به گزارش کلار، لوبلاگ در مقاله اي به قلم پيتر جنکينز ديپلمات سابق انگليسي نوشت ؛ عباس عراقچي طي هفته گذشته در لندن حضور داشت. وي يکي از مذاکره کنندگان در خصوص توافق هسته اي 2015 براي حل نگراني هاي بين الملل در خصوص فعاليت هاي هسته اي ايران بود .

به گزارش انتخاب؛ اين وبسايت در ادامه نوشت: وي در 22 فوريه طي يک مصاحبه با بي بي سي در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک و احتمال عدم حضور ايالات متحده در تمديد اين برنامه گفت " در صورتي که ايالات متحده اين توافقنامه را ترک کند ، ايران نيز به مفاد تعهد نامه پايبند نخواهد بود ، مگر آن که اروپا بتواند راهي براي حفظ مزاياي ايران در اين توافقنامه پيدا کند . "

عراقچي ادامه داد؛ ما متقاعد شده ايم که اين معامله مي تواند بدون آمريکا ادامه يابد.اما  ديگر شرکت کنندگان JCPOA براي نشان دادن حسن نيست و متقاعد کردن ايران بايد بتوانند JCPOA را حتي بدون ايالات متحده حفظ کنند. اين براي ما قابل قبول نيست که آمريکا  برجام را ترک کند و ما نيز به تعهدات خود پايبند بمانيم . طرف هاي اروپايي ها در تلاش  هستند تا از اين ماجرا  جلوگيري کنند . ما نيز براي هر سناريويي که ممکن است اتفاق بيافتد آماده هستيم. اگر آشکارا معامله اي وجود ندارد پس  هيچ محدوديتي نيز  در برنامه هسته اي ما وجود نخواهد داشت.

اکنون پرسش اين جا است که آيا عراقچي عمدا دورنماي خروج  ايران از توافق را  به تصوير کشيده شده است تا اروپا را تشويق کند تا از خروج  آمريکا از توافق  جلوگيري کند؟

 اين يک تاکتيک کلاسيک است. اما پاريس، برلين و لندن هيچ نشانه اي از نياز به چنين تشويقي نشان نداده اند. برعکس، با ناکامي در تضعيف مواضع دونالد ترامپ ، نشان داده اند در مجاب کردن وي قوي نيستند . ترامپ معتقد است  JCPOA  داراي نواقصي است که بايد اصلاح شوند . اين در حالي است که اروپا در پي راهکاري براي  سازش بين ايالات متحده و ايران است ، تا اين 2 را در کنار هم قرار دهد.

بدين ترتيب اين احتمال وجود دارد که سخنان عراقچي به حقيقت پيوسته و در صورت خروج ترامپ از توافق ، ايران نيز از پايبندي به تعهدات خود دست بردارد . اين موضوع حتي اگر ترامپ به اعمال محدوديت هاي سنگين تر عليه ايران اقدام کند نيز محتمل است . اقدام هايي مثل تمديد تحريم هاي تجاري و ...

اما مي توان به دلايلي به اين موضوع فکر کرد که خروج ايران از توافق نه تنها به نفع اين کشور نيست بلکه يک اقدام نامناسب محسوب مي شود ، چرا که به محض اين اتفاق روز خوش دشمنان ايران شامل ايالات متحده ، متحدانش در اورشليم و البته رياض رقم خواهد خورد .

از سوي ديگر اين خروج باعث مي شود فضاي مبتني بر اعتمادسازي که در سايه برجام توسط ايران در عرصه بن الملل ترسيم شده متزلزل شود (مگر اينکه تهران داوطلبانه اقدام به حفظ رفتار خود کرده  و تدابير هسته اي و محدوديت برنامه هاي  تحت JCPOA  را ادامه دهد) در نهايت نيز اين خروج ايران را نسبت به اهداف هسته اي خود آسيب پذير تر مي کند .

در کنار همه اين ها ، اين نکته نيز مهم است که خروج از برجام جزو کاراکترهاي هويت ديپلماسي ايران نيست.

انتهاي پيام/540 ک