به گزارش کلار، نيويورکر نوشته جان کري و ظريف که در زمان مذاکرات بر سر برنامه هستهاي ايران علناً و اغلب با يکديگر ديدار ميکردند در حال حاضر ديگر ديداري با يکديگر ندارند.

رسانه آمريکايي در ادامه عنوان کرده است: «ديدار مونيخ، که ساير طرفهاي دخيل در مذاکرات هم در آنجا حضور داشتند، ممکن بود با واکنشهاي منفي هم در واشنگتن و هم در تهران مواجه شود. کري از ايرانيها خواست صرفنظر از هر اقدامي که دولت ترامپ انجام ميدهد، توافق هستهاي را رها نکنند يا مفاد آن را نقض نکنند».

بعد از انتشار اين خبر بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه با تائيد ديدار فوق گفت: چنين ديدارهايي بخشي از سياست ها و رايزني براي استفاده بهينه از فرصت جهت تبيين سياست هاي جمهوري اسلامي ايران و در جهت تامل هر چه گسترده تر با جهانيان و در مسير حداکثري تامين منافع ملي است و در حاشيه کنفرانس امنيتي مونيخ هم آقاي دکتر ظريف علاوه بر ديدارهاي پر شمار با ساير مقامات دولتي و غير دولتي ديگر کشورها همچنين با جان کري و ارنست مونيز وزيران خارجه و انرژي دولت سابق آمريکا که رويکرد منتقدانه اي در قبال سياستهاي دولت ترامپ دارند ديدار کرد.

اما ديروز ظريف در خصوص جلسه گفت و گو با جان کري در حاشيه اجلاس مونيخ گفت: موضوع اين جلسه بيشتر در مورد اينکه سياست هاي آقاي ترامپ در مورد برجام چيست و چگونه مي شود در قبال اين سياست ها عکس العملي مناسب نشان داد تا آقاي ترامپ بيش از پيش در آمريکا و دنيا منزوي بشود.

با توجه به صحبت هاي ظريف احتمالا خبر نيويورکر درست باشد. اما اگر خبر را درست فرض کنيم بلافاصله اين سوال مطرح مي شود چرا جان کري در اين ديدار از ظريف خواسته در هر صورتي و به هر قيمتي ايران در توافق هسته اي بماند. اين در حالي است که از زمان اجراي برجام علي رغم مفاد صريح آن درباره تسهيل مبادلات بانکي ايران و يا خريد هواپيما مشکلات عديده اي بوجود آمده است. در اين باره حتي مقامات و مسئولان دولت نيز بر اين موضوع صحه گذاشتند که دستاورد ايران آن چنان که انتظار داشته اند نبوده است.

نکته ديگر اين است که از زمان روي کار آمدن دونالد ترامپ، سياست تهاجمي آمريکا در قبال ايران و برجام به شدت افزايش يافته است. در واقع با سياستي که دونالد ترامپ در پيش گرفته حتي اگر تعليق تحريم ها را علي رغم گفته هاي خودش براي بار ديگر تمديد نيز کند نمي توان چندان خوشبين بود که کانال هاي مبادلات تجاري و اقتصادي ايران با کشورهاي ديگر برقرار شود؛ چرا که رئيس جمهور آمريکا عملاً با جنگ لفظي که در پيش گرفته نزديک شدن هر شرکت و سرمايه گذاري به ايران را اگر نگوييم غير ممکن بلکه بسيار سخت کرده است.

سايه سنگين بلاتکليفي بر اقتصاد و تجارت ايران چنان گسترده شده که حتي به هواپيماي وزير خارجه نيز در فرودگاه هاي اروپايي اجازه سوخت رساني داده نمي شود. چند روز قبل روزنامه آلماني زوددويچه خبر داد که در جريان کنفرانس امنيتي مونيخ که اواسط ماه جاري ميلادي برگزار شد، هيچکدام از شرکتهاي تامين سوخت حاضر نشدند به هواپيماي حامل محمد جوادظريف وزير خارجه ايران سوخت رساني کنند.

