کد مطلب: 250627
رئيس اتحاديه گزسازان بلداجي:
گزسازي در بلداجي حال و روز خوشي ندارد/ مسئولان حمايتمان نکنند 5000 نفر بيکار مي‌شوند
تاریخ انتشار : 1396/12/23 11:17:15
نمایش : 252
رئيس اتحاديه گزسازان بلداجي گفت: متاسفانه گزسازي در بلداجي حال و روز خوشي ندارد، درست زماني که توليدکنندگان گز بايد توليد و فروش بالايي داشته باشند با مشکلات عديده‌اي مواجه هستند.
به گزارش کلار به نقل از  جهانبين نيوز؛ گز يکي از سوغات‌هاي مهم استان چهارمحال و بختياري است، که از ديرباز در شهر بلداجي توليد و عرضه مي‌شده است.

اين شيريني از گز انگبين، گلاب، تخم مرغ، مغز بادام و پسته و... توليد مي‌شود و داراي خواص بسياري است.

مردم چهارمحال و بختياري در ايام عيد از گز براي پذيرايي استفاده مي‌کنند و به‌عنوان شيريني اصلي عيد همواره در سبد خريد عيد چهارمحالي‌ها وجود دارد.

توليد گز در بلداجي زمينه اشتغال بسياري را فراهم کرده و مي‌تواند به‌عنوان سوغات مهم اين استان مورد توجه مسئولان قرار گيرد.
 

اما متاسفانه باخبر شديم با وجود اينکه در آستانه عيد نوروز قرار داريم، توليدکنندگان اين محصول با مشکل مواجه هستند و توليدات اين کارگاه‌ها کاهش چشمگيري داشته است.

گزسازان با مشکل تامين مواد اوليه مواجه هستند

مهران ترکيان رئيس اتحاديه گزسازان بلداجي در گفت‌وگو با جهانبين نيوز؛ اظهار کرد: در بلداجي  به عنوان پايتخت توليد شيريني و گز ايران گز آردي، لقمه‌اي، بادامي، پسته‌ايي و... توليد مي‌شود.

وي با بيان اينکه در کارگاه‌هاي گزسازي بلداجي علاوه‌بر گز، سوهان، نقل و... نيز توليد مي‌شود افزود: ۱۰۰ کارگاه گزسازي فعاليت داشتند که درحال حاضر 20 تاي آن غيرفعال شده و بقيه هم بصورت فصلي يا نيمه فعال هستند.

ترکيان با بيان اينکه توليد گز امسال نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است افزود: گراني باعث شده تا مردم کمتر به سمت خريد گز بروند، اين درحالي است که خود گزسازان هم با مشکل تهيه مواد اوليه مواجه هستند و حمايتي از سوي دولت از اين افراد نمي‌شود.
 

گزسازي در بلداجي حال و روز خوشي ندارد

رئيس اتحاديه گزسازان بلداجي با اشاره به اينکه عدم پرداخت تسهيلات به گزسازان، اخذ ماليات بالا از اين توليدکننده‌ها، سخت‌گيري اداره نظارت مواد غذايي، مشکلات پرداخت بيمه براي کارگران و... ازجمله بيشترين مشکلات پيش روي گزسازان بلداجي است، افزود: مردم توان خريد گز بصورت بسته‌بندي در جعبه‌هاي پنج تا ۶ کيلوگرمي را نداشته و تمايلي هم به پرداخت هزينه جعبه را ندارند، مردم بيشتر به دنبال خريد گز فله‌اي هستند.

وي اضافه کرد: توزيع گز فله‌ايي ممنوع است و گزهاي فله‌اي توسط اداره نظارت مواد غذايي جمع مي‌شوند، در صورتي که گزها بسته‌بندي پلاستيکي دارند و همه موارد بهداشتي براي نگهداري آن‌ها رعايت مي‌شود.

ترکيان گفت: اين درحالي است که شکلات‌هايي که در بازار به فروش مي‌رسد همه بصورت فله‌اي هستند و بصورت آزادانه خريد و فروش مي‌شوند.
 

رئيس اتحاديه گزسازان بلداجي يادآور شد: متاسفانه گزسازي در بلداجي حال و روز خوشي ندارد، درست زماني که توليدکنندگان گز بايد توليد و فروش بالايي داشته باشند با مشکلات عديده‌اي مواجه هستند.

مسئولان حمايتمان نمي‌کنند/ تعطيلي کارگاه‌هاي گزسازي باعث بيکاري ۵ هزار نفر مي‌شود

وي افزود: ۱۰۰ واحد گزسازي در بلداجي زمينه اشتغال ۵ هزار نفر را به صورت مستقيم و غيرمستقيم ايجاد کرده ولي هيچ حمايتي از سوي مسئولان انجام نمي‌شود.

رئيس اتحاديه گزسازان بلداجي ادامه داد: هيچ يارانه‌اي براي ما درنظر گرفته نمي‌شود، براي توليدکنندگان پرداخت هزينه بيمه مقرون به صرفه نيست و من خودم به عنوان توليدکننده بيمه ندارم.

وي بيان داشت: به يک کارخانه ۵۰ ميليارد وام پرداخت مي‌کنند براي ايجاد اشتغال ۱۰۰ نفر، ولي در بلداجي براي ۵ هزار نفر شغل ايجاد شده هيچ تسهيلاتي پرداخت نمي‌کنند.

ترکيان ادامه داد: گزسازان براي دريافت وام صنعت، معدن و تجارت ثبت‌نام کردند اما سود اين وام ۱۸ درصد بوده و بازپرداخت آن بصورت يک ساله است که براي توليدکنندگان اين شرايط سخت است، اگر تسهيلات درازمدت در اختيار گزسازان قرار گيرد و اداره نظارت موادغذايي هم با ما همکاري داشته باشد مي‌توانيم دوباره جان بگيريم.

وي با گلايه از اداره نظارت مواد غذايي گفت: چرا وقتي گز با پوشش و بصورت بسته بندي به فروش مي‌رسد و همه مواردي که بايد بر روي يک جعبه مقوايي ثبت شود بر روي پاکت پلاستيکي آن نوشته مي‌‎شود ما را ملزم به فروش بصورت کارتني و جعبه‌اي مي‌کنند؟
 

رئيس اتحاديه گزسازان بلداجي افزود: ما متاسفانه بازارياب درستي نداشته و بنابراين صادراتي نداريم امسال و فقط کمي گز براي عراق و افغانستان فرستاديم، ساير کشورها مانند چين اطلاعات دقيقي از نياز کشورها و شهرهاي دنيا دارند و متناسب با نياز هر قسمت محصولات خود را توليد و صادر مي‌کنند.

به گزارش جهانبين نيوز؛ به راستي چرا از واحدهاي گزسازي‌ مستقر در بلداجي که زمينه اشتغال بسياري از جوانان را فراهم ساخته‌اند و درحال توليد يکي از مهم‌ترين سوغات‌هاي اين استان هستند حمايتي نمي‎شود؟ مگر نه اين است که ما به دنبال ايجاد اشتغال براي جوانان هستيم پس چرا با عدم حمايت و مشکل تراشي براي توليدکنندگان زمينه بيکاري بسياري را فراهم مي‌کنيم؟ بهتر نيست در ابتدا به فکر حفظ شغل‌هاي موجود باشيم و بعد به دنبال اشتغالزايي؟

انتهاي پيام/540 ک
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا