کلار؛ مو نقشي غير قابل انکار در زيبايي ظاهري انسان دارد و درخشش آن مي تواند نشانه اي از وضعيت خوب سلامت باشد. شرايط ظاهري موي سر شما مي تواند سرنخ هايي از وضعيت سلامت کلي بدن در اختيارتان قرار دهد.

به گزارش عصر ايران به نقل از "پريونشن"، خوشبختانه براي حفظ سلامت پوست سر و مو مي توانيد اقدامات مختلفي انجام دهيد و اين روند از رژيم غذايي آغاز مي شود. برخي مواد غذايي مي توانند به سود پوست سر و مو باشند، در شرايطي که برخي ديگر نتايجي معکوس را رقم مي زنند.

پرهيز کنيد: شيريني ها

بد و خوب غذايي براي حفظ سلامت مو

وقتي يک ماده غذايي سرشار از قند يا تهيه شده از آرد پالايش شده، مانند نان سفيد يا دونات را مصرف مي کنيد، قند خون افزايش چشمگيري را تجربه مي کند که ترشح انسولين را تحريک مي کند. اين شرايط موجب مي شود تا بدن آندروژن هاي بيشتري ترشح کند. اين هورمون مي تواند موجب کاهش فوليکول هاي موي شما شود و به طور بالقوه ريزش مو را در پي داشته باشد.

پرهيز کنيد: پروتئين حيواني بيش از حد

بد و خوب غذايي براي حفظ سلامت مو

رژيم غذايي کتو به کاهش اندازه دور کمر کمک مي کند، اما گزينه چندان مناسبي براي موهاي شما نيست. پروتئين عنصري کليدي براي رويش قوي مو است، اما مصرف بيش از حد پروتئيني که از منابع حيواني تامين مي شود ممکن است به قيمت کمبود مواد مغذي ديگر تمام شود. در عوض مصرف فيبر بيشتر و پروتئين هاي گياهي را مد نظر قرار دهيد. از اين طريق دامنه گسترده‌تري از مواد مغذي که براي سلامت کلي بدن ضروري هستند را دريافت خواهيد کرد و به بهبود سلامت مو نيز کمک مي کنيد. به ميزان کافي سيستين، اسيد آمينه پيش ساز کراتين، مصرف کنيد. کراتين پروتئين ساختاري اصلي در مو است. از منابع خوب براي سيستين مي توان به بروکلي، جوانه گندم، و فلفل هاي قرمز اشاره کرد.

پرهيز کنيد: غذاهايي با محتواي روي و آهن کم

بد و خوب غذايي براي حفظ سلامت مو

کمبود روي و آهن مي تواند اثر چشمگيري بر سلامت مو داشته باشد. اگر دوست داريد از رشد قوي و سالم مو بهره‌مند شويد، تامين آهن از مواد غذايي حيواني، به ويژه گوشت گاو، مرغ، و ماهي اهميت دارد. اگر علاقه اي به مصرف گوشت نداريد مي توانيد سبزيجات برگدار را در رژيم غذايي خود جاي دهيد. مصرف غذاي دريايي مانند صدف چروک و غلات کامل نيز به تامين روي کمک مي کند.

پرهيز کنيد: ماهي هاي پر از جيوه

بد و خوب غذايي براي حفظ سلامت مو

مصرف ماهي هاي حاوي اسيدهاي چرب امگا-3 به کاهش التهاب و تشويق رشد مو کمک مي کند. اما از غذاهاي دريايي با محتواي جيوه بالا مانند شمشير ماهي پرهيز مي کنيد، زيرا مي تواند به ريزش مو منجر شود. انتخاب هاي سالم‌تر شامل سالمون، تن، و هاليبوت مي شوند که سرشار از منيزيم نيز هستند.

پرهيز کنيد: الکل

نوشيدني هاي الکلي مي توانند در چگونگي سوخت و ساز روي در بدن اختلال ايجاد کنند، که يک ماده معدني مهم براي حفظ سلامت مو محسوب مي شود. همچنين، مصرف الکل مي تواند به کم آبي بدن منجر شود که اين شرايط نيز بر مو اثرگذار است. الکل مي تواند مو را خشک‌تر، شکننده‌تر و هرچه بيشتر مستعد شکستگي سازد.

پرهيز کنيد: غذاهاي چرب

بد و خوب غذايي براي حفظ سلامت مو

غذاهاي سرشار از چربي هاي اشباع و روغن هاي هيدروژنه مي توانند موجب مسدود شدن منافذ پوست، حتي روي پوست سر شوند. اين شرايط مي تواند به ريزش مو منجر شود. براي تهيه غذاهاي سرخ کردني محبوب خود مي توانيد از هواپز و روغن اندک استفاده کنيد.

بيشتر مصرف کنيد: دارچين

بد و خوب غذايي براي حفظ سلامت مو

دارچين گردش خون را در بدن بهبود مي بخشد و پوست سر نيز از اين شرايط بي نصيب نمي ماند. اين به معناي ارسال مواد مغذي بيشتر به فوليکول هاي مو است که رشد سريع‌تر و سالم‌تر مو را ممکن مي سازد.

بيشتر مصرف کنيد: سيب زميني شيرين و کدو مسما

بد و خوب غذايي براي حفظ سلامت مو

ميوه ها و سبزيجاتي که داراي رنگ نارنجي درخشان هستند، مانند سيب زميني شيرين، کدو مسما، انبه، کدو تنبل، و حتي گوآوا براي حفظ سلامت مو بسيار مفيد هستند. آنها سرشار از بتا کاروتن هستند که در بدن به ويتامين A تبديل مي شود و پوست سر را به توليد يک چربي سالم به نام سبوم تشويق مي کند که درخشش و رطوبت بيشتر را براي مو به ارمغان مي آورد. با اين وجود، نبايد در مصرف ويتامين A زياده‌روي کرد، زيرا مي تواند به ريزش مو منجر شود.

بيشتر مصرف کنيد: بادام

بد و خوب غذايي براي حفظ سلامت مو

بادام سرشار از ويتامين E است. اين ماده مغذي که از خواص آنتي اکسيداني برخوردار است به ترميم بافت و کاهش التهاب کمک کرده و رشد مو را تشويق مي کند. از ديگر منابع خوب براي ويتامين E مي توان به دانه هاي آفتابگردان، دانه هاي کاج، اسفناج، و آووکادو اشاره کرد.

بيشتر مصرف کنيد: نخود

بد و خوب غذايي براي حفظ سلامت مو

نخود سرشار از ويتامين B9 است که به نام اسيد فوليک نيز شناخته مي شود و يک ماده مغذي مهم ديگر براي حفظ سلامت مو است. سبزيجات برگدار سبز، بوک چوي، کيل، اسفناج و برگ شلغم نيز از ديگر منابع خوب براي اين ويتامين هستند. اسيد فوليک به توليد گلبول هاي قرمز خون کمک مي کند که اکسيژن و مواد مغذي را به بخش هاي مختلف بدن انتقال مي دهند و مو نيز از اين شرايط بي نصيب نمي ماند.

انتهاي پيام/540 ک