تهديد ازسرگيري تحريم‌ها مواجه خواهد شد.

ايراني‌ها تاکنون در رد اين اقدامات(دولت آمريکا)، آن را تلاشي پشت پرده براي باز کردن دوباره پرونده توافق هسته‌اي سال 2015 خوانده‌اند؛ توافقي که توسط باراک اوباما خلف آقاي ترامپ مورد مذاکره قرار گرفت.

مذاکرات فرا آتلانتيک(بين اروپا و آمريکا) که تحت رهبري برايان هوک، عضو نه چندان مهم و ارشد وزارت خارجه آمريکا در حال انجام است، مملو از خطرات است که البته اين موضوع که شايد آقاي ترامپ هر آنچه که اروپايي‌ها به او پيشنهاد کنند را رد کند، يکي از کم اهميت‌ترين اين خطرها نيست. او توافق را "فاجعه‌بارترين توافق" خوانده و از بريتانيا، فرانسه و آلمان خواسته که تا 12 ماه مي آن را اصلاح و تعمير کنند وگرنه او آمريکا را از توافق بيرون خواهد برد.


برايان هوک مدير بخش سياستگذاري وزارت خارجه آمريکا

دستورالعمل‌هاي(دولت آمريکا) که به نيويورک تايمز نشان داده شده‌اند، تصريح شده که اروپايي‌ها موافق سه تعمير و اصلاح اساسي هستند: (1) تعهد براي مذاکره مجدد در قبال محدوديت‌هاي آزمايش موشکي توسط ايران، (2) دادن اطمينان مبني بر اينکه بازرسان دسترسي نامحدود و بي قيد و شرط به پايگاه‌هاي نظامي ايران داشته باشند و (3) تمديد و گسترش دادن تاريخ‌هاي انقضاي(غروب آفتاب) توافق براي ممانعت از، از سرگيري توليد سوخت هسته‌اي بسيار فراتر از محدوديتهاي کنوني(برجام) که در سال 2030 منقضي مي‌شود.

ديپلمات‌هاي اروپايي مي‌گويند که زمينه براي توافق درباره موشک‌ها و بازرسي‌ها وجود دارد اما هنوز زمينه براي توافق درباره طول مدت توافق وجود ندارد. آنها استدلال و بحث مي‌کنند که بازنويسي کردن اين مفاد سبب از بين بردن ابزار چانه‌زني که آنها ساخته‌اند خواهد شد نه فقط چانه زني با ايران بلکه چانه زني با روسيه و چين که دو امضا کننده اين توافق هستند و نقض توافق، دست ايران را براي کار دوباره روي سلاح‌هاي اتمي باز خواهد گذاشت.

به همين دليل است که اروپايي‌ها در حال طرح کردن مفهوم يک توافق اضافي و متمم هستند که به جاي برهم زدن توافق کنوني(برجام)، توافق را گسترش خواهد داد. دو طرف(اروپا و آمريکا) در حال آماده شدن براي ديدار دوباره در ماه‌ آينده ميلادي در برلين هستند. هفته گذشته در پاريس، (اروپايي‌ها) از آقاي هوک خواستند در صورتي که آنها با گسترش و تمديد(توافق هسته‌اي با ايران) موافقت کنند، تضمين‌هايي مبني بر اينکه آقاي ترامپ قول دهد بنا به برخي ديگر از بهانه‌ها، توافق را پاره نکند، ارائه دهد.

آقاي هوک، وکيل جمهوريخواه که در حال حاضر مدير بخش سياستگذاري وزارت خارجه است، به آنها گفت که اين درخواست را به واشنگتن منتقل خواهد کرد.

ديپلمات‌هاي اروپايي نگران هستند که بي اعتنايي و تمسخر توافق از سوي آقاي ترامپ آن چنان عميق است که او براي خارج شدن از آن دلايل ديگري پيدا خواهد کرد.

تيم امنيت ملي رئيس‌جمهور- آقاي تيلرسون(وزير خارجه)، جيمز متيس وزير دفاع و ژنرال اچ آر مک مستر مشاور امنيت ملي تاکنون سه مرتبه با صحبت کردن با ترامپ، او را از پاره کردن توافق بازداشتند. با هر ضرب‌الاجل درباره اعمال مجدد تحريم‌هاي ايران، اين کار سختتر مي‌شود(مجاز کردن ترامپ به تعليق تحريم‌هاي ايران و حفظ برجام سخت‌تر مي‌شود).

اعمال مجدد تحريم‌ها از قبيل گذاشتن بانک مرکزي ايران به ليست سياه، براي شرکت‌هاي اروپايي مشکلاتي جدي ايجاد خواهد کرد و احتمالا سبب تسريع در شکاف در اتحاد و ائتلاف فراآتلانتيک خواهد شد اما همانطور که آقاي دوبوويتز(مدير انديشکده به شدت ضد ايراني موسوم به "دفاع از دموکراسي‌ها") تاکيد کرده، رئيس‌جمهور(آمريکا) توان مرحله‌بندي کردن اعمال تحريم‌هاي عليه ايران را دارد و با اين روش، او مي‌تواند به عنوان اهرمي براي دادن زمان بيشتر جهت کار روي حصول به توافق(با اروپا درباره توافق جايگزين هسته‌اي با ايران)  استفاده کند.

او براي مثال مي‌تواند تحريم‌هايي عليه بانک مرکزي ايران به دليل حمايتش از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، اعمال کند اما اجراي تحريم‌هاي ثانويه عليه شرکت‌هاي خارجي که با بانک مرکزي ايران تعامل دارند را تا ضرب‌الاجل بعدي ماه جولاي تعليق کند.

اين روزنامه آمريکايي در پايان نوشت؛ براي اروپايي‌هايي که اغلب از توافق(برجام) خرسند هستند و هيچ فشار داخلي براي خروج از آن ندارند، ميل و لذت کمي براي چنين کاري وجود دارد اما آنها احساس مي‌کنند که چاره ديگري به جز همراه شدن با آن ندارند. يک ديپلمات اين وضعيت را با راضي نگداشتن و شوخ طبعي کردن با يک فاميل عصباني قياس کرد؛ فاميلي که اقامتگاه تعطيلات خانوادگي را در کنترل خود دارد و در فواصل معين، به سوزاندن اين اقامتگاه تهديد مي‌کند».

منبع: فارس

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا