کد مطلب: 250636
در نشست سازمان ملل
نماينده مردم بروجن:زنان روستايي در خودکفايي کشور گمنامند
تاریخ انتشار : 1396/12/23 17:21:17
نمایش : 675
نماينده مردم بروجن در مجلس شوراي اسلامي مي گويد زنان و دختران روستايي با وجود بيشترين سهم اقتصادي و اجتماعي در خودکفايي کشورها، متاسفانه گمنام ترين هستند.
به گزارش کلار به نقل از ايرنا، خديجه ربيعي عصر سه شنبه به وقت محلي در نشست نمايندگان مجالس کشورهاي عضو سازمان ملل که براي شرکت در شصت و دومين کميسيون مقام زن در نيويورک به سر مي برند، اين مطلب را مطرح کرد.

وي افزود: زنان و دختران روستايي تنها با تکيه بر هنر و توانمندي خود کارهاي مختلفي از قبيل کشاورزي، دامداري، صنايع دستي و خانه داري را با حداقل امکانات انجام مي دهند درحالي که زنان شهري دسترسي بيشتري به تجهيزات روز دارند.

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: مادامي که براي تحقق حقوقي ازقبيل حق تحصيل ،تامين اجتماعي و سلامت، مالکيت زمين و مديريت اقدامي صورت نگيرد، آينده اي روشن را نمي توان رقم زد.

ربيعي با بيان اين که از نظر امام خميني(ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران، تمام هويت هاي کمالي انسان، در زن مطرح شده است، اضافه کرد: از نظر آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران هم کسي که با استناد به بينش اسلامي بخواهد زن را از کار علمي، اقتصادي، سياسي و اجتماعي بي نصيب کند، برخلاف حکم خدا عمل کرده است.

وي همچنين به دستاوردها و اقدامات دولت در رشد استعدادهاي زنان و دختران روستايي گفت: با ايجاد مراکز نهضت سوادآموزي و مهارت آموزي و تخصيص بودجه به آموزش زنان و دختران روستايي، نرخ باسوادي به 7/94 درصد افزايش يافت.

نماينده مردم بروجن در مجلس شوراي اسلامي به نقش اقتصاد در قدرت بخشي به زنان هم اشاره کرد و افزود: تصويب طرح توانمندسازي زنان سرپرست خانوار در برنامه ششم،ايجاد بيش از 1400 صندوق اعتبارات خرد زنان و دختران روستايي، تشکيل تعاوني هاي زنان و دختران روستايي و طرح زنان تسهيل گر در جامعه روستايي از ديگر اقدامات دولت جمهوري اسلامي ايران است که اساسا با هدف توانمندسازي فرهنگي و اجتماعي است.

ربيعي به حضور زنان در تصميم گيري ها نيز توجه داد و اظهار کرد: باتوجه به نقش مشارکت زنان و دختران روستايي در سطح مديريت روستاها براي تحقق توسعه پايدار روستايي، حضور در مسئوليت هايي ازقبيل دهياري ها و شوراهاي اسلامي شهر و روستا رشد چشمگيري داشته است.

وي ادامه داد: با گسترش مراکزبهداشت، افزايش مراقبت هاي مربوط به زنان، تخصيص رديف هاي بودجه خاص و نيز بودجه براي ورزش روستاييان دربرنامه ششم به ارتقاي سلامت و بهداشت اين زنان توجه شده است.

نماينده مجلس شوراي اسلامي به ارائه خدمات اجتماعي به زنان روستايي هم اشاره کرد و گفت: در قانون بودجه سالانه و همچنين برنامه ششم توسعه ايران، براي بيمه زنان سرپرست خانوار، بيمه ويژه قاليبافي و بيمه زنان خانه دار داراي سه فرزند و بيشتر اعتبار در نظر گرفته شده است.

ربيعي همچنين واگذاري زمين هاي ملي به تشکل هاي زنان را بخش ديگري از اقدامات انجام شده دانست و در عين حال گفت: مشکلي که ارائه اقدامات راتهديدمي کند، فعاليت جزيره اي سازمان دولتي و غيردولتي است که آثار منفي ناشي ازآن مي تواند با حمايت از تفاهمنامه هاي همکاري ميان سازمان ها وتعين بودجه ويژه زنان ودختران روستايي وحمايت ازتشکل هاي اقتصادي،اجتماعي به حداقل برسد.

شصت و دومين نشست کميسيون مقام زن با حضور هيات هايي از کشورهاي عضو سازمان ملل و همچنين سازمان هاي مردم نهاد معتبر در شوراي اجتماعي-اقتصادي سازمان ملل در مقر اين سازمان در نيويورک از روز دوشنبه آغاز به کار کرد و تا 23 فوريه ادامه دارد.

انتهاي پيام/540 ک
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
یادداشت
همراه با شهدا