يکي از رسانه هاي فارسي زبان در اين باره نوشته بود: ده روز پيش وقتي ظريف، در کنفرانس امنيتي مونيخ پاي تريبون ميرفت تا از مواضع ايران دفاع کند، کمي آن طرفتر در فرودگاه مونيخ مسئولان دولت آلمان به آب و آتش مي زدند تا از يک آبروريزي جلوگيري کنند... علت عدم تامين سوخت هواپيماي ظريف هرچه باشد، شباهتهايش با سالهاي تحريم زياد است. بعضي تحريمها در عمل برگشته بدون آنکه روي کاغذ برگشته باشد.حالا دو سال بعد از اجرايي شدن برجام، از يک طرف انتقال پول نفت ايران مشکل پيدا کرده و از طرف ديگر خريد سوخت هواپيماي آقاي ظريف در يک فرودگاه اروپايي.

حال دوباره به همان سوالي که در ابتدا مطرح شد بايد برگشت که چرا جان کري علي رغم انجام يکسويه تعهدات تاکيد دارد که ايران در هر صورتي بايد در برجام بماند و آن را ترک نکند. در اين باره به طور کلي مي توان دلايل زير را برشمرد:

*جان کري توافق هسته اي را يک از دستاوردهاي مهم دموکرات ها بخصوص خودش و باراک اوباما مي داند و تمايل دارد آن را حفظ کند. بخصوص اين که در رسانه هاي آمريکايي مطرح شده اين احتمال وجود دارد در انتخابات بعدي رياست جمهوري آمريکا جان کري به عنوان رقيب ترامپ از سوي حزب دموکرات انتخاب شود. در صورت وقوع چنين اتفاقي بدون شک با حفظ توافق هسته اي، کري مي تواند از برجام به عنوان يک برگ برنده در مناظرات عليه ترامپ استفاده کند. به خصوص اينکه رئيس جمهور فعلي آمريکا از زماني که کمپين انتخاباتي خود را آغاز کرده بود بارها وعده داده که برجام را کنار خواهد گذاشت اما تا کنون موفق به انجام اين کار نشده است.

*جان کري از پيشرفت ها و توانمندي هاي ايران در حوزه هسته اي آگاهي دارد و مي داند در صورت خروج طرفين از برجام، ايران با سرعت بيشتري به سمت غني سازي و پيشرفت در حوزه هسته اي حرکت خواهد کرد. در اين صورت ديگر بسيار بعيد است کشوري بتواند مانع پيشرفت ايران در دانش هسته اي شود. اين وضعيت بخصوص براي رژيم صهيونيستي گران تمام خواهد شد که تمام تلاش خود را انجام داده تا با هر ترفندي صنعت هسته اي ايران را به تعطيلي بکشاند.

* شايد جان کري تصور مي کند در صورت از بين رفتن توافق هسته اي، کانون هاي بحراني ايران و غرب افزايش مي يابد و از آن جا که در آمريکا دونالد ترامپ بر سر کار است شايد احتمال درگيري ايران با آمريکا و يا متحد منطقه اي آنها يعني رژيم صهيونيستي و يا شريک آنها يعني عربستان سعودي افزايش مي يابد.

اما صحبت هاي جان کري بنا به هر دليلي که گفته شده باشد يک نکته مشخص است و آن اينکه ايران هميشه عنوان کرده به عنوان طرف اول از برجام خارج نخواهد شد اما چنان که آمريکايي توافق هسته اي را کنار بگذارد بر اساس منافع و مصالح خود تصميم خواهد گرفت و به اين امر حتما واکنش نشان خواهد داد. نکته ديگر اين است قبل از روي کار آمدن ترامپ، جان کري و باراک اوباما علي رغم تعهدي که داده بودند تا مانع تمديد قانون تحريمي ايسا عليه ايران شوند از زير بار تعهد شفاهي خود براي پايان دادن به قانون تمديد ۱۰ ساله تحريمهاي ايران شانه خالي کردند. بنابراين تجربه ثابت کرده هرگز نمي توان حتي به توافقنامه اي که يک طرف آن آمريکايي ها است اعتماد کرد بنابراين به طريق مسلم نمي توان به گفته ها و صحبت هاي شفاهي آنها نيز استناد و اعتماد کرد.

انتهاي پيام/540 ک