کد مطلب: 250598
در آستانه سال جديد؛
بعد از واردات کود انساني نوبت به کراوات رسيد/ سالي که نکوست، از بهارش پيداست!
تاریخ انتشار : 1396/12/16 15:14:02
نمایش : 164
کار دولت در واردات کالا به جايي رسيده که عمال سعودي توئيت مي کنند و آمادگي خود را براي صدور کود بيشتر و ارزانتر به ايران اعلام مي نمايند.
به نقل از چهارفصل؛ چند روزي است که فضاي رسانه اي و مجازي کشورمان پر شده است از واردات اقلامي که اگر بخواهيم ان را در بهترين واژه ها بگنجانيم که براي مخاطبان خود چندش آور نشود، همان کلمه ترکيبي "کود انساني" است که بعضي از دولتي ها چنان از آن حمايت مي کنند که اگر ديرتر به کشور وارد مي گرديد شايد چرخه اقتصادي جامعه و يک ملت فلج مي شد. محموله اي 160 تني با قيمت گزاف براي ما آنچنان قابل توجه و شايد شرم آور باشد که به همين راحتي نمي توان از کنار آن گذشت.

وارد کردن کود انساني از کشور همسايه در محافل عمومي و جهان چنان بازتابي داشت که همه منتقدان، بحق اين نوع واردات را در اين برهه زماني جايز نمي دانستند و چنان گران تمام شد که صعودي ها هم در رفتاري تحقير آميز در حرف هايشان  ما را به عدم توسعه يافتگي و همينطور رانت خواراني که به هر طريقي سرمايه هاي اين مملکت را در نقاط گمرکي به باد حسرت مي دهند به درستي متهم نمودند و براي صارات کود انساني به کشورمان با طعنه اعلام آمادگي کردند.

 

به گزارش کلار، در دهه۳۰ و در اوج تحريمهاي نفتي ايران به دليل ملي شدن نفت، آمريکاييها طبق طرح مارشال شروع به توزيع وسايل اضافه آمده در طي جنگ جهاني دوم کردند. اين هدايا بيشتر شامل برخي وسايل نظامي و جنگي و برخي لوازم معيشتي و سازه بود. ولي در اقدامي عجيب براي ايران تعداد ۱۰۷ راس الاغ از قبرس وارد ايران کرده و به دولت ايران هديه دادند.

 البته اين اقدام را تحت عنوان کمک به اصلاح نژاد الاغ ايراني قلمداد کردند، اين در حالي بود که هيچ کس در آن روز عليرغم قاطبه روستايي شکل در ايران چنين نيازي را حس نکرده و از نژاد خر خود ناله نکرده بود. اين کار باعث شد که تا به امروز که چيزي حدود 68 سال از آن واقعه ميگذرد هنوز هم "خر از قبرس" تبديل به يکي از پرکاربردترين مثلها در عامه مردم ايران باشد.

 

آنچه امروز اتفاق مي افتد ولي فاجعه بارتر است واردات ۱۶۰ تن کود انساني از ترکيه فاجعه ايست ملي که يک عمر سرافکندگي و حقارت را با خود به همراه خواهد داشت. حال هر نامي بر آن بنهيم و هر توجيهي براي آن بکار ببريم، باز کفايت نميکند. کارمان به جايي رسيده که عمال سعودي توئيت کنند و آمادگي خود را براي صدور کود بيشتر و ارزانتر به ايران اعلام نمايند.

 مصدق براي خرهاي قبرسي پولي نداد ولي اکنون براي اين فاجعه ارزهاي نفتي هزينه شده اند. همان ارزي که مصدق براي احياي آن با دنياي آن روز درافتاد. به حال خود خون بايد بگرييم که دولت با ميلياردها هزينه کردن بي مورد در کشور به جز تحقير مردم و تاريخ ايران، کار ديگري نه قصد انجام دادن دارد و نه از توانايي انجام آن خبري است.

 

بعد از واردات بي رويه اشمئزاز آميز کود انساني که بنا به هر سياستي وارد ايران گرديده تا به تعبير دولت دانا و منتقدان کم عقل چرخه اقتصاد از کار نيفتد نوبت به واردات بي حد و حصر کراوات به مملکت اسلامي گرديده است که اين نوع قلم جنس جزء همان اقلامي بود که نماد اشراف زادگاني است که هرچه ظلم و ستم بودند بر اين سامان متمدن روا دانستند، وارداتي که هيچ سودي که ندارد بلکه جز هزينه هاي بلاتکليف چيز ديگري عايد کشور نخواهد کرد.

به اين ترتيب مي توان گفت در حالي که دولت مي‌تواند با شناسايي صنايع با ارزش افزوده بالا‌تر و توجه به توليد، ثروت‌آفريني و در مقابل از هر گونه واردات بي‌رويه نيز جلوگيري کند اما اين مهم هنوز محقق نشده است. اين در حالي است که قرار بود با توافق هسته اي و برداشته شدن تحريم هاي اقتصادي درهاي واردات بيشتر و بيشتر به روي خارجي ها گشوده شود و هر چند چشم بادمي ها و ترک ها در اين ميان ضرر مي کنند اما بازار خوبي براي کشورهاي اروپايي و آسيايي ايجاد خواهد شد که نگراني ها را براي مصرفي تر شدن جامعه ايراني و کاهش بيشتر توليد افزايش مي دهد.

 

 واردات کالا از ۱۵۱ کشورجهان در حالي رخ مي‌دهد که در مقابل اين حجم واردات، ميزان صادرات حدود ۲۹ميليارد دلار بوده است. طبق اين آمار کشورهاي چين، امارات و کره به ترتيبب بيشترين کالا‌ها را به ايران فرستاده‌اند. اين در حالي است که با روي کار آمدن دولت جديد اميد بر اين بود که از حجم واردات به کشور که به گواه کار‌شناسان و بازار موجب نابودي توليد در بخش‌هاي کشاورزي و صنعتي شده است کاهش يابد اما اين اتفاق رخ نداد.

در واقع با روي کار امدن دولت يازدهم و دوازدهم و گذشت نزديک به 6سال از حيات آن نيز هنوز وضعيت توليد در کشور بهبود نيافته و درها به روي کالاهاي خارجي مصرفي باز است به همين علت است که چادر مشکي چيني، برنج هندي و چاي خارجي روانه بازاهاي کشور مي شود و کسي را ياراي مقابله با ورود سنگ قبر چيني، چوب بستني چيني و  پارچه ترکي نيست و همين روزها است که فرش ايراني نيز از چين به کشور وارد شود!

 

با اين تفاسير مي توان گفت، دولتي‌ها همچنان به جاي واردات مواد اوليه و مواد خام و دستگاه‌هاي توليدي که مي‌تواند هم به اشتغال زايي، هم به توليد و صنعت و هم آمار صادرات کمک کند، همچنان اجازه ورود کالهاي مصرفي که تنها موجب خروج ارزهاي ارزشمند کشور مي شوند را صادر مي کنند و بايد ديد اين روند تا چه زماني ادامه دار خواهد بود!

انتهاي پيام /540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا