کد مطلب: 250599
سخنگوي ناجا عنوان کرد:
سرقت در سال ۹۶ افزايش يافت/ کشفيات تريليوني قاچاق
تاریخ انتشار : 1396/12/16 15:17:26
نمایش : 177
سخنگوي ناجا گفت: متاسفانه در سال ۹۶ با افزايش ۲ درصدي سرقت هاي خرد و افزايش ۳ درصدي سرقت از منزل مواجه بوده هر چند در اين زمينه شاهد افزايش ۲ درصدي کشف به کشف بوده ايم.
به گزارش کلار، سردار سعيد منتظر المهدي در بيستمين  نشست خود با خبرنگاران رسانه هاي مختلف مکتوب، ديداري و شنيداري با اعلام اين که ۲۷ هزار گشت همزمان پليس هاي تخصصي در ايام نوروز را خواهيم داشت، گفت: ۳۷۷۰ گشت خودرويي، ۲۰۱۰، گشت موتوري و ۲۹۰۰ پاس پياده، در راستاي ايجاد آرامش مردم عزيزمان انجام مي شود.

وي با اشاره به پيش بيني پليس براي طرح نوروزي گفت: ۱۳۳۰ کانکس و ۴۵۰ چادر نوروزي برپا مي شود و همچنين ۷۰۰ايستگاه بازرسي موقت، ۱۰۴ ايستگاه بازرسي ثابت توسط پليس پيشگيري، آماده خدمات رساني هستند.

معاون اجتماعي ناجا افزود: ۳۰ فروند بالگرد هوا ناجا نيز از ۲۵ اسفند ۹۶ تا ۱۴ فروردين ۹۷ همگام با ساير نيروها براي خدمات رساني، ايجاد آرامش، افزايش نشاط و تسهيل در آمد و شد شهروندان در طرح نوروزي پليس در خدمت مردمان خوب ايران سرفرازمان هستند.

وي با رونمايي از شعار نوروزي پليس با عنوان «آرامش بهاري با نظم و امنيت»، گفت: در واقع آرامش و امنيت خواستگاه همگان است و با رعايت نظم و قانونمندي و مشارکت و همکاري با پليس و دستگاه هاي امنيت آفرين، انشاالله بهاري پر نشاط توام با آرامش در سايه امنيت خواهيم داشت.

افزايش ۳۲ درصدي صدور گواهينامه اولي

منتظر المهدي در ادامه نشست با اشاره به آمار و عملکرد پليس راهنمايي و رانندگي در سال جاري، گفت: همکاران پر تلاش و زحمتکش راهور  ۱ ميليون و ۳۸۸ هزار و ۴۵۵ خودروي جديد را شماره گذاري کرده و براي ۲ ميليون و ۲۱۴ هزار و ۷۲۷ نفر گواهينامه اولي صادر کردند که اين رقم نسبت به سال گذشته با افزايش ۳۲ درصدي همراه بوده است.

وي افزود: ۱۰ هزار و ۳۵۲  دستگاه موتورسيکلت جديد شماره گذاري شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۷۹ درصدي همراه بوده است.

اين مقام ارشد انتظامي با بيان اين که در حال حاضر ۲۰ ميليون و ۹۷۷ هزار و ۵۶۹ خودرو و ۱۱ ميليون و ۶۸۷ هزار و ۲۴۶ موتورسيکلت در سراسر کشور در حال تردد هستند، گفت: علي رغم افزايش وسايل نقليه و افراد نوگواهينامه و افزايش تصادفات، تعداد جان باختگان نسبت به سال گذشته تغييري نکرده است.

کاهش جانباختگان حوادث رانندگي از ۲۷ هزار تن به ۱۶ هزار تن

به گفته وي روند رو به کاهش جان باختگان حوادث رانندگي از سال ۸۵ که ۲۷ هزار تن بوده و امروز به ۱۶ هزار تن رسيده است، حاصل همکاري تمامي دستگاه هاي مربوطه و ارتقاء فرهنگ رانندگي و رعايت مقررات راهنمايي و رانندگي بوده است و اميدواريم روزگاراني برسد که حتي يک تن کشته در تصادفات نداشته باشيم.

رتبه اول جانباختگان تصادفات به موتورسيکلت ها

منتظر المهدي با ابراز تاسف از اين که رتبه اول جان باختگان سوانح رانندگي به راکبين موتورسيکلت ها با سهم ۲۵ درصد از کل جانباختگان و سپس عابرين پياده با حدود ۲۱ درصد تعلق مي گيرد، گفت: بيشترين علت تصادفات در سال ۹۶ با ضريب ۸/۳۵ درصد به علت عدم توجه به جلو و رعايت فاصله طولي است و عدم رعايت حق تقدم ۶/۲۱ درصد، عدم رعايت سرعت مطمئنه ۱/۱۳ درصد و انحراف به چپ ۲/۸ درصد در رتبه هاي بعدي قرار دارند.

به گفته وي بيشترين زمان تصادفات بين ساعات ۱۶ تا ۲۰ رخ مي دهد.

افتتاح بانک اطلاعاتي چهره

سخنگوي ناجا با اشاره به راه اندازي و افتتاح بانک اطلاعاتي چهره با ثبت ميليون ها نمونه و ايجاد آزمايشگاه ادله الکترونيک جنايي در جهت کشف علمي جرم، گفت: توسعه بانک هاي اطلاعاتي بيومتريک و غيربيومتريک و مکانيزه کردن روند صدور گواهينامه عدم سوء پيشينه در کشور و تجهيز خودروهاي پليس آگاهي به دوربين هاي پلاک خوان از جمله اقداماتي است که در پليس آگاهي به منظور مقابله با مجرمين و کمک به تامين امنيت هر چه بيشتر انجام شده است.

وي افزود: انهدام ۳ هزار و ۴۰۰ باند فعال در کار سرقت و دستگيري ۴۹۹ مالخر، کشف بالغ بر ۹۰ درصد خودروهاي مسروقه و کاهش ۳۴ درصدي سرقت از بانک ها، کاهش ۱۰ درصدي سرقت از طلا فروشي ها، کاهش ۸ درصدي سرقت از اتومبيل ها، کاهش ۷ درصدي سرقت به عنف و کاهش ۳ درصدي سرقت مسلحانه از جمله فعاليت هاي ستودني ماموران پليس آگاهي است که شبانه روز در حال مقابله با مجرمان در حوزه مختلف هستند.

افزايش سرقت در سال ۹۶

معاون اجتماعي ناجا با بيان اين که بيشترين سرقت ها بين ساعات ۱۸ تا ۲۱ رخ  داده است، گفت: متاسفانه در سال ۹۶ با افزايش ۲ درصدي سرقت هاي خرد و افزايش ۳ درصدي سرقت از منزل مواجه بوده هرچند در اين زمينه شاهد افزايش ۲ درصدي کشف به کشف بوده ايم.

وي در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از افزايش ۶۳ درصدي کشفيات پرونده هاي بالاي ۵۰۰ ميليون تومان خبر داد و گفت: ارزش ريالي کشفيات بالغ بر ۳۸ تريليون و ۱۴۷ ميليارد و ۲۰۹ ميليون و ۷۲۶ هزار و ۷۰۷ ريال بوده است.

سخنگوي ناجا اجراي طرح هاي ويژه، پاکسازي پيرامون محيط هاي آموزشي به ويژه مدارس از عناصر توزيع کننده مواد مخدر و راه اندازي يگان هاي ضربت مبارزه با مواد مخدر در مناطق ۲۲ گانه پايتخت و تشديد نظارت بر پايانه ها، گاراژها، اماکن عمومي را از جمله اقدامات پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا دانست و گفت: در راستاي مبارزه بي امان و خستگي ناپذير ماموران ما در اين حوزه و با استفاده از سگ هاي کارآمد پليس، تمرکز بر مرز ها، تقويت يگان هاي انتظامي در کوير، مبارزه در استان هاي شرقي کشور و با محوريت سيستان و بلوچستان در اولويت برنامه ها قرار گرفته است.

کشف ۷۷درصد مواد مخدر در بدو ورود به استانها

وي خاطر نشان کرد: پياده سازي برنامه هاي ذکر شده، باعث کشف ۷۷ درصد از موادمخدر در همان بدو ورودي برخي از استان هاي شرقي شده و از ورود مواد مخدر به شهرها و محله ها جلوگيري کرده است و همچنين شاهد افزايش ۱۴ درصدي کشفيات مواد مخدر بوده ايم به گونه اي که بالغ بر ۶۸۴ تن از انواع مواد مخدر ، کشف و ضبط گرديده است که همين ميزان بر مبناي ترياک به ميزان ۹۹۰تن توليد کشور افغانستان مي باشد.

منتظر المهدي در راستاي مبارزه بي وقفه پليس با سوداگران مواد مخدر از افزايش ۷ درصدي درگيري ها و افزايش ۱۲ درصدي دستگيرشدگان موادفروش (حدود ۹۸ هزار و ۸۹ نفر) خبر داد و گفت: بالغ بر ۱۵۵ هزار و ۲۴۰ نفر از معتادان متجاهر که نشان از افزايش ۱۹ درصدي دارد و همچنين افزايش ۱۰۴ درصدي کشفيات قرص هاي روان گردان و پيش سازهاي شيشه از جمله ترامادول، ريتالين، زولپيدم، متافتامين به ميزان ۳۴ ميليون بوده است.

ايجاد ۲۰ مرکز مشاوره پيشگيري از اعتياد

اين مقام ارشد انتظامي يادآور شد: در حوزه ايجابي بالغ بر ۲۰ مرکز مشاوره پيشگيري از اعتياد ايجاد شده، ۳ هزار و ۳۰ ساعت برنامه هاي راديويي و تلويزيوني، ۴ هزار و ۵۰ جلسه آموزشي از جمله مدارس، مساجد و ۱ ميليون و ۵۷۰ هزار آموزش چهره به چهره  انجام شده است تا بتوانيم هر چه بيشتر رنگ نازيباي اعتياد را چهره کشور عزيزمان پاک کنيم.

ضرورت توجه ويژه به ايستگاه هاي خانواده و مدارس در راستاي پيشگيري از اعتياد و توجيه و ايجاد تاب آوري رواني در بين جوانان و نوجوانان با آموزش و مشاوره هاي لازم، از ديگر صحبت هاي سخنگوي ناجا در اين نشست بود.

منتظر المهدي در ادامه افزود: پليس فتا که اين روز ها تبديل به چشم و گوش هميشه بيدار جامعه شده با رصد هاي آني و گشت زني در فضاي مجازي علي رغم افزايش ۴۴ درصدي جرايم در اين فضا، خوشبختانه توانسته اند ۸۴ درصد جرايم را کشف کنند که در مقايسه با پليس ساير کشورهاي پيشرفته بيش از ۵۰ درصد رشد داشته است.

 ۴۶ درصد از جرايم در فضاي تلگرامي و ۲۵ درصد در اينستاگرام رخ مي دهد

وي با بيان اين که ۴۶ درصد از جرايم در فضاي تلگرامي و ۲۵ درصد در اينستاگرام رخ مي دهد، گفت: بيشترين جرايم در حوزه کلاهبرداري هاي مالي و برداشت هاي غيرمجاز با ۳۵ درصد است؛ شناسايي وبرخورد با ۳ هزار و ۳۲۰ کانال،گروه و سايت در حوزه خريد، فروش و آموزش  وتوليد مواد مخدر از جمله فعاليت هاي مردان تيز بين پليس فتاست که مجرمان حقيقي در پس فضاي مجازي را  به طرفه العيني شکار مي کنند.

روزانه ۲۰۰ کانال مسدود مي شود

اين مقام ارشد انتظامي تاکيد کرد: مسدود شدن روزانه حدود ۲۰۰ کانال که در حوزه انواع جرايم فعاليت مي کنند نشان از چيره دستي پليسي دارد که پشت پرده دستان ناپاک را آشکار کرده و نقاب از رخ شيادان بر مي دارد؛ هر چند که ضرورت ارتقاء دانش رسانه اي و سواد فضاي مجازي کاربران براي ناکام ماندن مجرمان کاملا احساس مي شود.

برگزاري سه نشست بين المللي با حضور روساي پليس هاي سايبري ساير کشورها، اجراي طرح کوآ (کودک و اينترنت) با همکاري وزارت ارتباطات و آموزش و پرورش با بيش از ۷۰۰ کارگاه و آموزش ۲۱۰ هزار دانش آموز از ديگر فعاليت هاي پليس فتا در سال جاري بود که سخنگوي ناجا به آن اشاره کرد.

کشف ۲۶ ميليون مواد محترقه

منتظر المهدي با اعلام اين که بالغ بر ۲۶ ميليون مواد محترقه طي ماه هاي اخير کشف و ضبط شده است، گفت: ۱۸ ميليون و ۵۰۰ هزار عدد آن در محدوده زماني يک ماه گذشته ضبط شده که ۸ ميليون آن  مواد محترقه پر خطر بوده است؛ در اين رابطه ۱۵۰ نفر دستگير و تحويل مراجع ذيصلاح شده اند.

وي با ابراز خرسندي از اين که خوشبختانه با کاهش چشمگير خريد انواع مواد محترقه از سوي مردم مواجه بوده ايم، گفت: اين امر حکايت از هوشياري، دقت و توجه خانواده ها و جوانان و نوجوانان دارد.

سخنگوي ناجا با تاکيد بر اين که به سبب همکاري مردم در ايجاد نظم و امنيت با پليس، به طور حتم امسال با مشکلات کمتري در چهارشنبه پايان سال مواجهيم گفت: طبيعي است با بر هم زنندگان و اخلالگران نظم و امنيت و کساني که موجب سلب آرامش مردم شوند برخورد جدي و قانوني صورت مي گيرد.

افزايش ۷ درصدي صدور گذرنامه

منتظر المهدي با اعلام اين که در سال جاري بالغ بر ۳ ميليون و ۹۲۵ هزار و ۶۷۷ جلد گذرنامه صادر شده که افزايش ۷ درصدي نسبت به سال ۹۵ را نشان مي دهد، گفت: صدور پروانه اقامت ۷۴ هزار و ۳۰۰ تبعه خارجي و همچنين طرد ۴۳۰ هزار و ۲۰۰ نفر اتباع بيگانه غير مجاز، افزايش ۵ درصدي تردد مسافرين خارجي و ايراني به خارج و داخل کشور که شامل ۲۸ ميليون و ۲۲۷ هزار و ۶۰۹ نفر  مي شود، از جمله ديگر اقدامات همکارانم در پليس گذرنامه است.

وي از افزايش ۲۷ درصدي انهدام باند جعل مدارک مسافرتي و دستگيري ۲۳ نفر در اين خصوص و همچنين افزايش ۱۵ درصدي کشف مدارک مسافرتي و هويتي جعلي به ميزان ۵  هزار و ۴۱۱ فقره خبر داد و گفت: انهدام ۱۰۴ باند قاچاق انسان و افزايش ۸۲ درصدي جلوگيري از ورود و خروج افراد غيرمجاز، افزايش ۷ درصدي کشفيات سلاح و ۷ درصد کشفيات سوخت، افزايش ۱۳ درصدي کشفيات مشروبات الکلي و همچنين ايجاد سامانه کنترلي در مرز اروند رود  و کمک شايان به توسعه اقتصادي در وضعيت معيشتي استان هاي همجوار از ديگر اقدامات پليس گذرنامه است که در سال جاري محقق شده است.

معاون اجتماعي ناجا در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر اين که طي ۳۵۲ روز گذشته بالغ بر ۲۴ ميليون و ۸۷۵ هزار و ۹۹۸ تماس با سامانه پليس ۱۱۰ برقرار شده که از اين ميان ۱۶ ميليون و ۸۸۷ هزار و ۴۴۳ تماس و مراجعه آن عملياتي شده است، گفت: اين رقم نسبت به سال گذشته نشان از افزايش ۹/۲ درصدي عمليلاتي شدن تماس ها و مراجعات دارد؛ ميزان رضايتمندي از پليس ۱۱۰ نيز حدود ۵/۸۲ درصد بوده است.

وي افزود: در اجراي طرح دريا در اين تابستان خوشبختانه شاهد کاهش ۲۵ درصدي غرق شدگان بوديم و در اين رابطه ۶۸۷ نفر توسط پليس نجات يافتند.

سخنگوي ناجا در ادامه با اشاره به فعاليت هاي پليس يگان ويژه گفت: ماموريت هاي مهم گروگانگيري و رهايي سال ۹۶ در استان هاي تهران، اصفهان، کرمانشاه، مشهد و همچنين مجلس شوراي اسلامي و ... صورت گرفته است در حالي که در سال ۹۵ در حوزه ماموريت هاي مهم رهايي گروگان در سطح کشور ۷ مورد داشتيم.

بازداشت و استرداد ۲۴ نفر از مجرمين فراري به خارج از کشور و رهايي ۲ گروگان و بازگشت آنها به کشور از جمله اقدامات پليس اينترپل بود که سخنگوي ناجا به آن اشاره کرد.

وي در ادامه سخنان خود با اشاره به ايجاد زير ساخت هاي نوين و ايجاد سامانه هاي اينترنتي، پيامکي و تلفني در سازمان وظيفه عمومي ناجا، گفت: اين سازمان با برخورداري از ۴۲۸ رده وظيفه عمومي و ۹۳۹ هيئت رسيدگي توانسته خدمات قابل قبولي را ارائه کند.

صدور ۵۲۵ هزار کارت پايان خدمت و معافيت در ۱۱ ماه گذشته

منتظر المهدي خبر از صدور حدود ۵۲۵ هزار کارت پايان خدمت و معافيت در ۱۱ ماهه سال ۹۶ داد و گفت: صدور ۴۱۲ هزار و ۲۰۰ فقره معافيت تحصيلي و همچنين ثبت نام ۵۳ هزار و ۱۶۹ نفر که مشمول پرداخت جريمه سربازي بوده اند که در اين سازمان انجام شده است؛ لازم به ذکر است طي دوسال گذشته حدود ۵۳۳ هزار  نفر از مشمولان غايبي که ۸ سال از غيبت آنان مي گذرد ثبت نام کرده  که براي  ۳۴۶ هزار نفر آنان کارت معافيت صادر شده است.

وي همچنين در حوزه اقدامات پليس پيشگيري با بيان اين که ۱۵ هزار نفر از کارکنان ناجا در کلاس هاي استانداردسازي، تعالي رفتار و افزايش آستانه تحمل در مواجهه با شرايط پيش بيني نشده حضور يافته اند، گفت: در سال ۹۶ بالغ بر ۱ ميليون نفر تحت آموزش هاي مختلف قرار گرفته اند و ۵۰ درصد آموزش هاي حين خدمت و تکميلي از طريق سامانه هاي مجازي انجام مي شود.

اين مقام ارشد انتظامي با تاکيد بر اين که معاونت اجتماعي با فعاليت ۶۵ مرکز مشاوره و ۶۵۴ دايره مشاوره و مددکاري در کلانتري ها گام هاي بلندي در راستاي نهادينه کردن فرهنگ دوري از جرم برداشته است، گفت: در سال ۹۶ بالغ بر ۴۰۶هزار و ۹۳۹نفر به اين دفاتر مراجعه کرده و خوشبختانه با حضور به موقع مشاوران ناجا ۷۶ درصد پرونده ها منجر به صلح و سزش شده و از چرخه قضايي و انتظامي خارج گرديده است.

افزايش ۳۵ درصدي حمايت و پشتيباني از فيلم ها و سريال ها توسط موسسه ناجي هنر، برگزاري بيش از ۳۶ هزار و ۵۶۰ جلسه آموزش همگاني در مدارس، توليدات انبوه رسانه اي وبرنامه هاي راديو و تلوزيوني و .. از ديگر اقدامات شاخص معاونت اجتماعي ناجا در سال ۹۶ بود که سخنگوي ناجا در مورد آن ها سخن گفت.

منتظرالمهدي با بيان اين که مرزبانان غيور و غيرتمند نيروي انتظامي از ۷ هزار و ۵۰۰ کيلومتر مرز از مجموع هشت هزار و ۷۲۵ کيلومتر مرز، با جان و دل حراست و نگهباني مي کنند، گفت: مرزباني ناجا با ايجاد پروژه فيبر نوري در جوار مرزها و استقرار سامانه  عنبيه کنترل الکترونيکي و راه اندازي ۱۶ سايت ارتباطي در ارتفاعات و توسعه سامانه سيستم نظارت تصويري در برخي از مرز هاي کشور تلاش مي کنند امنيت و آرامش کشورمان را هماره مهيا کنند.

دستگيري ۶۲۲ شرور در مرزهاي کشور

به گفته وي طي ۱۱ ماهه گذشته ۱۷۷ درگيري مرزبانان از جان گذشته با اشرار و قاچاقچيان سلاح و مواد مخدر رخ داده که در اين اثنا ۶۲۲ نفر دستگير شده اند.

سخنگوي ناجا با اعلام اين که در سالي که گذشت تيز پروازان هواپيمايي نيروي انتظامي با ۷ هزار سورتي پرواز به ارائه خدمات مشغول بوده اند؛ گفت: از آن جايي که پرواز در کريدور هاي هواييِ مناطق انبوه و منطقه هشدار و احتياط، فقط کار خلبانان ورزيده (به اصطلاح) استاد خلبان، خلبان فرمانده و خلبان آزمايشگر است؛خلبانان ما در حادثه هاي مختلف به سرعت، براي کمک رساني حاضر مي شوند که از جمله آن مي توان به زلزله کرمانشاه اشاره کرد.

به گفته وي درحوزه اورژانس هوايي و تصادفات جاده اي هوا ناجا بسيار مثمر ثمر بوده ؛ ۶۲۹ ماموريت انجام و ۱۲۵۰ مصدوم جا به جا شده که بيش از ۹۵ درصد آنها نجات يافته و وضعيت جسمانيشان رو به بهبود رفته است که جاي بسي خوشحالي دارد.

معاون اجتماعي ناجا تصريح کرد: پهبادهاي هوا ناجا براي ماموريت هاي مختلف از جمله پايش مرز ها، شناسايي، تصوير برداري  و ۱۵۹۰۰۰  ساعت سورتي پرواز داشته اندکه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزايش  داشته است.

وي گفت: با عنايت به تجربه بالاي خلبانان هوا ناجا در قياس با ساير خلبانان ، روزانه عازم ماموريت هاي متنوع، سخت و منحصر به فردي از جمله چتر ريزي، راپل، پرواز در کوهستان، گشت مرزي، فيلمبرداري، ناوبري، عملياتي و ... مي شوند و اغلب در مقام مقايسه با ساير خلبانان هم رده خود در ساير نيرو هاي مسلح ۳ تا ۴ برابر ساعت پروازي دارند.

به گفته وي در طرح نوروزي نيز با ۳۰ بالگرد  و در ۱۳ نقطه  پايگاه هوايي مستقر و در صورت لزوم امداد رساني و خدمات دهي خواهند داشت.

منتظرالمهدي در ادامه نشست با اعلام اين که تعداد ۱ ميليون و ۳۶۵ هزار ۵۶۳نفر در۱۱ ماهه سال جاري با مرکز نظارت همگاني تماس گرفته اند که با افزايش(۱۹) درصدي نسبت به مدت مشابه مواجه بوده ايم .

اين مقام ارشد انتظامي يادآور شد: بيش از ۹۴۸ جلسه ارتباط مستقيم فرماندهان و مسئولين  با مردم ، پاسخگويي و ديدار چهره به چهره با ۴۱ هزار و ۶۹۶ نفر از مردمان عزيز کشورمان انجام شده است؛ افزايش ۶/۱۰ درصدي تقدير و ۷/۱۰ انتقاد و کاهش ۲/۷ درصدي شکايات مردمي را در ۱۱ ماه سال جاري شاهد بوده ايم.

منتظر المهدي در پايان از همراهي و همدلي خبرنگاران براي انعکاس اخبار حوزه انتظامي و امنيت قدر داني کرد و گفت: به همه همکارانم و خانواده هايشان خسته نباشيدي جانانه دارم که بي وقفه در پي جاري و ساري کردن امنيت، آرامش و آسايش در اين مرز و بوم هستند./مهر

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا