کد مطلب: 250605
به‌مناسبت ميلاد با سعادت حضرت فاطمه‌(س) و عيد نوروز
رهبر انقلاب با شرايط و ضوابط عفو يا تخفيف مجازات محکومان موافقت کردند
تاریخ انتشار : 1396/12/19 12:16:22
نمایش : 144
به مناسبت سالروز ميلاد با سعادت حضرت فاطمه‌زهرا(س) و فرارسيدن عيد نوروز، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پاسخ به درخواست رئيس قوه قضائيه، با شرايط و ضوابط عفو يا تخفيف مجازات تعدادي از محکومان واجد شرايط استفاده از عفو يا تخفيف مجازات، موافقت کردند.
به گزارش کلار به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، به مناسبت سالروز ميلاد با سعادت حضرت فاطمه‌زهرا سلام‌الله‌عليها و فرارسيدن عيد نوروز و در اجراي بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسي، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پاسخ به درخواست آيت‌الله آملي‌لاريجاني رئيس قوه قضاييه، با شرايط و ضوابط عفو يا تخفيف مجازات محکوماني که محکوميت آنان تا تاريخ ۲۹ / ۱۲ / ۱۳۹۶ قطعيت يافته و واجد شرايط استفاده از عفو يا تخفيف مجازات تشخيص داده مي‌شوند، موافقت کردند.

متن نامه رئيس قوه قضاييه و پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامي به اين شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحيم

محضرمبارک حضرت آيت‌الله‌ العظمي خامنه‌اي «ادام الله ظله الوارف»
رهبر معظم انقلاب اسلامي
با اهداء سلام و تحيات
احتراماً ضمن عرض تبريک به مناسبت سالروز ميلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله عليها) و فرا رسيدن عيد نوروز و در اجراي بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و در راستاي کاهش اثرات سوء حبس بر خانواده زندانيان و باز اجتماعي شدن آنان، بدينوسيله شرايط و ضوابط عفو به محضر مبارک تقديم مي‌شود تا در صورت تصويب مقام عالي، محکومان دادگاههاي عمومي و انقلاب، سازمان قضايي نيروهاي مسلح و سازمان تعزيرات حکومتي که محکوميت آنها تا مورخ ۲۹ / ۱۲ / ۱۳۹۶ قطعيت يافته و به شرح آتي واجد شرايط استفاده از عفو يا تخفيف مجازات تشخيص داده مي‌شوند، مشمول عفو يا تخفيف مجازات واقع و از رأفت اسلامي بهره‌مند شوند.

الف – محکومان به حبس که در زندان بسر مي‌برند:
۱) سه چهارم محکوميت محکومان به حبس تا يک سال.
۲) يک ‌دوم محکوميت محکومان به حبس بيش از يک سال تا بيست سال.
۳) باقيمانده محکوميت محکومان به حبس بيش از بيست سال در صورتي که حداقل ده سال تحمل حبس نموده باشند.
۴) باقيمانده محکوميت محکومان به حبس ابد براي مردان در صورتي که حداقل پانزده سال و براي زنان در صورتي که حداقل دوازده سال تحمل حبس نموده باشند.
۵) باقيمانده محکوميت حبس کليه محکومان جرائم غيرعمدي، به استثناي موارد مذکور در مواد ۷۱۸ و ۷۱۹ قانون مجازات اسلامي (تعزيرات و مجازات‌هاي بازدارنده مصوب ۲ / ۳ / ۱۳۷۵)
۶) باقيمانده محکوميت حبس (غير از حبس ابد) زناني که به حکم قانون سرپرستي يا حضانت فرزندانشان را عهده‌دار مي‌باشند در صورتي که حداقل يک پنجم حبس را تحمل کرده باشند.
۷) باقيمانده محکوميت حبس محکومان بيمار صعب‌العلاج يا مبتلايان به بيماري‌هاي غيرقابل علاج که مراتب بيماري آنان تا تاريخ ۳۱ / ۳ / ۹۷ مورد تأييد کميسيون پزشکي قانوني قرار گرفته باشد و مطابق نظريه کميسيون مذکور قادر به تحمل حبس نباشند.
بديهي است اقدامات دادگاه در جهت اجراي مواد ۵۰۲ و ۵۲۲ قانون آئين دادرسي کيفري مانع اعمال اين عفو نيست.
۸) باقيمانده محکوميت تا دو سال نگهداري در کانون اصلاح و تربيت و چهارپنجم محکوميت بيش از دو سال نگهداري در کانون اصلاح و تربيت محکومان زير ۱۸ سال تمام (در زمان ارتکاب جرم) به استناد اسناد سجلي و در مورد اتباع بيگانه فاقد اسناد معتبر به تأييد پزشکي قانوني.
۹) باقيمانده محکوميت حبس محکومان ذکور بالاي ۷۰ سال تمام و اناث بالاي ۶۵ سال تمام به استناد اسناد سجلي و در مورد اتباع بيگانه فاقد اسناد معتبر به تأييد پزشکي قانوني به شرط آنکه در محکوميت به حبس بيش از يک سال، حداقل يک‌پنجم و در محکوميت به حبس ابد، حداقل پنج سال تحمل کيفر نموده باشند.

ب – محکومان به جزاي نقدي:
۱) باقيمانده محکوميت محکومان به جزاي نقدي تا پانصد ميليون ريال که به لحاظ عجز از پرداخت جزاي نقدي در زندان به سر مي‌برند.
۲) يک‌دوم محکوميت محکومان به جزاي نقدي از پانصد ميليون و يک ريال تا يک ميليارد ريال که به لحاظ عجز از پرداخت جزاي نقدي در زندان به سر مي‌برند.
۳) محکوميت محکومان به جزاي نقدي تا پنج ميليون ريال که به هر علت تاکنون اجرا نشده باشد.

ج – شرايط استفاده از عفو:
۱) نداشتن بيش از دو فقره سابقه محکوميت مؤثر کيفري.
۲) عدم ارتکاب جرم عمدي جديد مستوجب مجازات درجه يک تا پنج موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامي مصوب ۱ / ۲ / ۱۳۹۲ در ايام تحمل حبس يا در زمان مرخصي اعطايي.
۳) نداشتن شاکي خصوصي و يا جلب رضايت وي و يا جبران ضرر و زيان شاکي خصوصي و زيان‌ديده (اعم از اشخاص حقيقي و حقوقي) تا تاريخ ۳۱ / ۳ / ۱۳۹۷.
۴) عدم استفاده از عفو در محکوميت‌هاي قبلي و فعلي.
تبصره: معاونت در جرائم به استثناي قتل عمد نياز به جلب رضايت شاکي خصوصي نداشته و مانع اعمال عفو نمي‌باشد.

د – مرتکبين جرائم ذيل از شمول اين عفو مستثني مي‌باشند:
۱) قاچاق مسلحانه و يا عمده مواد مخدر (منظور از قاچاق عمده، جرايم بندهاي ۶ ماده ۵ و ۶ ماده ۸ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادي به آن مي‌باشد).
۲) قاچاق اسلحه و مهمات.
۳) اقدام عليه امنيت داخلي و خارجي کشور.
۴) آدم ربائي.
۵) اسيدپاشي.
۶) تجاوز به عنف.
۷) داير کردن مرکز فساد و فحشاء.
۸) سرقت، اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداري و تحصيل مال نامشروع.
۹۰) جعل اسکناس و ضرب سکه تقلبي.
۱۰) پولشويي.
۱۱) اخلال در نظام اقتصادي.
۱۲) جرايم مربوط به مشروبات الکلي.
۱۳) قاچاق کالا و ارز سازمان‌يافته، حرفه‌اي و عمده.
تبصره: معاونين جرائم موضوع بندهاي ۱، ۲، ۵ و ۱۱ اين قسمت نيز از شمول عفو مستثني مي‌باشند. «والامر اليکم والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته»

صادق آملي لاريجاني
۱۶ / ۱۲ / ۹۶

 
بسمه تعالي
با سلام و تحيت و تبريک با پيشنهاد جنابعالي موافقت مي‌شود.

و السلام عليکم و رحمه الله
سيّدعلي خامنه‌اي
۱۸ / ۱۲/ ۹۶

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا