کد مطلب: 250622
رانت عظيم واردات خودرو/١٩٠٠ميليارد تومان سود دلالان ثبت سفارش
تاریخ انتشار : 1396/12/22 12:40:19
نمایش : 411
اگرچه دولت بيش از پنج ماه ثبت سفارش واردات خودرو را با هدف تعرفه گذاري با نرخ جديد ممنوع کرد، اکنون ١٩٠٠ميليارد تومان رانت به جيب دلالان ثبت سفارش واريز شد.
به گزارش کلار به نقل از مهر، کوروش مرشد سلوک در نشست خبري  خود با خبرنگاران با اشاره به گزارش جديد کميسيون اصل ٩٠ مبني بر تخلفات ثبت سفارش واردات خودرو اشاره کرد و  گفت:  پشت تمام بخشنامه هاي خلق الساعه، رانت است و به طور قطع پشت بخشنامه هاي متعدد واردات خودرو حتما رانت و فساد نهفته است، و در حال حاضر فضاي ناآرام پيش روي واردکنندگان قرار گرفته است. 

رئيس انجمن واردکنندگان خودرو افزود: در گذشته انجمن واردکنندگان خودرو در پروسه ثبت سفارش حضور داشت و قبلا تخلفاتي اگر صورت مي گرفت انجمن در جريان بود، اما به دليل برخي اتفاقاتي که رخ داد، انجمن از اين پروسه حذف شد.

وي تصريح کرد: تمامي مستندات وجود دارد که شرايط در آنها گفته شده که دولت بتواند تخلف را شناسايي کند، انجمن اين اطلاعات را در اختيار دستگاههاي نظارتي قرار داده است و بر اين اساس تخلف ١٩هزار دستگاه خودرو شناسايي شده است. 

مرشدسلوک گفت: در جلسه روز قبل کميسيون اصل نود به صراحت تاکيد شده که دولت مکلف به رعايت راي ديوان عدالت اداري در حوزه تعرفه واردات خودرو است و اگر شکايتي صورت گيرد از سوي واردکننده يا مردم، براي فرد خاطي حکم جلب صادر خواهد شد و قوه قضاييه ورود مي کند.

همچنين در اين نشست، فرهاد احتشام زاد، نايب رييس انجمن واردکنندگان خودرو نيز با اشاره به چند اتفاق رخ داده بر سر واردات خودرو طي ماههاي گذشته گفت: به ازاي هر ٢٠هزار دلار بايد واردکنندگان يک خودرو اسقاط کنند؛ ضمن اينکه با کاهش مدت زمان ثبت سفارش از ١٨٠روز به ٩٠ روز پيش بيني پذيري اقتصاد کاهش يافته است.

وي افزود: اکنون از چين، هند، ترکيه و کره واردات با انتقال ارز انجام مي شود، ضمن اينکه امکان استفاده پروفرماي امارات براي ثبت سفارش با درهم ممنوع مي شود که پس از آن ممنوعيت ثبت سفارش با دلار مي تواند بر روي قطعات يدکي تاثيرگذار بتشد.

احتشام زاد در ادامه با بيان اينکه برخي ثبت سفارش ها که نبايد تمديد مجوز آنها صورت مي گرفته اکنون به ثبت رسيده و با توجه به اينکه واردکنندگان بايد نمايندگي هاي معتبر را براي واردات معرفي مي کردند، برخي متخلفان در واردات خودرو بدون اينکه مراجعه اي به نمايندگي داشته يا مجوزهاي مربوطه را در اختيار داشته باشند، اقدام به ثبت سفارش کرده اند که البته سازمان توسعه تجارت معتقد است که باگ سيستمي وجود داشته است، در حالي که اين موضوع کاملا سيستماتيک رخ داده و ناشي از باگ انساني بوده است.

وي ادامه داد: سال گذشته که مسئوليت صحه گذاري بر روي ثبت سفارش واردات خودرو را داشتيم هزار و ۲۰۰ دستگاه خودرو با تخلف ثبت سفارش بوده اما انجمن آنها را از فرآيند ثبت سفارش حذف کرده و اصلاحات لازم را انجام داد اما اکنون انجمن از پروسه مذکور کنار گذاشته شده است.

وي خاطرنشان کرد: ظرف اين مدتي که از سامانه ثبت سفارش کنار گذاشته شده ايم، بيشترين همکاري را با نهادهاي نظارتي صورت داديم و تخلف ۱۹ هزار دستگاه خودروي وارداتي را با کمک نهادهاي نظارتي و راهنمايي هاي عملياتي خود شناسايي نموديم.

ثبت سفارش در زمان ممنوعيت با ۱۰ ميليون تومان!

همچنين در اين نشست دادفر دبير انجمن واردکنندگان خودرو نيز از تخلفي پرده برداشت که برخي متخلفان سامانه ثبت سفارش با همکاري واردکنندگان انجام مي دهند به اين معنا که به برخي اعضاي انجمن واردکنندگان خودرو پيشنهاد داده اند تا به ازاي ۵ تا ۱۰ ميليون تومان وجه نقد، تمام مراحل ثبت سفارش واردات خودرو را در زمان ممنوعيت انجام دهند که بر اين اساس ۱۹ هزار دستگاه خودرو وارد کشور شده است که فرآيند واردات آنها غيرقانوني بوده است.

وي خاطرنشان کرد: ما در کنار واردات، موضوع مسئوليت اجتماعي را هم مدنظر قرار داده و تلاش کرده ايم کار را به بهترين شکل در اين حوزه پيش بريم اما متاسفانه اکنون در بدنه دولت، مفاسد بسيار زيادي در حال رخ دادن است که بخشي از آن مربوط به واردات خودرو است.

دادفر تصريح کرد: اگر به طور متوسط براي ۱۸ تا ۱۹ ميليون دستگاه خودرو که به صورت غيرقانوني وارد کشور شده اند، ۱۰ ميليون تومان به افراد متخلف پرداخت شده باشد به طور قطع هزار و ۹۰۰ ميليارد تومان ظرف مدت شش ماه به جيب عده اي از واردکنندگان رفته است که بايد با آن به صورت قانوني برخورد شود اما ما در معرفي متخلفان هيچ گونه چشم پوشي را صورت نخواهيم داد، کما اينکه کاملا با نهادهاي نظارتي در اين رابطه همکاري مي کنيم.

انتهاي پيام/540 ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا